Şebbiha

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Şebbiha, Arapça "Hayalet" ve ''Hortlak'' sözcüklerine karşılık gelmekte olup, Arapça’da çokça suç işleyen anlamında kullanılmaktadır.

Suriye’de halk arasında eski kullanıma sahip olan bu kelime ile 'hukuksuz işler yapan ama güvenlik güçleri ve devlet içerisindeki güçlü bağlantıları nedeniyle yaptıklarının hesabını vermeyen kişiler' kastedilmektedir.

Beşşar Esad'a bağlı silahlı, resmi olmayan bir teşkilattır. Hafız Esad’ın dayısının oğlu Nümeyr Esad tarafından örgütlendiği söylenen Şebbiha’dan 1975’te Suriye ordusunun Lübnan’a girmesiyle birlikte Hafız Esad’ın abisi Malik Esad tarafından ilk defa açıkça bahsedilmeye başlanmış, 1982’de ise Rıfat Esad tarafından Şebbiha ilk defa ayaklanmalara karşı kullanılmıştır. Hafız Esad ise Şebbiha güçlerinden özellikle Lübnan ve Suriye’deki siyasi hasımları tasfiye için yararlanmıştır. Sayıları 9 ila 10 bini bulan bu güçler Esad ailesinden Münzir Esad, Hilal Esad, Harun Esad, Emir Esad, Hafız Esad, Ali Esad, Muhammed Esad, Sümer Esad, Suvar Esad ve Fevaz Esad tarafından komuta edilmektedir.

Rejime karışı ayaklanan ve Şer'i hükümlerle yönetilmek isteyen Suriye Halkının arasına karışıp bilgi aldığı bilinmektedir.