Şarköy Çıkarması

Vikipedi, özgür ansiklopedi
19.50, 24 Aralık 2016 tarihinde Teacher0691 (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17970681 numaralı sürüm (iç bağ dz)
Şarköy Çıkarması
Birinci Balkan Savaşı
Tarih26 Ocak - 28 Ocak, 1913
Bölge
Sonuç Bulgar zaferi
Taraflar
Bulgaristan Krallığı Bulgaristan Krallığı Osmanlı İmparatorluğu Osmanlı Devleti
Komutanlar ve liderler
Bulgaristan Krallığı Gen. Stiliyan Kovachev Osmanlı İmparatorluğu Binbaşı Enver bey
Güçler
Bilinmiyor 15,000
Kayıplar
Hafif 1,000 ölü ve yaralı,
450 esir,
2 gemi battı

Şarköy Çıkarması (Bulgarca: Битка при Шаркьой), Osmanlı Devleti ile Bulgaristan arasındaki Birinci Balkan Savaşı sırasında 26 ve 28 Ocak 1913 tarihlerinde gerçekleşen harekat ve muharebe.

Türk ordusu, Kırklareli ve Lüleburgaz muharabelerinde aldığı zaferlerden sonra Çatalca mevzilerine kadar ileri harekatını sürdüren Bulgar ordusunu arkadan sarmak ve keza Bulgar ordusu tarafından kuşatılmakta olan Edirne'yi kurtarmak amacıyla Şarköy ve Bolayır bölgesine karşı bir çıkarma yaptı. O dönem binbaşı rütbesinde bulunan Enver Paşa tarafından tasarlanan harekat eksikliklerine rağmen başarıyla tamamlansa da, taarruz başarılı olamadı ve Türk ordusu gerek Şarköy'de gerek Bolayır'da Bulgar ordusu tarafından püskürtüldü.

Bu başarısızlıktan sonra Edirne'ye yardım etme olanağı kalmadığı gibi, İstanbul'un da Bulgaristan'ın eline geçip geçmeyeceği Çatalca'daki direnişin başarısına kaldı.

Kaynakça