İçeriğe atla

Şatili

Koordinatlar: 42°40′N 45°10′E / 42.66°K 45.16°D / 42.66; 45.16
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şatili
შატილი
Köy
Şatili köyü
ÜlkeGürcistan
BölgeMtsheta-Mtianeti
BelediyeDuşeti
Rakım1.400 m
Nüfus
 (2014)
 • Toplam22

Şatili (Gürcüce: შატილი, Šat’ili) Çeçenistan sınırına yakın bir yerde bulunan, Gürcistan'daki tarihi bir yayla köyüdür. Büyük Kafkas Dağlarının kuzey yamacında yer almaktadır. Tarihi Gürcü eyaleti Üst Hevsureti'nin bir parçası olan köy, günümüzde Mtsheta-Mtianeti bölgesinin bir parçasıdır. 2014 sayımlarına göre, köyün nüfusu 22 kişidir.

Argun Vadisinin derinliklerinde yer alan köy, yaklaşık 1.400 metre yüksekliktedir. Köy, Orta Çağ ve Erken Modern dönemde taş ve harçtan yapılmış kale ve müstahkem evlerin eşsiz bir kompleksidir. Hem yerleşim bölgesi hem de ülkenin kuzeydoğu eteklerini koruyan bir kale olarak kullanılmıştır. Kale, düz çatılı konutların hakim olduğu teraslı yapılar ve tek bir tahkimat zinciri oluşturmak için bir araya getirilmiş yaklaşık 60 kuleden oluşmaktadır.

Tarihi ve günümüzdeki durumu

[değiştir | kaynağı değiştir]

Şatili bir zamanlar Kaheti Krallığı'nın parçasıydı.

Şatili'de yaşayan topluluk, Hevsureti'deki topluluğun çoğuyla birlikte, 1950'lerin başlarında Sovyet otoritelerinden gelen baskıyla ovalara yerleştirildi. 1960'larda, boşalmış köyün egzotik manzarası, eski zamanlarda yaylalardaki yaşamı anlatan bir dizi Gürcü filminin çekimi için ortam olarak kullanıldı.[1]

Şatili'de hâlâ onlarca kişi yaşıyor, ancak kış aylarında karayoluyla köye erişilemiyor. Köy, turistler ve dağ yürüyüşçülerinin favori mekanlarından biridir.

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]

Konuyla ilgili yayınlar

[değiştir | kaynağı değiştir]
  • Shorena Kurtsikidze & Vakhtang Chikovani, Ethnography and Folklore of the Georgia-Chechnya Border: Images, Customs, Myths & Folk Tales of the Peripheries, Munich: Lincom Europa, 2008.
  1. ^ Bruce Grant & Lale Yalçın-Heckmann (ed., 2008), Caucasus Paradigms: Anthropologies, Histories, and the Making of a World Area, pp. 23-24. Volume 13 of Halle studies in the anthropology of Eurasia. Lit, 3-8258-9906-3