Şalcılar, Aydıntepe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Şalcılar
—  Köy  —
Köyde yer alan mezarlığın görünümü
Köyde yer alan mezarlığın görünümü
Bayburt
Bayburt
Ülke Türkiye Türkiye
İl Bayburt
İlçe Aydıntepe
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Rakım 1.825 m (5.988 ft)
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 1.118
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0458
İl plaka kodu
Posta kodu 69550
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Şalcılar, Bayburt ilinin Aydıntepe ilçesine bağlı bir köydür.

1825 metre rakimda Bayburt Aydintepe ilcesine bağli bir köydür.120 hane 1300 nufusa sahip bir ilkokulu ,iki minareli camisi ve bir köy odasi vardir.Köyde Bayburt kültürü ve gelenekleri yaşanmaktadır.Folklörü Bar'dır.Köyde Bayburt şivesi olan "Gelirem, gidirem" lehçesi yoktur.tamamen karadeniz şivesi hakimdir.

Komşulari[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski adı "Hapuşgi" olan aydintepe ,yukari kirzi,catiksu,suludere,yazlik,kemer dagi,osluk,balahor Sultan murat yayla şenlikleri yolu üzerindedir. Aydıntepe, Bayburt ilinin bir ilçesidir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Bugünkü yerleşim yerine gelmeden önce göcebe (yaylaci)yeri olarak 7 ayri mekanda kuruldu ve terk edildi sonunda Sadece yazlari degil kışlarida ikamet edilen yerleşik düzene 300 üç yüz yil once gectiği çeşitli kaynaklardan rivayet edilmektedir.Yazili tarih ise çeşme,köy evleri, duvar taşlarinda Hicri1245 li kayitlar vardir. Bayburt üzerine gönderdi. Ekim 1514’te Bayburt Şah ismail'in elinden alımI Bundan sonra Bayburt Erzincan ile birlikte Trabzon Beyi Bıyıklı Mehmet Paşa’ya verildi ve Sancak merkezi edildi. Kanuni’nin kan seferi sırasında önemi daha da artan Bayburt Kalesi 1541’de esaslı bir tamir gördü. 1553’te Şah Tahmasbın akınlarına şahit olunduyse da, bundan sonra XIX. Yüzyıla kadar önemli bir olay yaşanmadı. 1828-1829 Osmanlı-Rus savaşı esnasında Rus birliklerinin işgaline uğradı. İSİB ve 1916’da Ruslar tarafından yeniden işgal edilen Bayburt bu işgaller sırasında önemli oranda tahrip edildi. Erzuruma bağlı olan Bayburt gümüşhane iline bağlandı. 21.06.1989 tarihinde 3578 sayılı yasa ile il olmustur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bayburt iline 27 km, Aydıntepe ilçesine 10 km uzaklıktadır. Daglik bir Cografi yapiya sahiptir.Kallenun altinda kömür madenleri zayif bir damar olarak bulundu.Talk pudrasi ana maddesi de kalenin yamacinda çeşmenin yaninda tespit edilmiştir.kalede cok değerli mermer taşı bulunmaktadir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. Yazları serin, kışları soğuk bir iklime sahiptir. Dik gelen güneş ışıkları yüzünden, Bayburt il merkezinden 15 derece daha sıcak olduğu olur. Yazın ise ova sıcakken köy serindir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 128
2000 118
1997 1123

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi Arıcılık ,tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Bal üretimi [3] yillik 6(alti)ton civarinda ve bölgenin özelliklerinden dolayi çok kiymetli çiçek balina sahiptir.Aliç cubuğundan baston yapımı el sanati olarak desteklenmesi gereken aşamadadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol 2007 yılında asfalt olup köyde 1979 yılndan beri elektrik ve sabit telefon vardır.Ayrica köyde cep telefonu kullanimi ve erisimi Türkcell ve vodafon ile kolay fakat AveA ile yoktur. mezarliktan salcilar

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]