Şampiyon (film, 1979)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şampiyon
The Champ
"Şampiyon" (The Champ) filminin orijinal afişi
Yönetmen Franco Zeffirelli
Yapımcı Dyson Lovell
Senarist Walter Newman
Frances Marion (hikâye)
Oyuncular Jon Voight
Faye Dunaway
Rick Schroder
Jack Warden
Arthur Hill
Müzik Dave Grusin
Görüntü yönetmeni Fred J. Koenekamp
Kurgu Michael J. Sheridan
Stüdyo MGM
Dağıtıcı MGM
Cinsi Sinema filmi
Türü Dram, melodram spor
Renk Renkli (Metrocolor)
Yapım yılı 1979
Çıkış tarih(ler)i 20 Mart 1979, Los Angeles
Ekim 1981, Türkiye
Süre 121 dakika
Ülke Amerika Birleşik Devletleri ABD
Dil İngilizce
Önceki film
Diğer adları Şampiyon (Türkiye)
Le Champion (Fransa)
Il Campione (İtalya)
Campeón (İspanya)
Der Champ (Almanya)

Şampiyon 1979 ABD yapımı melodramatik filmdir. Özgün adı The Champ olan film Türkiye'de Ekim 1981'de gösterime girmiştir.

Senaryosunu Walter Newman'ın Frances Marion'un hikâyesinden uyarlayıp yazdığı filmi İtalyan yönetmen Franco Zeffirelli yönetmiştir. Zeffirelli'nin ABD'de çektiği bu ilk filminin önemli rollerinde Jon Voight, Faye Dunaway, Rick Schroder, Jack Warden, Arthur Hill ve Strother Martin oynamışlardır. "Şampiyon", çocuk oyuncu Rick Schroder'in (Filmde Ricky Schroder olarak yazılmıştır) ilk filmidir ve bu film için 3000 çocuk arasından seçilmişti. Film çekildiğinde 8 yaşındaydı.

Yıllar önce ringlerden uzaklaşmış olan eski boks şampiyonu Billy (Jon Voight) karısından ayrılmış ve kendisine adeta tapan küçük oğluyla (Rick Schroder) birlikte yaşamakta önemsiz maçlara çıkarak içki parasını denkleştirmektedir. Bu esnada ortaya çıkan eski karısı çocuğun vekaletini isteyince iyice yaşlanmış ve çaptan düşmüş bu eski boksör oğlunu tekrar kazanmak için ringlere geri dönecektir.

Sinema tarihinin en çok gözyaşı döktürmüş filmlerinden biri olan "Şampiyon" açıkça duygu sömürüsü yapmaktadır ama bunu Zeffirelli'nin ustalığı ile oldukça düzeyli bir şekilde yapar. "Şampiyon" 1931 tarihli King Vidor filmi The Champ'ın yeniden çevrimidir, filmin başrol oyuncusu Wallace Beery o filmdeki rolü için Oscar kazanmıştı. 1953 tarihli The Clown'ın da (Tr: Palyaço) bir yeniden çevrimi sayılır. O film de yine Frances Marion'un aynı hikâyesinden uyarlanmıştı ama o filmde Jon Voight'in rolünü oynayan başrol oyuncusu Red Skelton boksör değil palyaçoydu.Sert bir spor dalı olan boksu konu eden bu melodramatik filmin oldukça seyrek rastlanan da bir tarzı vardır, duygusallık dozu oldukça yüksek olan film için "kadınlar için çevrilmiş bir boks filmi" ifadesi kullanılmıştır.[1] Filmin tanıtım sloganı ise şöyleydi; "Şimdiye kadarki en dokunaklı aşk üçgeni - bir baba, oğlu ve aralarına giren kadın."

Film Türkiye'de Türkçe dublajlı olarak gösterime verildiğinde Jon Voight'i Mümtaz Sevinç, Rick Schroder'i Asuman Oral, Faye Dunaway'i ise Olcay Poyraz seslendirmişlerdi. Seslendirme yönetmeni ise Ayşegül Girgin'di.[2] Film Türkiye'de de büyük ilgi gördü aylarca gösterimde kaldı, televizyonda da gösterildi.

En iyi özgün müzik dalında Oscar'a aday gösterilen film çocuk oyuncu Rick Schroder'e Altın Küre ödülünü kazandırmıştı.

T.J. (Rick Schroder) ve babası Billy (Jon Voight).

Oyuncu kadrosu[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin Diğer Versiyonları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • 1931 - The Champ- Yönetmen: King Vidor. Şampiyon: Wallace Beery (Oscar kazandı), oğlu: Jackie Cooper. Film En iyi yönetmen ve en iyi film dallarında Oscar'a aday gösterildi. En iyi senaryo ve en iyi erkek oyuncu dallarında bu ödülü aldı.
  • 1953 - The Clown. Yönetmen: Robert Z. Leonard, Başrolde: Red Skelton. Bu filmde Red Skelton boksör değil bir palyaçodur.
  • 1979 - The Champ (Şampiyon). Filmin çocuk oyuncusu Rick Schroder Altın Küre ödülünü kazandı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ http://www.allmovie.com/cg/avg.dll?p=avg&sql=1:8845~T1
  2. ^ Günün gazete ve dergi kupürleri

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]