Şalaho

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Şalaho veya Şelekoy (Azerbaycan Türkçesi: Şələqoy veya Şalaküm) (Gürcüce: კინტოური Şalakho), Kafkasya'da oynanan popüler bir danstır. Ritmi 6/8'liktir.

Dans şekli bölgeye bağlı olarak değişebilir. Iğdır'da halk oyunu olarak oynanır.

Bu dans Azerbaycanlıların en çok sevdikleri erkek dansıdır. Eski zamanlarda ormana odun toplamak için giden genç erkekler kendi aralarında yarışır, geri döndükleri zaman ise bu oyunu devam ettirerek yükünü yani şeleni yere burak ve meydana gir ve dans et geleneği ile yaranmış bir eski Azerbaycan Türk dansı. Dansta her bir dansçı kendinin tüm ustalığını ve becerisini göstermek mecburiyetinde. "Şalakoy" en eski Azerbaycan danslarından birisidir. Şalaho dansı Azerbaycanlı besteci Efrasiyab Bedelbeyli'nin «Kız kulesi» (1940) isimli balesinde de bulunuyor.[1]

Kintouri eski Tiflis danslarındandır. Gürcistan'da Tiflis'in şehir hayatını tasvir eder. Dans Tiflis'teki küçük tüccarlar "Kintos"lardan adını alır. Onlar şalvar ile siyah kıyafetler giyerlerdi. Genellikle şehir etrafında başlarında mallarını taşırlardı. Dans kostümü olarak Gürcistan'da bu elbise giyilir.

  1. ^ Şablon:Статья