Şalaho

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Şalaho veya Şelekoy (Azerbaycan Türkçesinde: Şələqoy ve ya Şalaküm;),(Gürcüce: კინტოური) Şalakho, Kafkasya'da oynanan popüler bir danstır. Ritmi 6/8'lik dir.

Dans şekli bölgeye bağlı olarak değişebilir. Iğdır'da halk oyunu olarak oynanır.

Bu dans Azerbaycanlıların en çok sevdikleri erkek dansıdır. Eski zamanlarda ormana odun toplamak için giden genc erkekler kendi aralarında yarışar, geri döndükleri zaman ise bu oyunu devam etdirerek yükünü yani şeleni yere burak ve meydana gir ve dans et geleneyi ile yaranmış bir eski Azerbaycan Türk dansı. Onu her zaman büyük mutluluk ile dans ederler. Dansda her bir dansçı kendinin tüm ustalıgını və becerisini göstermek becburiyetinde. "Şalakoy" en eski Azerbaycan danslarından birisidir. Şalaho dansı azerbaycanlı besteçi olan Efrasiyab Bedelbeylinin «Kız kulesi» (1940) isimli balesinde de bulunuyor.[1]

Kintouri eski Tiflis danslarındandır. Gürcistan'da Tiflis'in şehir hayatını tasvir eder. Dans Tiflisdeki küçük tüccarlar "Kintos" lardan adını alır. Onlar şalvar ile siyah kıyafetler giyerlerdi. Genellikle şehir etrafında başlarında mallarını taşırlardı. Dans kostümü olarak Gürcistan'da bu elbise giyilir.

  1. ^ Şablon:Статья