Şablon tartışma:Vikipedi kategorisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Bakım[kaynağı değiştir]

@Nanahuatl: Bu şablon konusunda fikrini almak istedim. Bunun enwiki sürümü olan en:Template:Maintenance category adından da metninden de açık bir "bakım" vurgusu yapıyor. Üstelik bizim şablonun güncel sürümü de bu bakım vurgusunu yineliyor. Şimdi bu satırları yazdıktan sonra bakıyorum ve görüyorum ki bu şablonu ben açmışım. :) Son bıraktığımda şöyleymiş, sonra @𐰇𐱅𐰚𐰤'in güncellemeleriyle şöyle olmuş, bu şablonda da yalnızca üçümüz değişiklik yapmışız zaten.

Bizde an itibarıyla "bakım" sözcüğü "Vikipedi:Bakım" sayfasına kırmızı bağlantı veriyor, onun enwiki eşleniği olan en:Wikipedia:Maintenance da açıkça bu şablonun konacağı sayfaların düzeltilmesi gereken sayfalar olduğunu söylüyor. Yani Topluluk Portalinde listelenen sayfaların mantığında, bir yönüyle ilgilenilmeyi bekleyen sayfalar. Nanahuatl, geçenlerde kaynak kategorileri üzerinden bakım ve hata kavramlarının ayrılması üzerine konuşmuştuk. Bakım basit düzeyli, çok acil olmayan hata gibi değerlendiriliyordu.

Seçkin kategorilerinde bu şablonu görüp garipseyince yazmaya karar vermiştim en başta. Şablonun geçmişini filan da görünce acaba ayırsak mı diye düşündüm. Enwiki'de "Administration category" ve "Wikipedia category" şablonları yukarıdaki "Maintenance category"ye yönleniyor, birinin kararı da şurada. Belki yalnızca bu kategorinin ansiklopedinin, yani okuyucuyu ilgilendiren kısmın bir parçası olduğunu belirtmekle yetinerek şablonu her türlü meta kategoriye uygun bir sürüme getirmek çözüm olabilir.

Ne dersiniz?

Vito Genovese 08.44, 16 Eylül 2020 (UTC)

Seçkin maddeler kategorisinde "bakım" vurgusunu ben de doğru bulmuyorum, ancak bir şekilde bir şablon olmalı. "Vikipedi kategorisi" kullanımının neden doğru olmadığı zaten bağlantısını verdiğin tartışmada güzel bir şekilde açıklanmış, adın doğru olmadığı konusunda hemfikirim. Tartışma, mantıklı bir gerekçeyle başlamış, ancak verimli geçmemiş. "Renaming to the more general Template:Administration category would be better" bence yerinde bir öneri, buna karşılık yanlış bir "Implies use by/for administrators, and wouldn't match the content of the template or the names of the categories" yanıtı gelmiş ve bunu "No, Category:Wikipedia administration isn't just for administrators - they're different things" ifadesiyle düzeltmeye çalışmış birisi ama orada kalmış o tartışma. Kısacası olması gerektiğini düşündüğüm şeyler:
  1. Bu şablonun adı "bakım kategorisi" olmalı
  2. "Yönetim kategorisi" diye bir şablon açılmalı ve yönetim (bizim admin için hizmetli dememizden ötürü karışmıyor da hem) ile bakım kategorileri ayrılmalı. İlgili tartışma sebebiyle İngilizceden silinmiş ama Rusçada şunu buldum, tam olarak karşılığı budur (dil bağlantıları yanlış tabi şu an, başka dilde de var mı bilmiyorum, İngilizce Vikipedi'de birleştirilen o şablonun geçmişini araştırmak lazım). Eminim ki birilerinin dikkatini orada da çekecektir ve tekrar oluşturacaklardır bunu.
  3. "Vikipedi kategorisi" kullanımı kategorilerden botla temizlenmeli ve kafa karışıklığını önleme adına yönlendirmesi de silinmeli.--NanahuatlEfendim? 08.59, 16 Eylül 2020 (UTC)