Şahverdi, Refahiye

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Peykbot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 23.44, 6 Mayıs 2016 tarihli sürüm (→‎top: bağlantı düzenleme)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Şahverdi, Erzincan ilinin Refahiye ilçesine bağlı bir köydür.

Söylenceye göre yaklaşık 500 sene önce Tunceli ili, Ovacık ilçesindeki Koç köyünden göç ederek Erzincan ili, Refahiye ilçesinin Gümüşakar beldesine (eski adı Koçgiri'dir) yerleşen birkaç kardeşten biri olan Şahverdi Ağa, sonraları Şahverdi Köyü'ne yerleşmeyi uygun görmüştür. O günden bu zamana kadar köyün adı Şahverdi olarak kalmıştır.

Refahiye'ye 8 km. mesafededir. Kemah-Refahiye yoluna 1 km. dir. İlçeden köyün merkezine kadar yollar soğuk asfalttır. Yollar düzdür ve yolcu otobüslerinin girebilecekleri kadar geniştir.

Şahverdi köyü ormanla içiçedir. Ormanda çam, kavak ve meşe (palut) ağaçları bulunmaktadır. Ormanın içinde birçok yerde su ve piknik alanı mevcuttur.

Köy resmi olmasa da iki mahalleden oluşur. Köydeki mahalleleri birbirinden ayıran, köyün ortasından akan çaydır. Bununla birlikte Cibolar adlı, köye yaklaşık 3 km. uzaklıkta bir mezra vardır. Köy arazisi çoğunlukla düzdür. Şahverdi köyü geniş bir mera alanına sahiptir.

Köyün ikliminden bahsetmek gerekirse yaz aylarında sabah, akşam ve gece, serin; öğlen, yakıcı sıcaktır. Genel olarak kuraktır. Kış iklimi sert geçer. Kar genelde 50–100 cm. yüksekliğe ulaşır. İlkbahar ve sonbahar yağmurlu geçer. Zaman zaman bu mevsimlerde dolu yağar.

Yaz aylarında hane sayısı 40'a kadar çıkar, kış aylarında 10 hane civarına kadar düşer.

Köyün içerisinde 1 tane çeşme vardır. Bu çeşmeye köylüler Ganiye Ziyaret derler. Köyün içme suyu şebeke şeklinde sağlanır. Devamlı akar. Dağ sularından beslenir. Su deposu köye ~200 metre uzaklıkta ormanın içerisindedir, 30 metre küp büyüklüktedir.

Köye 50 metre uzaklıktaki etrafı çam ağaçlarıyla çevrili alan (Köylü buraya Kortik demektedir.) Sabri Bahçetepe'nin katkılarıyla dernek tarafından piknik yeri haline getirilmiştir. 8 tane altışar kişilik sabitlenmiş masa bulunmaktadır. Bu alana bay-bayan wc, şömine ve çeşme tahsis edilmiştir. Ormanın 2 km. içerisindeki Şahverdi Çayırı'nda (Çayıra Şavo) yine bir başka piknik yeri kurulmuştur. Buraya Şükrü Bahçetepe tarafından çeşme yaptırılmıştır. Ayrıca 15 kişilik bir masa imece ile yapılmıştır. Köye 1 km. mesafedeki 3.piknik yeri, Gazi'nin Çeşmesidir. Bununla birlikte köye 2 km. mesafedeki Hasan Ayvaz'ın çeşmesinde de piknik yapma imkânı vardır. Bu çeşme köyün kuzeyinde kalır.

Köye 2003 yazında imeceyle foseptik çukur yapılmıştır. Böylece köyün kirlenmesi ve kötü koku bir nebze de olsa giderilmiştir.

Köyün biri eski biri yeni olmak üzere iki fırını vardır. Köylü halen eski fırını kullanmaktadır.

Köydeki cemevi ve köy konağının temeli 2002'de atılmıştır. Temel atma töreni, Erzincan valisi, Refahiye kaymakamı, Refahiye Belediye Başkanı ve Refahiye köy muhtarlarının katılımıyla gerçekleşmiştir. Temel atma töreninden sonra piknik alanında (Kortik) davetlilere yemek ikram edilmiştir. 2003 Ağustos tarihindeki Cemevi açılışına Refahiye'nin çoğu köyü davet edilmiş, yaklaşık 400 kişiye yemek verilmiştir.

Cemevi ve köy konağı 2 katlı olup alt katında morg, cenaze yıkama yeri, yemekhane; üst katında cemevi, kitaplık, yönetim odası bulunmaktadır. Toplam 220 metre karedir. Üstü kiremitli çatıdır. Bahçesinde 6 adet çeşme vardır.

Geçmiş yıllarda soğan, maydanoz gibi kolayca yetişebilen sebzelerle yetinen köylü son yıllarda bu konuyla daha fazla ilgilenmeye başlamıştır.

Yetişebilen sebzeler: patates, fasulye, soğan, kabak, marul, maydanoz, salatalık, ayçiçeği, domates, biber, lahana, pancar, dağ mantarı.

Yetişebilen meyveler: çilek, erik, kiraz, vişne, armut, elma, ceviz, dut, kuşburnu. Çilek üretiminde büyük aşama kaydetmiş ve çilek köyün sembolu olmaya yaklaşmıştır. Bunlarla birlikte buğday çeşitleri, fiy, yonca, mercimek ve gürünge de yetiştirilmektedir. Buğday çeşitleri ilkbaharda (mart-nisan) ekilir, yazın (temmuz-ağustos) biçilir. Ayrıca sonbaharda da ekilir. Yonca da ilkbahar ve sonbaharda ekilir. Kıraç yerlerde 1 defa, sulak yerlerde 2 defa biçilir.

Şahverdi köyünde büyükbaş hayvancılık ve arıcılık yapılmaktadır.