Şablon tartışma:Yazar bilgi kutusu

Sayfa içeriği diğer dillerde desteklenmemektedir.
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Vikiproje Edebiyat (Şablon-sınıf, En-önem)
VikiProje simgesi Bu şablon, Vikipedi'deki Edebiyat maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Edebiyat kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 Şablon  Bu şablon için herhangi bir değerlendirme yapmaya gerek yoktur.
 En  Bu şablon En-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 

Etkilendikleri ve Etkiledikleri[kaynağı değiştir]

Yazar Bilgi kutularında artık "Etkilendikleri ve Etkiledikleri" bölümleri görüntülenmiyor. Nedendir? --AliIsingor (mesaj) 21:43, 12 Temmuz 2016 (UTC)

Düzeltildi, teşekkürler. --Superyetkinileti 18:24, 14 Temmuz 2016 (UTC)

@Superyetkin rica etsem parametrelere ebeveynleri de ekleyebilir misin?--Kingbjelica (mesaj) 16:00, 14 Şubat 2017 (UTC)

akrabalar parametresi bu kapsamda değerlendirilebilir. --Superyetkinileti 16:55, 14 Şubat 2017 (UTC)

Akrabalar kısmına eklersek kişinin hangi yönden akrabası olduğu karmaşası yaşanır, bunu çözmek için de okuyucular o sayfaya bakmak zorunda kalır. Örneğin "dayı", "amca" veya "hala" akrabalar kısmına eklenebilir ama anne baba bu kapsamda değerlendirilemez bence. Şablon:Kişi bilgi kutusunda dediğim şekilde var. Eklenseydi güzel olurdu.--Kingbjelica (mesaj) 18:11, 14 Şubat 2017 (UTC)

Etkiledikleri/Etkilendikleri parametresi[kaynağı değiştir]

@Hedda Gabler (eski) son düzeltmeler ile etkiledikleri/etkilendikleri parametresi mobilde (tarayıcı) gözükmüyor. Bi bakabilir misin? --Kingbjelica (mesaj) 22:35, 30 Haziran 2017 (UTC)

Sevgili @Kingbjelica sorun devam ediyor mu? Ping gelmemiş, yeni gördüm yorumu. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 11:22, 15 Ekim 2017 (UTC)
@Hedda Gabler (eski), Sorun devam ediyor. Hem mobil hem de masaüstünde bu parametreler gözükmüyor. --Kingbjelica (mesaj) 17:28, 15 Ekim 2017 (UTC)
sorun yok çünkü son düzenlemeyle bu parametreleri kaldırdım. bu parametreler kaynak isteyen ve uzadıkça uzayabilen parametreler ve bazen yazarın beyanı olmadan eleştirmenlerin ona yaftaladığı etkilemeler/etkilenmeler buraya eklenebiliyor. burada da upuzun bir tartışma var. ansiklopedik olarak zararlılar. şarkıcılarda da kullanmıyoruz. bu şablon güncellenemediği ve tartışma dönmediği için parametreler kalmış. en popüler örnek olduğunu düşündüğüm için veriyorum (şarkıcı örneği gerçi): hande yener'e madonna ve lady gaga eklendiğini düşünün :D birini reddediyor birini kabul ediyor vs... oldukça problematik parametreler yani. daha birçok gerekçe sayılabilir, mevcut bir yararı bulunmuyor. -MHIRM. 17:34, 15 Ekim 2017 (UTC)
@MHIRM, yine de bu tür çıkarmaları tartışmadan yapmak bana doğru gelmiyor. --Hedda Gabler (eski) (mesaj) 17:01, 16 Ekim 2017 (UTC)
Onlar tartışmış ama biz tartışmayalım ne gereği var anlayışı doğru değil. Bir de bağlantı verilmiş. Ne denebilir ki.. --Kingbjelica (mesaj) 18:37, 16 Ekim 2017 (UTC)
yok öyle bir anlayışta değilim, buyrun tartışalım. ben zararlı olduğuna dair birkaç gerekçe sundum. -MHIRM. 20:12, 17 Ekim 2017 (UTC)
Yukarıda belirtilen endişelerin doğrululuk payı var. İdeolojilede başı çeken kilit isimlere ait maddelerin bilgi kutuları uzadıkça uzuyo. Ama biz bunları sadece bilgi kutularında değil madde içeriğinde de görüyoruz. Önemli nokta maddelerin iyi yazılmış olması, kaynakların niteliği. Viki kültürü -veya kullanımı mı demeliyim- gelişmiş olsa örneğin üzerlerinde amentü gibi birleşilen etkilenmeler var. Bilgi kutularında bunları belirtmek öz bilgi sunma açısından değerli. Ben kaldırılıp kaldırılmaması konusunda ortadayım ve başka fikirler bekliyorum açıkcası.--Kingbjelica (mesaj) 18:26, 18 Ekim 2017 (UTC)

Ad parametresi[kaynağı değiştir]

düzelttim. -MHIRM. 16:06, 15 Ekim 2017 (UTC)

Önemli eser, önemli ödül[kaynağı değiştir]

Önemli öznel bir sözcük olabiliyor. Önemli sözcüğü yerine konulabilecek bir sözcük gerekiyor. Ödül parametresinin komple kaldırılması da düşünülebilir. -MHIRM. 17:37, 15 Ekim 2017 (UTC)

Kayda değer olabilir. Ama bu noktada da her eseri kayda değer olanlar, bol ödül kazananlar var, uzatacak. Gerçi ilgili başlığa bağlantı verilip "maddeye bakınız" da yazılabilir.--RapsarEfendim? 17:42, 15 Ekim 2017 (UTC)
Önemli ödülü --> ödüller olarak değiştirelim bence en azından. Önemli eseri de bilemedim. -MHIRM. 17:55, 15 Ekim 2017 (UTC)
Önemli eser parametresi, içerdiği öznellik riskinden ötürü dikkatlice kullanılmalı. Örneğin, bu parametre Paulo Coelho maddesi için uygun iken (Coelho'nun dünya çapında tanınmasını sağlayan temel yapıtın Simyacı olduğu konusunda birçok kaynak bulunabilir), çalışmaları arasında kayda değer bir "etki" farkı bulunmayan yazarlar için işlevsiz kalmakta. --Superyetkinileti 16:45, 16 Ekim 2017 (UTC)

@Tehonk, selam. Bu şablonda üyelik parametresi yok sanırım (yazarın üye olduğu teşkilt ve kurumları belirtmek için), bir de sen bakabilir misin? Gadirmesaj 11.18, 17 Eylül 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]

@Gadir evet yok gibi görünüyor, enwiki'de de yok gibi görünüyor, herhalde bu da zaten oradan çevrildiği için burada da yok, Şablon:Kişi bilgi kutusu'nda organizasyon parametresi var, o kullanılabilir belki o parametreye ihtiyaç varsa. Ya da buraya eklenmesinin bir mahzuru olmaz muhtemelen, eklenmemesi için bir sebep gelmedi aklıma. Tehonk (mesaj) 20.57, 18 Eylül 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
Gerekli parametre olduğunu düşünüyorum @Tehonk. Yarın bakayım. Maalesef kişi yazar olduğu için o şablonu kullanamam maddesinde. Gadirmesaj 21.36, 18 Eylül 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]
İstek yapıldı Yapıldı Gadirmesaj 13.00, 19 Eylül 2023 (UTC)Yanıtla[yanıtla]