Şarap Bölgesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şarap bölgesi
Domaine Carneros, Napa Valley, CA USA - panoramio (9) (cropped).jpg
Castello di Amorosa courtyard 2.JPG
Hop Kiln (Walters Ranch), May 2012.jpg
Via Sattui Winery - panoramio (cropped).jpg
Chateau Montelena Winery.gk.jpg
Autumn in Napa Valley vineyards.jpg
Yukarıdan aşağıya ve sağa: Domaine Carneros; Castello di Amorosa; tarihî Walters Ranch Hop Kiln; Via Sattui şaraphanesi; Chateau Montelena; Inglenook; Sonbaharda Napa Vadisi
Kuruluş yılı 1812
Deneyimi 1812–günümüz
Ülke  ABD
Bölgesi Kaliforniya şarabı
İklim bölgesi Akdeniz

Şarap Bölgesi (İngilizceWine County), dünya çapında önde gelen bir şarap yetiştirme bölgesi olarak bilinen ve üzüm yetiştirmek ve şarap üretmek için uygun iklime sahip olan kuzey Körfez Bölgesi'ndeki Kaliforniya bölgesidir. [1] Amerika Birleşik Devletleri'nde üretilen şarabın yaklaşık %90'ını oluşturan bölge, 800'den fazla şarap imalathanesi, mutfağı,[2] Michelin yıldızlı restoranları, butik otelleri, lüks tatil köyleri, tarihi mimarisi[3] ve kültürü ile ünlüdür.[4] Bölgede bağcılık 1812 yılında başlasa da, bölgedeki kaliteli bağcılık 1970’lerde Amerika Birleşik Devletleri'ndeki şarap tüketiminin hızla artmasıyla başlamıştır.

Napa Vadisi’nin batısında bulunan Sonoma County'de Chardonnay ve Sauvignon blanc üretimi Chalk Tepesi, çok kaliteli şaraplarıyla ünlü Alexander Vadisi, ağırlıklı olarak Chardonnay ve Sauvignon blanc yetiştirilen ve eski Zinfandel bağlarıyla tanınan Dry Creek Vadisi, çoğunlukla Cabernet Sauvignon yetiştirilen Bennett Vadisi ve Pinot Noir ve Chardonnay üzümlerinin bağcılığının yapıldığı Rus Nehri Vadisi Amerikan Bağcılık Alanları öne çıkar.

Şarap bölgesindeki şehirler ve kasabalar arasında Santa Rosa, Healdsburg, Sonoma, Kenwood, Petaluma, Sebastopol, Guerneville, Windsor, Geyserville; Sonoma County'deki Cloverdale; Napa County'deki Napa, Yountville, Rutherford, St. Helena ve Calistoga; Mendocino County'deki Hopland ve Ukiah öne çıkar.[5][6][7]

Coğrafi işaretler[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarap bölgesi Napa, Sonoma, Mendocino, Lake ve Solano illerindeki aşağıdaki yasal coğrafi işaretle örtüşen Amerikan Bağcılık Alanları'nı (ABA'lar) içerir:[8]

Altı ilçe Kuzey Sahili ABA, burada tanımlandığı gibi Şarap Ülkesi ile örtüşmektedir.[9]

Bölgedeki turizm[değiştir | kaynağı değiştir]

Şarap Ülkesi turizmde bir patlama yaşadı. 1975'te sadece 25 şarap imalathanesine ev sahipliği yapan bölgede[10] günümüzde ise sadece Napa ve Sonoma'da 800'den fazla şarap imalathanesi bulunmaktadır.[5] Turistler, bölgeye sadece şarap tadımı için değil, aynı zamanda yürüyüş, bisiklet, sıcak hava balonu ve tarihi mekanların yanı sıra Thomas Keller dahil olmak üzere çok sayıda önemli şefin restoranları için gelmektedirler.[11]

Greystone'daki American Culinary Institute, Napa'da bulunan prestijli gastronomi okuludur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Fodor's Escape to the Wine Country: California's Napa, Sonoma, and Mendocino. Fodor's. 2002. ISBN 978-0-679-00918-4. 
 2. ^ Michael Chiarello, Michael Chiarello's Casual Cooking: Wine Country Recipes for Family and Friends, Chronicle Books, San Francisco, California.
 3. ^ Wine Country: Architecture and Interiors. Layton, Utah: Gibbs Smith. 2004. 
 4. ^ Molly Chappellet, Gardens of the Wine Country, Chronicle Books, San Francisco, California.
 5. ^ a b "Fodor's California Wine Country Online". 2006. 13 Nisan 2001 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 6. ^ "Appelation America.com". 23 Kasım 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Nisan 2022. 
 7. ^ Swindell, Bill (15 Mayıs 2016). "Lake County wine industry is ready for takeoff". The Press Democrat. 21 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Temmuz 2016. 
 8. ^ "Title 27, Part 9: American Viticultural Areas". Code of Federal Regulations. 4 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 9. ^ "Title 27, Section 4.25(a)". Code of Federal Regulations. 3 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ağustos 2021. 
 10. ^ "Napa Valley Wine Tasting Tours". Wine Country Tour Shuttle. 22 Ağustos 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 11. ^ The Girl & the Fig Cookbook: More than 100 Recipes from the Acclaimed California Wine Country Restaurant. 2004. ISBN 0-7432-5521-6.