Şahin (siyaset)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Şahin, isteklerini güç yoluyla dikte ettirmeyi ifade eden siyasi kavram. Şahin siyasetçiler çıkmaza düştükleri durumlarda güvercin siyasetçilerin aksine diyalog kurma gibi olası diğer yollarla sorunu çözmek yerine çatışmayı tırmandırmayı tercih ederler. Bu kavram avcı bir vahşi kuş türü olan şahine izafeten türetilmiş olup karşı kavramın adı da uysal doğasıyla bilinen güvercinden gelmektedir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Şahin kelimesi 1792 yılında barış yanlısı siyasetçilerle alay etmek amacıyla kullanılmaya başlandı ve siyasi bir kavram hâline geldi. Donald R. Hickey tarafından 1811 yılının sonlarına dek Amerikan gazetelerinde yapılan taramalarda kelimenin 129 kez kullanılmış olduğu tespit edildi ve bunların çoğu Demokratik-Cumhuriyetçi Partinin dışişleri siyasetini eleştiren Federalistlerin kaleme aldığı yazılardan oluşuyordu.[1]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Hickey, Donald R. (April 2014). "'War Hawks': Using Newspapers to Trace a Phrase, 1792-1812'". Journal of Military History (İngilizce). 78 (2): 725-740. 14 Şubat 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Nisan 2023.