Yardım tartışma:Kaynak Biçemi 1

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Şablon tartışma:Konferans kaynağı sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Eski tartışmalar[kaynağı değiştir]

Aşağıdaki tartışmalar, bugünlerde gerçekleştirdiğim kaynak gösterme şablonları revizyonu öncesinde oluşturulmuş muhtelif şablonların tartışma sayfalarından alınarak birleştirilmiştir.

Vito Genovese 20:03, 4 Eylül 2012 (UTC)

Citation[kaynağı değiştir]

Orjinal koda sahip olmasına rağmen sorun çıkaran önceki kod yerine bu kodu oluşturdum. Şu an "citation" şablonu kullanan sayfalarda bir sorun yok. Orjinal kodların içerisindeki "patent" bölümü de aynı şekilde sorun çıkartmaktaydı, o kodu da düzenlemiştim ancak diğer citation kodlarıyla bozulmalar yaşandı. Şimdilik patent kodları yer almıyor. Ben, orjinal kodların işleyişinde bir düzelme olup olmadığını ara ara kontrol edeceğim. Düzelme olursa orjinal kodları tekrar eklerim. O zaman kadar bu kodlarla idare edelim diye düşünüyorum. Kodların işleyişi konusunda bilgisi olan arkadaşlar, lütfen yardımcı olun.--CRea80 18:09, 2 Nisan 2009 (UTC)

Cite book[kaynağı değiştir]

Bu şablonu sürekli kullanan biri olarak, eskiden Türkçe kodlarla çalışıyodu şimdi madde İngilizce kodlarla oluşturulmuş. İngilizce kod yerine bunu Türkçe kodlarla yeniden oluşturmak lazım. Çünkü bir çok maddede bunu {{cite book|yazar= |başlık= |... }} olarak kullandık. Şimdi ing. kodlarla o kaynaklar gözükmüyor.--Hedda Gabler 10:35, 29 Temmuz 2009 (UTC)

Citenews[kaynağı değiştir]

Orjinal koda sahip olmasına rağmen sorun çıkaran önceki kod yerine bu kodu oluşturdum. Şu an "citation" şablonu kullanan sayfalarda bir sorun yok. Ben, orjinal kodların işleyişinde bir düzelme olup olmadığını ara ara kontrol edeceğim. Düzelme olursa orjinal kodları tekrar eklerim. O zamana kadar bu kodlarla idare edelim diye düşünüyorum. Kodların işleyişi konusunda bilgisi olan arkadaşlar, lütfen yardımcı olsun.--CRea80 11:04, 3 Nisan 2009 (UTC)

Bu şablon ile {{cite news}} şablonu aynı değil mi?--Hedda Gabler 11:13, 3 Nisan 2009 (UTC)

Cite news[kaynağı değiştir]

work karşılığı olarak yerine eser daha uygun.

Yeri burası olmayabilir ama içimde kalmasın yazayım.

Türkçe viki'de ref, cite işleri tam bir çorba: Şablonların kimisi yanlış çevrilmiş, kimisi eksik, şablonlar ve kategorilerde sınıflama sistematiği yok, açıklamalar eğer mevcutsa çok yetersiz ve hatalı, terminoloji tam bir karmaşa... (Devenin dediği gibi, 'Nerem doğru ki'.) Bu imzasız yazı 94.54.241.196 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

 • evet haklısınız tam bir kaos fakat bunları düzenledikten sonra ayarları yapacak bir botun olmaması sistemin böyle devam etmesine neden olmaktadır fakat iş parametresi çalışma olabilirdi ama değiştirirsek çalışmaz önceki kullanımlar. --85.106.230.18 11:54, 30 Kasım 2010 (UTC)
 • Bu şablonun adı Türkçeleştirilmelidir.--Reality 20:48, 2 Temmuz 2011 (UTC)

Cite web[kaynağı değiştir]

Retrieved on ==> Erişim: değişikliği yapıldı. İyivikiler... homonihilis Gnome-envelope.svg ileti 12:31, 16 Mayıs 2008 (UTC)

Dergi belirt[kaynağı değiştir]

Kaçıncı sayı?[kaynağı değiştir]

bu şablondaki özelliklerin arasında derginin kaçıncı sayısı olduğunu yazacağımız bir alan da olması gerekmiyor mu? Ykargin 11:39, 2 Ocak 2010 (UTC)

 • galiba cilt kısmı sayıya denk düşüyor ya da ben öyle kullanıyorum :) --Hedda Gabler 16:03, 10 Şubat 2011 (UTC)

Arşiv[kaynağı değiştir]

Şablona arşivurl ve arşivtarihi satırları eklenebilir mi?--Oğuzhan 09:02, 8 Temmuz 2011 (UTC)

Bu şablon dergileri kaynak gösterirken kullanılıyor. URL ile işi var mı ki?--Rapsarmesaj 09:05, 8 Temmuz 2011 (UTC)
Dergilerin internet siteleri yok mu?--Oğuzhan 09:07, 8 Temmuz 2011 (UTC)
Atıyorum, Atlas dergisinin Şubat 2009 sayısında yer alan makaleyi kaynak olarak göstereceksiniz. URL ile işimiz olmaz, değil mi? Zaten URL'si olan bir içeriği kaynak göstereceksek bu şablonu değil cite web'i kullanırız.--Rapsarmesaj 09:08, 8 Temmuz 2011 (UTC)
İnternette yayınlanan bir dergiyi kaynak olarak kullanabiliriz, eğer dergiye doğrudan erişim varsa. mesela. Ama Atlas dergisine internetten erişim yok, (var ama ücretli) atlas dergisinin web adresini eklemek yanıltıcı olur.--Szoszvmesaj 09:21, 8 Temmuz 2011 (UTC)
en:Template:Cite journal'da archiveurl ve archivedate var. Bir kaç yıl önce yazdığım bir maddede Newsweek Türkiye internet sitesinden bir haber kaynak göstermiştim. Dergi geçen yıl kapandığı için linkler ölmüş. İnternet Arşivi'nde sayfanın geçmiş sürümünü bulup dergi belirt şablonuyla kullandım. Ama {{Cite web}}'deki arşivurl ve arşivtarihi dergi belirt'te olmadığı için görülmedi. İsteğimin nedeni buydu kısacası.--Oğuzhan 10:54, 8 Temmuz 2011 (UTC)
Cite web kullansanız?--Rapsarmesaj 11:36, 8 Temmuz 2011 (UTC)
Eklensin Rapsar, kaybedecek bişey yok zaten. İsteyen cite web, isteyen dergi şablonunu kullansın.--Szoszvmesaj 12:28, 8 Temmuz 2011 (UTC)
İstek yapıldı Yapıldı --Superyetkinileti 02:05, 11 Temmuz 2011 (UTC)

Görünmeyen parametreler[kaynağı değiştir]

Haber kaynağı şablonunda sorun var galiba. Başlık ve ajans parametreleri görünmüyorlar. Ek olarak gazete bilgisi de önceki parametreye yazılan bilgi ile bitişik görünüyor. Düzelteyim dedim bayağı karışıkmış. --cobija 15:03, 5 Eylül 2012 (UTC)

|Başlık= ve |Ajans= sorununu çözdüm, Cobija. Ancak gazete bilgisi konusunda bahsettiğin sorunu göremedim. Bir örnek rica edebilir miyim o sorun için?
Vito Genovese 17:02, 5 Eylül 2012 (UTC)
Şimdi baktım gazete bilgisinin bitişik yazılması sorunu da çözülmüş. Fark etmeden onu da çözmüş olmalısın. Teşekkürler ilgilendiğin için. --cobija 22:38, 5 Eylül 2012 (UTC)
Ben teşekkür ederim dikkatin için.
Vito Genovese 22:39, 5 Eylül 2012 (UTC)

Görüşme kaynağı ile ilgili[kaynağı değiştir]

Şu bağlantıda verdiğim kaynağa bir bakarsanız arşiv bağlantısının gereksiz bir şekilde bağlantı şeklinde göründüğünü fark edebilirsiniz. Arşiv bağlantıları neden böyle görüntüleniyor bu şablonda? Şablonu inceledim ama sorunu çözemedim. Bu normal mi yoksa ben mi parametreyi yanlış kullanıyorum? ~ Z (m) 21:10, 2 Haziran 2017 (UTC)

Kaynak tipine göre yaygın biçim yardımı[kaynağı değiştir]

Şablon:Konferans kaynağı'nın yardım sayfasında yaygın biçim olarak verilen kod parçasının konferans ve konferans-url gibi önemli parametreleri içermediğini fark ettim. Diğer kaynak şablonları için de bu tip durumlar olabilir. Bunların düzeltilmesi için bir çalışma yapılması mümkün mü? Şablon:Konferans kaynağı sayfasını düzenlemek istedim ama karşılaştığım kaynak kodunu çok anlamadım. Bir yönlendirme yapılırsa bu görevi üstlenebilirim. --•gufosowa•✆• 22:14, 21 Aralık 2017 (UTC)

url ve başlık parametreleri iş görüyor olmalı. --Superyetkinileti 17:03, 25 Aralık 2017 (UTC)

Hata bildirimi[kaynağı değiştir]

Modüle geçildiğinden beri uyumsuzluktan olsa gerek bazı parametreler çalışmıyor, bazen de APA ile uyumsuz (Türkçede tercih edilen son sürüm kullanımı: [1]]) görüntüleniyor. Gerçi hâlen üzerinde iyileştirmeler yapılıyor fakat ben yine de fark ettiklerimi yazayım, gözden kaçmasın:

Dergi kaynağı

Sayılar "No. 27" şeklinde gösteriliyor. Dergi ve sayfa sayısının arasında virgülle birlikte yan şekilde gösterilmesi lazım:

 • Piyasa, 27. 3 Kasım 1917. s. 3.  Eksik ya da boş |başlık= (yardım)

Kullanılan cildin sayısı "Cilt. 2" şeklinde gösteriliyor. Nokta olmaksızın (sayı bilgisi olmadan sadece cilt bilgisi verildiği takdirde) gösterilmesi lazım:

Cilt ve sayı bilgisi aynı anda kullanıldığında "Cilt. 1 no. 1" şeklinde gösteriliyor. Oysa "1 (1)" formatında olması lazım. (Cilt yan, sayı parantez içerisinde)

 • Yazıcı, Nuri (2012). "Pontusçu Faaliyetler ve Canik'te Nüfus Durumu". Atatürk Dergisi. 1 (1). Erzurum: Atatürk Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Enstitüsü. ss. 259-279. ISSN 1302-7549. 

Kullanılan |ay= parametresi hataya sebep oluyor. Önceden olduğu gibi eklenemez mi şablona? Çünkü tarihin aslen Yıl, [varsa Gün] Ay formatında görüntülenmesi lazım ve bunu bilen bilmeyen herkesin doğru şekilde kullanması için ayrı parametrelere bilgi girilmesi lazım (sadece dergi değil tüm kaynak şablonları için geçerli). Teknik olarak bu parametreye geri dönüş zor olacaksa da bot yardımıyla bir an önce yeni parametrelere geçişi sağlayalım çünkü çok fazla maddede hatalı görüntüleniyor:

 • Şarman, Kansu (Eylül 2001). "Samsun nasıl bombalandı?". Popüler Tarih, 15. s. 10-11. ISSN 1302-6577. 

|tarih= parametresi ay ve yıl harici kelime girildiğinde hata mesajı veriyor. Bazı dergiler mevsimsel olarak yayınlanıyor, bizim de Güz, Yaz, Kış vb. kelimeleri kullanmamız yahut birden fazla ay adı yazmamız gerekiyor:

 • Çetin, Birol; Barış, Serap; Saroğlu, Serap (Güz 2011). "Türkiye'de Karayollarının Gelişimine Tarihsel Bir Bakış". Çankırı Karatekin Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dergisi. 1 (1). Çankırı: Çankırı Karatekin Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi. ss. 123-150. ISSN 1308-5549. 
 • "Kuzey Yıldızı Samsun". Ceylife, 1. Ocak-Şubat-Mart 2017. s. 29. 
Haber kaynağı

|başlık= kullanılmadığı takdirde hata mesajı veriyor. Aslında güzel bir şey fakat özellikle haber başlığı kullanılmayan eski gazetelere kaynak verirken sorun teşkil ediyor. Hiç değilse hata mesajının isteğe bağlı olarak gizlenmesi sağlanabilir mi?:

 • Aks-ı Sâdâ (Osmanlı Türkçesi). 24 Ocak 1908. s. 3. 
Kitap kaynağı

|bölüm= kullanıldığında editörler "in X, Y" şeklinde gösteriliyor. "X, Y (Ed.)" şeklinde olması lazım (APA 6'da olan bu kullanım Türkçede tercih edilmiyor, Türkçe de değil zaten.):

 • Altunya, Hülya (2006). "Modern Samsun'un Efsanevî (Mitolojik) Geçmişi". Yılmaz, Cevdet (Ed.). Geçmişten Geleceğe Samsun. 1. Samsun: Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür Yayınları. ss. 601-608. ISBN 9759229617. 

|bölüm= kullanılmadığında editörler "X, Y, ed." şeklinde gösteriliyor. "X, Y (Ed.)" şeklinde olması lazım:

 • Bozdağ, İsmet (2009). Movit, Hüseyin (Ed.). Nutuk Öncesi Atatürk Konuşuyor. İstanbul: Truva Yayınları. s. 119. ISBN 9786055638078. 
Kdş

{{Kdş}} çalışmıyor. Şablon ile oluşturulan bağlantıya tıklandığında kaynağa gitmesi gerekiyor ama gitmiyor. (Örnek olarak Beyaz Suriyelilere bakılabilir.)

Web kaynağı

Bazı hata mesajları İngilizce kalmış:

--Cobija (mesaj) 09.31, 17 Ağustos 2018 (UTC)

Haber vermeyi unutmuşum: @HastaLaVi2 --Cobija (mesaj) 09.34, 17 Ağustos 2018 (UTC)

Merhaba, sırasıyla sorunlara cevap vereceğim, ve hepsinden kısa zamanda kurtulacağız umarım. Öncelikle şunu söyleyeyim, şu anda modüller İngilizce kaynak düzenine göre olduğu için bazı sorunlar var. Bunların olacağını biliyordum, ama yanlışları gördükçe düzelteceğiz.
Dergi kaynağı
Sayı no ile ilgili bahsettiğiniz düzenlemeyi tam olarak anlamadım herhalde ben, şimdi yeni biçimde şöyle mi olması gerekiyor: Piyasa, No. 27, 3.
Cilt numarasından sadece nokta kalkıyor. Sayı bilgisi girildiğindeki hali de güncelleyeceğim.
ay= parametresinin sıkıntısı şu ki, modülleri İngilizce vikiden aktardım, orada gün, ay, yıl parametreleri artık kullanılmıyor. Sadece tarih var. Bizde de ay parametresinin bu kadar kullanıldığını bilmiyordum. Aslında bütün ay parametrelerini kaldırıp direk tarih'e geçmek daha mantıklı, ama kimsenin bununla uğraşmayacağını bildiğimden ben ay parametresini ekleyeceğim. Bir de bizde "gün" paramtresi mi var? Varsa hiç haberim yoktu, onu da ekleyeyim mi yani?
tarih= parametresinin yelpazesini biraz genişletebilirim. Aslında hata vermesi iyi bir şey, yanlış biçimde yazılmış ve yazım hatası olan tarihleri yakalamamızı sağlıyor. Belirli biçimleri ben yelpazeye eklerim.
Haber kaynağı
başlıkyok= gibi bir parametre getirerek bu durumu çözebiliriz, zira bu olayı tamamen kaldırırsak şu anda saptadığımız gibi birçok hatayı saptayamayabiliriz.
Bu (in X, Y) kısmını düzeltirim hemen. Bölüm yokkenki halini de güncellerim.
Web kaynağı
Evet, bazı hata mesajlarını çeviremedim, onların çevirisini de en kısa zamanda halledeceğim. ~ Z (m) 14.31, 17 Ağustos 2018 (UTC)
Ping: @Cobija ~ Z (m) 14.53, 17 Ağustos 2018 (UTC)
  • Sayı olayı şöyle. Şu an görünen tarz "No. [SAYINO]: [SAYFANO]." şeklinde. Ancak "No." ifadesinin hiç olmaması ve ":" işaretinin "," ile değiştirilmesi lazım. Noktalama işareti fazla sorun değil fakat "No." ifadesinin olmaması lazım. APA 6'da böyle. Şuradaki Dergiden tek yazarlı makale örneğinde gösterilmiş.
  • Gün parametresi vardı bir ara fakat pek kullanıldığını sanmıyorum onun. Gördükçe elle düzeltiriz. Ancak kendi adıma tarih parametresini hiç kullanmadım şimdiye kadar. Tamamen ay ve yıl parametrelerini kullanıyordum. Elle ya da botla maddelerdeki parametreler düzeltilebiliyorsa düzeltilsin fakat mümkün değilse bu parametreleri eklememiz lazım. Büyük sorun şu an için.
  • başlıkyok güzel fikir, bana lazım açıkçası. Kolay gelsin. --Cobija (mesaj) 17.42, 17 Ağustos 2018 (UTC)
   • @Cobija, her şey tamam herhalde. başlıkyok parametresini ekledim ve çalışıyor. Sadece tarih biçimlerinin hatası kaldı. Onun üzerinde çalışacağım. ~ Z (m) 19.35, 17 Ağustos 2018 (UTC)
  • Editör paramterlerini kullanınca oluşan görüntü "Movit, Hüseyin, (Ed.)" şeklinde. (yukarıdaki örnekte) Hüseyin ve (Ed.) arasındaki virgülü de kaldırabilir misin rica etsem? Ayrıca her şey olması gerektiği olmuş, teşekkür ederim. --Cobija (mesaj) 19.38, 17 Ağustos 2018 (UTC)
  • Gözden kaçmış: Cilt parametresi kullanılmadığında (kullanıldığı taktirde oluşan görüntü olması gerektiği gibi) dergi sayısının yan görünmesi sağlanabilir mi? --Cobija (mesaj) 19.40, 17 Ağustos 2018 (UTC)
  @Cobija, editörlerden önceki virgülü kaldırdım. Cilt kullanılmadığında sayının eğik olmasını da ayarladım. Tek tarihler kaldı şimdi, onları da çözerim umarım en kısa zamanda. ~ Z (m) 19.34, 20 Ağustos 2018 (UTC)
Eline sağlık. Dergi kaynağında cilt parametresi kullanıldığında halen "Cilt" diye ibare çıkıyor, onu kaldırsak. (Yukarıdaki Yazıcı, Nuri kaynak örneğinden bakılabilir.) Bir de {{kdş}} halen çalışmıyor. Çok kullanılan yardımcı elemanlarımızdan birisi. --Cobija (mesaj) 19.46, 20 Ağustos 2018 (UTC)

Video kaynağındaki zaman parametresi de çalışmıyor. --Cobija (mesaj) 17.42, 28 Ağustos 2018 (UTC)

@Cobija bu parametre nasıl gözümden kaçmış anlayamadım. Ama düzelttim şu anda. ~ Z (m) 21.28, 28 Ağustos 2018 (UTC)

Teşekkür ederim. Devasa bir kaynaklar grubunu modülleştirdin tek başına, elbette arada böyle hatalar olur, insanlık hâli. --Cobija (mesaj) 21.31, 28 Ağustos 2018 (UTC)

Cilt kısmı[kaynağı değiştir]

@HastaLaVi2, dergi kaynağı gösterirken "Cilt" yazmaması gerekiyor, bir bakabilir misin? Şuradaki ilk kaynak gibi olmalı yani.--RapsarEfendim? 03.18, 31 Ağustos 2018 (UTC)

@Rapsar, burada şablonda "sayı" parametresi olmadığı zaman Cilt yazıyor. İngilizce vikide mesela bu parametreyi girmişler aynı kaynağa. Ben sayı parametresini buraya da girdim şimdi oradakinin aynısı oldu. Yani yalnızca cilt kullanıldığında normalde "Cilt" yazısı çıkıyor. ~ Z (m) 12.40, 31 Ağustos 2018 (UTC)
Tamamdır @HastaLaVi2, teşekkürler.--RapsarEfendim? 17.39, 31 Ağustos 2018 (UTC)

Sayfa bilgisi[kaynağı değiştir]

@HastaLaVi2 dergi kaynağında sayfa bilgisi eklerken s. ve ss. ön eki neden gözükmüyor? Düzeltilebilir mi? — HazanEvet benim? 16.58, 4 Eylül 2018 (UTC)

@Okanfan, dergi kaynağında normalde bu kullanım yokmuş, doğru mu bilmiyorum ama şu anda ekledim. İstemeyen olursa kaldırılır tekrardan. ~ Z (m) 21.52, 4 Eylül 2018 (UTC)
@HastaLaVi2, olması gerekir mantıken. Teşekkür ederim. — HazanEvet benim? 05.07, 5 Eylül 2018 (UTC)

wikied[kaynağı değiştir]

@Superyetkin, şuna bir göz atabilir misin? Şimdiye kadar bir sorun yoktu, diğer kaynak şablonlarında da yok herhalde, bu neden böyle? --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 21.32, 15 Haziran 2019 (UTC)

ISBN[kaynağı değiştir]

Kitap kaynaklarında ISBN değeri doğru olsa da şablon hata mesajı veriyor. Burada hatalı olarak gösterilen ISBN değerlerini kontrol ettim, doğrular ama hataya sebep oluyorlar. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 00.18, 25 Ağustos 2019 (UTC)

Merhaba @𐰇𐱅𐰚𐰤 Özel:KitapKaynakları sayfasında arama yaparsanız görürsünüz. Orada kayıtsız olarak çıkıyor. Zaten bu şablonda o sayfaya göre işlem yapıyor. ~ Z (m) 04.50, 26 Ağustos 2019 (UTC)

Peki, ben bu ISBN'in doğru olduğundan eminim burada verilen sonuçlardan bağımsız olarak. Bu durumda hatanın gizlenmesi için ayrı bir parametre tanımlanabilir mi? "|ISBN hatası=hayır" gibi bir şey yazalım ve görünmesin mesela? --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 08.14, 26 Ağustos 2019 (UTC)

Ya da boşver, aynı baskıların internetteki ISBN numaraları ile değiştirdim. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 08.49, 26 Ağustos 2019 (UTC)

Tarih sorunu[kaynağı değiştir]

Şuradaki sgtd adlı kaynakta |tarih= kısmına "1-15 Mayıs 2011" yazmak maddeyi KB1 bakım: Tarih biçimi kategorisine ekliyor. Aslında kaynak şablonlarının modülleştirilmesi zamanında bu sorunu çözmüştük ama tekrar baş göstermiş. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 09.21, 26 Ağustos 2019 (UTC)

Şuradaki 23. kaynak da yine aynı şekilde. "Ocak-Şubat" yazmak hataya sebep oluyor ama yazmak mecburiyetindeyiz. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 13.27, 26 Ağustos 2019 (UTC)

Burada da 85. kaynakta "Mayıs-Haziran 2008" yazınca yine hata kategorisine ekliyor. Aynı yerdeki 89. kaynak ise maddeyi KB1: Jülyen-Miladi belirsizliği kategorisine ekliyor. Ne şekilde belirsizliğin giderileceğini bulamadım. @Superyetkin, senden başka aktif olan yok yardımcı olabilir misin? --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 10.48, 19 Aralık 2019 (UTC)

@Superyetkin, değişikliği gördüm ama çözüm olmamış maalesef. Hâlâ hata olarak görüyor. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 15.34, 21 Aralık 2019 (UTC)

Şu an hangi kaynak sorunlu? --Superyetkinileti 16.00, 21 Aralık 2019 (UTC)

Burada örnek verdiklerim yine KB1 bakıma ekliyor maddeleri. Buradaki 1. kaynak mesela. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 16.11, 21 Aralık 2019 (UTC)

URL'siz erişimtarihi sorunu[kaynağı değiştir]

Şuradaki listenin gizli kategoriler kısmında URL adresi olmayan erişimtarihli kaynak kullanan sayfalar'ı gördüm ve düzeltme yapayım dedim ama hatayı tespit edemedim. Topu topu üç URL'siz kaynak var ve üçünde de erişimtarihi parametresi kullanılmamış. Neden bu kategoriye eklendiğini anlamadım. Aynı durum Samsunspor sayfasında da var. KB1 bakım: Tarih biçimi hatası veren Ayastefanos'taki Rus Abidesinin Yıkılışı, Türkiye'deki saat kuleleri listesi, Nasreddin Hoca, İstanbul kuşatmaları listesinde hangi kaynağın hataya sebebiyet verdiğini bulamadım. İstanbul kuşatmaları listesi aynı zamanda Biçimi olup URL adresi olmayan kaynak kullanan sayfalar kategorisinde eklenmiş ama bunun ne anlama geldiğini anlamadım. Hataya neden olan kaynakları direkt olarak görebileceğimiz bir araç var mı? Şahsen yüzlerce kaynağı tek tek taramaktansa öyle bırakırım daha iyi. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 10.56, 26 Ağustos 2019 (UTC)

|url= parametresini içeren bir şablonda eğer saptanamayan bir bağlantı ise |biçim= parametresini içermesi zorunludur. Çünkü, biçim parametresi url'nin tipinin saptanmasını sağlar. PDF, DOCX vs... ~ Z (m) 11.50, 17 Ocak 2020 (UTC) 

Erişim tarihi sorunu[kaynağı değiştir]

Erişimtarihi 2000 yılı ve daha eski ise hata veriyor. örnek;

2000 tarihli erişim[kaynağı değiştir]

"Deneme". Erişim tarihi: 6 Temmuz 2000.  Tarih değerini gözden geçirin: |erişimtarihi= (yardım)

2001 tarihli erişim[kaynağı değiştir]

"Deneme". Erişim tarihi: 6 Temmuz 2001. 


İnkanyezi (mesaj) 01.10, 10 Şubat 2020 (UTC)

@İnkanyezi İngilizce Vikipedi'de şöyle bir açıklama yapılmış, Vikipedi'nin 15 Ocak 2001 olduğu için bu tarihten önceki erişim tarihleri kabul edilebilir görülmüyor. Ama bu zaten sadece erişim tarihi için. Yine de bunun değiştirilmesi isteniyorsa topluluğa sunabiliriz. ~ Z (m) 19.58, 18 Şubat 2020 (UTC)

Abonelik gerektiren çevrimiçi kaynaklar[kaynağı değiştir]

Bu tür siteler için İngilizcedeki gibi abonelik parametreleri eklenebilir mi? --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 15.08, 12 Şubat 2020 (UTC)

@𐰇𐱅𐰚𐰤 Bu parametreler aslında vardı. Ama çevrilmeyi bekliyordu. Ben çevirdim. Şu şekilde kullanılıyor: |url-erişimi=. Değer olarak da kayıtlı, kısıtlı ve aboneli seçenekleri giriliyor. Bir de |id-erişimi= var, ona da ücretsiz parametresi giriliyor. ~ Z (m) 20.14, 18 Şubat 2020 (UTC)

Teşekkürler @HastaLaVi2, çok iyi oldu bu. Yalnız parametreyi URLerişimi yapsak? yazarlink1, arşivURL, arşivtarihi vd. parametreler hep bitişik yapılmış çünkü, uyumlu olsun. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 20.29, 18 Şubat 2020 (UTC)

Bu şekildeki halini de ekleyeyim. Kontrol edersiniz, bir sorun olursa yine bildirirsiniz. ~ Z (m) 20.30, 18 Şubat 2020 (UTC)

Hiçbir sorun yok, olması gerektiği gibi çalışıyor. Eline sağlık. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 20.38, 18 Şubat 2020 (UTC)

Tarih biçimi[kaynağı değiştir]

Şu sorunu bir türlü çözemedik. Bir ara çözülmüş gibiydi sonra yine başladı. Aşağıdaki gibi tarih girince KB1 hataları: tarihler ya da KB1 bakım: Tarih biçimi hata kategorisine ekliyor. İki aylık, üç aylık ya da iki haftalık yayınlar mevcut ve bu kullanımlar hata değil.

 • |tarih=Ocak-Şubat 2014
  • |yıl=2014|ay=Ocak-Şubat
 • |tarih=Eylül-Ekim-Kasım 2009
  • |yıl=2009|ay=Eylül-Ekim-Kasım
 • |tarih=1-15 Mart 2011
  • |yıl=2011|ay=1-15 Mart

Eskiden Bahar 2014, Güz 1998 gibi kullanımlar da hata veriyordu o düzeltildi. Bunların da çözülmesi lazım artık. --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 12.46, 13 Şubat 2020 (UTC)

Teknisyenlere sesleneyim: @HastaLaVi2, @ToprakM --𐰇𐱅𐰚𐰤 (mesaj) 13.59, 16 Şubat 2020 (UTC)
@𐰇𐱅𐰚𐰤Galiba, bu tarz kullanımları İngilizce şablonlarda geçerli görmüyor İngilizce Vikipedi. Bu nedenle bu durumlar ortaya çıkıyor. Geçen seferki düzeltmede de zaten ben kendim eklemeler yapmıştım. Yine bu durumlar için de bakayım. ~ Z (m) 20.48, 18 Şubat 2020 (UTC)
Maddede sorun varmış gibi gözükmese de kategoriye dahil ediliyor (Edirne Saat Kulesi). Not düşmüş olayım.--NanahuatlEfendim? 22.53, 19 Şubat 2020 (UTC)
Bu konuda bilgim olmadığı için yardımcı olamayacağım maalesef. --ToprakM 18.35, 20 Şubat 2020 (UTC)

about url-access parameter[kaynağı değiştir]

i am unable to find equivalent of url-access, i dont know language and machine translation did not help. the issue is url-erişimi=limited on reference 1 @ Irina Chakraborty. there seems to be no documentation on Yardım:KB1 hataları. perhaps i am wrong. Leela52452 (mesaj) 07.27, 6 Mayıs 2020 (UTC)

Hi @Leela52452, sorry for the missing documantation. We have actually a huge gap to close on the subject, explaining all the errors from the module. What you're asking is |url-erişimi=kısıtlı. The accepted entries are: 'aboneli', 'kısıtlı', 'kayıtlı'. But in template-base, all the parametres and their explainations are exist in the template documentation pages. Since they are in Turkish, it is a shame. Hope it helped! ~ Z (m) 20.28, 6 Mayıs 2020 (UTC)
hello @HastaLaVi2 the reference is using {{Haber kaynağı}}. so i read machine translation of Haber kaynağı| documentation, i could not find satisfactory answer. thanks for providing parameters. Leela52452 (mesaj) 01.17, 7 Mayıs 2020 (UTC)

Şablon örnek kullanımlar[kaynağı değiştir]

Şablon:Video kaynağı o kadar karışık durumdaki nasıl kullanacağımı, neyin uygun olacağını anlayamadım. Bir You Tube belgeseline "dakikası verilmiş şekilde" kaynak kullanıma bir örnek yazabilir mi birisi rica etsem?--Kingbjelica (mesaj) 21.35, 8 Mayıs 2020 (UTC)

Dil[kaynağı değiştir]

dil= parametresinde dile bağlantı verdiğimde kaynakta çıkarken bağlantı vermediğim zaman çıkmıyor. @Khutuck bir ara bakabilir misiniz rica etsem. Sevgiler.--Kingbjelica (mesaj) 21.54, 25 Temmuz 2020 (UTC)

Şablon:Kaynak türünü kullandım ama bu şablonun tartışma sayfası olarak buraya geliyor, bunu da belirtmiş olayım bu arada.--Kingbjelica (mesaj) 21.57, 25 Temmuz 2020 (UTC)
@Kingbjelica "dil=Türkçe" veya "dil=tr" olarak belirtilen kaynaklarda dil adı olarak "Türkçe" çıkmıyor. Türkçe Viki olduğumuz için Türkçe kaynaklarda ek belirtme yapmaması için bu şekilde ayarlanmış diye biliyorum, hata değil özellik yani :) --Khutuckmsj 22.07, 25 Temmuz 2020 (UTC)
Yeni geldi herhalde ya, eskiden web kaynaklarına ekleyince bile çıkardı.. Teşekkür ederim....--Kingbjelica (mesaj) 22.21, 25 Temmuz 2020 (UTC)
@Vito Genovese gözden kaçırdığım bişi yok dimi bu konuda? Bir bilene de danışayım da? --Khutuckmsj 13.07, 26 Temmuz 2020 (UTC)
@Khutuck: Dediğin gibi.
Vito Genovese 16.28, 28 Temmuz 2020 (UTC)

Dergi vs. akademik dergi[kaynağı değiştir]

2012'de KB1 sistemi revizyonunda Dergi = Journal eşitliği üzerinden bir sistem kurulmuştu, hatta 2000'lerin ortasından bu yana gelen sistemsiz kullanım da bu doğrultudaydı. Tüm akademik yayınlar ve yönergeler de genel olarak bu esasa dayanır. Akademik olmayan dergiler (Magazine) ise kaynak gösterme yönergelerinde her zaman diğer türler arasında listelenen bir kategoridir.

Şablon:Dergi kaynağı 2006 ila 2018 arasında en:Template:Cite journal'ın karşılığı olarak kullanıldı, ancak Lua entegrasyonu sırasında @HastaLaVi2 Ağustos 2018'de trwiki şablonunu en:Template:Cite magazine'in yerel sürümü olacak duruma getirmiş görünüyor. Mayıs 2020'de de Şablon:Akademik dergi kaynağı CJ'ın karşılığı olarak oluşturulmuş.

Şu anda maddelere baktığımda Şablon:Dergi kaynağı'nın hâlen akademik dergiler için daha sıklıkla kullanıldığını görüyorum. En azından baktığım maddeler böyle görünüyor. İstatistiksel olarak, sayaçlar DK'nın 9541 görüntüleme, ADK'nın ise 677 görüntülemesinin olduğunu belirtiyor.

Gerekli düzeltmeyi yapmak için şablon kodunda tek sözcüğü değiştirmek yeterli, ancak tartışma olmadan böyle bir değişikliği yapmak istemedim. Belki DOI gibi, cilt gibi akademik dergilere özgü olacağı kesin parametrelerin kullanımından an itibarıyla DK'yı kullanan maddelerin kaçının aslında ADK'yı kullanıyor olmalarının gerekeceğini ölçebiliriz.

Ben her şekilde Dergi = Journal eşitliğine geri dönmemiz gerektiği, Magazine için ise alternatif bir ad bulmamız gerektiği düşüncesindeyim.

Vito Genovese 16.27, 28 Temmuz 2020 (UTC)

Daha doğru ifade etmem gerekirse, 2018 entegrasyonu aslında tam olarak Magazine'e geçiş sağlamamış da, 2020'de dergilerin ayrılması söz konusu olmuş ve bu şablona Magazine'lik düşmüş. Journal için ADK oluşturulmuş. Yani ayrım aslında çok kısa bir süre önce gerçekleşmiş, desem daha doğru olur.
Vito Genovese 16.33, 28 Temmuz 2020 (UTC)
@Vito Genovese Durum değerlendirmesi için işimize yarayacaksa "Dergi kaynağı" ve "Akademik dergi kaynağı" şablonlarının tüm kullanımlarını bir Excel veya SQLite içine çekeyim, "|dergi=" veya "|journal=" alanında yazan isimleri inceleyelim? --Khutuckmsj 17.05, 28 Temmuz 2020 (UTC)
Yararlı olur kesinlikle. Aslında şu anda DK kullanan şablonların dergi parametresinde Journal sözcüğü geçiyorsa (ki akademik dergilerin hepsinde olmasa da büyük çoğunluğunda geçiyor), bunlar otomatik olarak Dergi = Journal eşitliği bozulacaksa ona göre değiştirilebilir. Bozulmayacaksa da buradan Dergi = Journal eşitliğine dayanak olarak ölçüm yapılabilir.
Vito Genovese 17.32, 28 Temmuz 2020 (UTC)
 • İlk aşamada "Akademik dergi kaynağı" kullanan 200+ kaynağa baktım, isimler aşağıdaki gibi, çok "journal" geçmiyor.

Lancet, Pure and Applied Chemistry, Physical Review C, Animal Behaviour, National Clinical Guideline Centre, Mol. Biol. Evol., Ann Hum Genet, Physical Review A, Belleten, Science, The Journal of Physical Chemistry A, Proc Natl Acad Sci USA, Circulation, Nature, Physical Review Letters, The Cochrane Database of Systematic Reviews, Nature Genetics, Forensic Sci Int, Acta Crystallographica, Lingua, Angewandte Chemie, Annals of Internal Medicine, Cochrane Database of Systematic Reviews, The American Journal of Psychiatry, International Journal of Middle East Studies, The Economist, Journal of the American Chemical Society, Am. J. Hum. Genet., The Psychiatric Clinics of North America, Trends in Cardiovascular Medicine, Journal of Alzheimer's Disease, Publications of the Astronomical Society of the Pacific, Journal of Physics: Conference Series, British Birds, The International Journal of Eating Disorders, Acta Crystallographica Section B, Journal of Thermal Analysis and Calorimetry, Acta Microbiol Pol, Philos Trans R Soc Lond B Biol Sci, Adv Space Res, Slovak Raptor Journal, Agro Food Industry Hi-Tech, The World Journal of Biological Psychiatry, American Journal of Human Genetics, Journal of Pharmaceutical and Biomedical Analysis, American Journal of Psychiatry, Meteoritics & Planetary Science, American Quarterly, Neuropsychiatric Disease and Treatment, Journal of the Chemical Society, Chemical Communications, Physical Reviews C, Chemical & Engineering News, Revista Brasileira de Psiquiatria, Annalen der Physik und Chemie, Pure and Applied Chemistry, Chemical Reviews, The Lancet, Arch Intern Med, Japanese Journal of Political Science, Astronomy Reports, Journal of Clinical Sleep Medicine, Bird Study, J Clin Invest, BMJ, Journal of Physics G: Nuclear Physics, BMJ Clinical Evidence, Molecules (Basel, Switzerland), Bull. Br. Soc. Middle East. Stud., Ann. Hum. Genet., Cahiers du Centre Gustave Glotz, Nuclear Physics A, Cancer Research, Nuclear Physics A, Chemical Physics Letters, Physical Review C, Chest, Quarterly Journal of the Royal Meteorological Society, Experimental and Applied Acarology, Scientific American, CNS Drug Reviews, Social Text, CNS Drugs, Reviews of Modern Physics, Atomic Data and Nuclear Data Tables, The Journal of Clinical Psychiatry, Cold Spring Harbor Protocols, The New York Review of Books, Coll Antropol, The Wilson Bulletin, Continuum: Journal of Media & Cultural Studies, JINR Communication, Crime, Law and Social Change, Journal of Chemical Physics, Current Psychiatry Reports, Journal of Inorganic and Nuclear Chemistry, Dalton Trans., Journal of Physics G: Nuclear and Particle Physics, DB Magazine, Journal of the Atmospheric Sciences, Depression and Anxiety, Journal of Media Psychology, Diamond and Related Materials, London Electrical Review, Drug Saf, Microbiology, EcoHealth, Movement Disorders, EPJ Web of Conferences, MacRumors, Estudos Internacionais V. 2 N. 2 Jul-Dez 2015 P. 215-232, Neurology, European Heart Journal, Notornis, European Journal of Heart Failure, Otolaryngology–Head and Neck Surgery, European Public Law, Nature News, Expert Opinion on Pharmacotherapy, Physica Scripta, FEMS Microbiology Reviews, Pract Neurol, Today's Chemist at Work, Psychological Review, Vegetation History and Archaeobotany, Physics Today, Z. Anorg. Allg. Chem., Reviews of Modern Physics, Zeitschrift für Kristallographie - Crystalline Materials, Journal of Inorganic and Nuclear Chemistry, 珠江经济, Sleep Medicine, Acta Crystallographica Section B, Social Research, Ind. Eng. Chem. Res., Sound on Sound, Indian Journal of Psychiatry, The Australian and New Zealand Journal of Psychiatry, Information, The Astrophysical Journal, International Journal for the Psychology of Religion, The International Spectator, International Journal of Intercultural Relations, The Journal of Chemical Physics, IGN, The Primary Care Companion for CNS Disorders, Internet Research, The Washington Quarterly, J Hum Genet, Time, J. Chem. Eng. Data, Japanese Alpine News, Forensic Science International, World Journal of Gastroenterology, Front Neurosci, Zeitschrift für Assyriologie und Vorderasiatische Archäologie, Genetics, 中国地方志, Geographical Review, Hydrobiologia, Ibis --Khutuckmsj 17.58, 28 Temmuz 2020 (UTC)

Görebildiğim kadarıyla tamamı akademik, belki arada 1-2 "magazine" varsa vardır.
Vito Genovese 22.53, 28 Temmuz 2020 (UTC)

Doğası itibarıyla akademik olmayan dergiler aşırı sıklıkla kaynak gösterdiğimiz metinler değiller. Dolayısıyla "dergi kaynağı" ismindeki bir şablon her zaman akademik dergiler için "yanlış" da kullanılacaktır. İki şablonun tekrar birleştirilip akademik olmayan "magazine"ler için farklı bir isimde (mecmua kaynağı hehehe) şablon açmak en doğrusu olacaktır. Sonuçta "dergi" kelimesi akademik olmayan kadar akademik derginin de hakkı. @Nanahuatl ne der bir duymak isterim. --Seksen iki yüz kırk beş / GGT (mesaj) 00.13, 12 Eylül 2020 (UTC)

Journal için maddemiz, kategorilerimiz "akademik dergi" diyor ve doğrusu da bu zaten. Hatalı kullanım olmuş yıllardır diye böyle bir taşımayı doğru bulmuyorum şahsen. He benim görüşüm bu şekilde, taşıyan taşır yine, çok da takıldığım bir şey olmaz, ismim anılınca yazdım.--NanahuatlEfendim? 03.45, 12 Eylül 2020 (UTC)
Journal ve Magazine'lerin kaynak gösterme sıklıklarını karşılaştırdığımızda çok rahat 10'a 1, belki de daha yüksek bir oran yakalarız. Khutuck'ün yukarıdaki verileri de bunu gösteriyor. Bunun dışında Google aramaları da açıkça gösteriyor ki bilinen kaynak gösterme biçimlerinin hemen hepsinin Türkçe sürümlerinde (yani kılavuz vb. metinlerde) Journal türü Dergi olarak geçer. Kaynak gösterme dünyasında dergi demek akademik nitelikli dergi demektir, parametreler de ona aittir, cildi vardır, sayısı vardır, DOI'si vardır. Dolayısıyla hatalı olan bu en popüler türe "Akademik dergi kaynağı" demek olur. Diğerine başka bir şey deyip Dergi kaynağı adını Cite journal'a vermek gerekir. Magazine için "Popüler dergi" adlandırması gördüm bir-iki el kitabında, düşünülebilir. Alternatif olarak ayırmadan ikisini de Dergi kaynağı adında birleştirebiliriz, dünyanın sonu olmaz, ancak tüm dergi atıflarını Akademik dergi kaynağı adıyla yapmayı son derece işlevsiz ve isabetsiz buluyorum.
Vito Genovese 09.44, 12 Eylül 2020 (UTC)