Şablon tartışma:Ermeni Sorunu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Düzeltme[kaynağı değiştir]

Selam. Bu şablon şu anki haliyle kullanılmayacaktır. Madde başlıkları bu kadar uzun olmasın. Okuyucuları düşünmeliyiz. 'Ermeni soykırımı iddiaları' maddesinin başlığını değiştirmeye düşünüyorsanız içeriklerine enerjinizi harcarsanız daha iyi olacaktır.
Çünkü öncelikle interwikiye uyumu sağlanması gerekiyor. Diğer dillere bakarsak 'Ermeni soykırımı', 'Ermeni katliam' başlıklarını görüyorsunuz. Bu interwiki kriterine göre Türkçe vikide de 'Ermeni Soykırımı' ve ya 'Ermeni Katliamı' olmalıydı. Fakat 'iddiaları' kelimesini ilave edilerek 'tarafsızlığını' zar zor korunmuş oldu.
İşin teknik tarafından bahsetmem gerekirse, burda yazan arkadaşlarının çoğu İngilizce wikipediyasına güvenirler. O yüzden önce İngilizce wikipediyasında tartışma açarak orda başlığı değiştirebilirseniz işiniz kolaylaştırılacak.
İllah ki '1915 Tehcir Olayları....' yapmak istersiniz (bu durumda 1915'te yaşanan olaylarla sınırlı kalacak) başka bir madde açarsınız. Açtığınızda içeriği çok benziyorsa 'Birleştir' uyarı yapıştıracak ve birleştirilecektir.
Kısaca başlığından ziyade içeriğine önem verilmeli.
Daha sonra 'Keşke hiç yazmasaydım' demesin diye söylüyorum bunları. İyi çalışmalar. Takabeg 07:39, 14 Aralık 2007 (UTC)

yönlendirme yapılacağını biliyorum. fakat ben sayfa başılığını kabul etmediğim için o içieriği yazdım. geçici bir durum. ortak çözümü yazmak gerekli oraya. asıl önemli konu olaylarla ilgili karşılıklı tanımlamaların nasıl bir başlık altında tek sayfada toplanacağı. bu iddialar ayrı sayfalarda olduğu zaman hem saldırıya maruz kalır hem de yönlendirmelerle bilinçli çarpıtmala sebep olur. sıkıntılar bunlardan kaynaklanıyor. her iki tarafında tanımladığı sürece ya tarih yazarak ya da mesela I. Dünya Savaşında Ermeni Olayları gibi türetebileceğimiz bir süreç içinde ele almak. bu konu üzerinde kafa yoruyorum biraz. sizden de bu konuda yardım bekliyorum. isimlerin uzunluğu böyle sıkıntılı bir konuda önemli olmasa gerek. tabi tercih kısa olandır. Ermeni Soykırımı'nın inkarını cezalandıran Yasa Tasarısı gibi bir başlıkta bulunmakta --Qwl 12:00, 14 Aralık 2007 (UTC)

soykırım inkarları pek uygun değil. bu başlığın manası şuna çıkıyor. soykırım var ama birileri hala kabul etmemiş.--Qwl 12:07, 14 Aralık 2007 (UTC)

Ortada Resmi olarak çıkarılmış bir Tehcir kanunu var. Tehcir kanunu öncesi, Tehcir kanunu, Tehcir kanunu sonrasını ve bu süreçte geçen olayları kronolojik olarak sıralamak gerek. şuradaki olaylar buradaki olaylar falan diye. tabi her olayda da karşılıklı kaynaklara dayanan görüşlere yer verilmeli. bu olaylara kendi başlıkları altında daha detaylı sayfalar açılabilir. Mesela Diyarbakır Olayları, Ermeni Meselesi şeklinde bir sayfada burada geçen olaylar deteylı anlatılabilir. burada kullandığım Ermeni Meselesi de burada seçeceğimiz ana başlık (şu anda sizin verdiğiniz tanımlamayı kullandım).--Qwl 12:15, 14 Aralık 2007 (UTC)

Şöyle bir şey uygun olur mu?. Başlık Sizin konunun Başına Koyduğunuz Ermeni Meselesi. Bu sayfada Tablodaki Süreçle ilgili özet bilgiler ve Detaylı bilgiler için ilgili olayların sayfalarına bağlantı. ve bu sayfada asıl değerlendirilmesi gereken Türk ve Ermeni Tezlerinin işlenmesi. Tabloda Ayrı maddeler halinde bulunan iki tez olur ve Ermeni Meselesi sayfasındaki Kendi tezinin olduğu bölüme direk gider. ama herşey aynı sayfada olur? Değerlendirmenizi Bekliyorum. İsterseniz bir çalışma yapayım.--Qwl 13:23, 14 Aralık 2007 (UTC)

Ermeni Meselesi Başlığı, içeriği tarafsız olduğu için kapatılmış. Osmanlı, Türkiye ve Ermeniler adlı bir başlık öneriyorum. ve bu sayfayı taslak olarak oluşturmaya başlıyorum. sayfayı daha sonra uygun bir başlık altına yönlendirebiliriz.--Qwl 13:31, 14 Aralık 2007 (UTC)

Tekrar selam. Osmanlı, Türkiye ve Ermeniler maddesini açmanız iyi fikir. Hem bu madde kalacak hem de Ermeni soykırımı iddiası maddesi kalacak. Böylece hem Hıristiyanlara yapılan katliamı hem de müslümanlara yapılan katliamı ortaya koyabilirsiniz. Vikipediyi zenginleştirme açısından da güzel. Ancak Kars'lı kadının fotoğrafının telif konusunda sorun var. Bir de sadece Ermenistan'ın savunduğu tez değil. Diasporada Ermeniler de savunuyorlar. Sayın Halil Berktay, Sayın Taner akçam vs. araştırmacılar da savunuyorlar. O yüzden 'Ermenistan'ın ..... tezi' ve 'Ermeni tezi' doğru ifade değildir. Kolay gelsin. Takabeg 19:09, 14 Aralık 2007 (UTC)

Asalanın yaptığı eylemleri Asala Eylemleri sayfasında, Konu ile ilgili araştırmacılar başlığı açıp araştırmacıları da oraya listelersek şabolnu çok uzun ve karmaşık hale getirmemiş oluruz. ben daha sadeleştirmeye çalışıyorum ama bütünlüğü bozmadan--Qwl 23:33, 14 Aralık 2007 (UTC)

Tekrar selam. Şöyle bir şeyi yazamazsınız: Sadece okumaya yardımcı olma amaçlıdır. Başka bilgi eklemeyiniz. Şablonda değişiklik yapmadan önce lütfen Tartışma sayfasında konuşalım. Fikirleriniz daha önce tartışılmış olabilir. Vikinin temel kuralına aykırı. Sadece Şablonda değişiklik yapmadan önce lütfen Tartışma sayfasında konuşalım. Fikirleriniz daha önce tartışılmış olabilir yazabilirsniz. Kolay gelsin. Bir de 'Gizle' 'Göster' tekniğinden istifade edersek, iyi olacak. Mesela temel konular dışında kişiler ve araştırmacılar ve Milli mücadele ve sair için uygulanırsa.... ne dersiniz?
İngilizce şablondan aldıysanız mümkün olduğu kadar doğru çevirme yapılmalıdır. Eğer Türkçe karşılığı varsa onu tercih edilmelidir. Eğer mevcut değilse çevirmek zorundayız yani yeni erim icat etmeyelim. Bu Hamidiye massacre'nin yani Hamidiye katliamı'nın türkçedeki terim nedir? Onu bulmalıyız. Yatmadınız mı? Kolay gelsin. Takabeg 06:17, 15 Aralık 2007 (UTC)

'Hamidiye Katliamı' maddesi[kaynağı değiştir]

Şimdi Türkçe'de sabit terimi aramaktayım. Aksi takdirde o madde açarken interwikiye uymak zorunda kalacaktır. Şimdilik 6 dilde o madde mevcut.

Համիդյան Ցեղասպանություն Ermenice

İyi çalışmalar. Takabeg 06:29, 15 Aralık 2007 (UTC)

ben çeviri yapmadım. sadece şablon biçimini aldım oradan ve geliştirdim. benzer stilde bir şablonun kullanılması iyi olur diye. o konuları herkes kendi dilinde tartışıyor, biz burda ayrı tartışıyor ve tanımlıyoruz. aslında olay her dil bir diğerinden etkileniyor. hangi konu bir tarafta gelişmiş ise o taraftan diğer tarafa kaynaklar ve bilgiler aktarılabiliyor, fotoğraflar başta olmak üzere. Malta Mahkemelerini söylememdeki kasıt Mahkeme yapılmamıştır dendiği için mahkeme terimi öbür tarafta geçiyor diye örnek vermek istedim. bu tarafta yine belgeleriyle ortaya koymak lazım. bu arada katliam da bir tanım aynı soykırım gibi bu da sorunlu bir kullanım. o sebeple Olaylarına çevirdim. belki de doğru kullanımdır, tartışmalı. bu arada ben uyandım. size de iyi çalışmalar--Qwl 06:34, 15 Aralık 2007 (UTC)
Tarışma kendi diliyle yapılıyor erbette. Ancak başlık konusunda interwikiye uyum sağlama meselesi var. Tam aynı olmak zorunda değil. Türkçe'de sabit terim varsa tamamdır. Aksi halde sorun çıkacaktır. Mesela Halepçe katliamı değil Halepçe'ye zihirli gaz saldırısı oluyor vikide. Hep öyle oldu. Diğer maddeler içinde de geçerlidir. Bunun dışında, soykırım kategorisine göz atarsanız iyi olur. Orda soykırım tanımlamasına uygun olmayan maddeleri de görebilirsiniz. Onları da düzelmesi gerekecektir. Takabeg 06:41, 15 Aralık 2007 (UTC)

aslında bu uyum konusu daha derin bir konu. biz konuları kendi dilimizde tartışıp olgunlaştırdıktan sonra uyum tartışmasına geçebiliriz. hemen o konuya girmek düzenlemeleri daraltabilir. ancak içerik konusunda ve kaynaklar konusunda faydalanmak lazım. bu konuyu bağladıktan sonra büyük ihtimalle alt başlıklara geçtiğimizde yani isyanlar ve çeşitli bölgelerdeki olaylara falan. bu başlıkları da elden geçirelim. ayrıca bu gizle gösteri akşama bakıcam. artık uğraşamadım osaatlerde. --Qwl 06:57, 15 Aralık 2007 (UTC)

İyi çalışmalar. Sağlığınıza da dikkat edin. Takabeg 07:00, 15 Aralık 2007 (UTC)
pardon bir şeyi ilave edeceğim. 93 Harbi (1877-78)'nde Rus generali Iwan Lazarev yani Lazarian'ın rolü de önemli. İlave edilecek. Sonu yok sanki..... Takabeg 07:02, 15 Aralık 2007 (UTC)

ekleme çıkarmalarda bence kıstamız şu olmalı. bütünlük, sadelik olduğu kadar olaya her yönüyle bakacak mümkün olduğunca çok sayfaya yönlendirmek. bence bu isimler yazarlar bölümü ya gizle gösterle ya da ayrı bir sayfa açıp farklı bir şablon içerisine almak. ve o sayfaya bu şablondan bir bağlantı vermek olabilir.--Qwl 07:12, 15 Aralık 2007 (UTC)

93harbi bölümünün asıl ilgili sayfası olan kafkas cephesini aşağıya yazmışız. aslında onu yukarı 93 harbi yerine almak lazım.--Qwl 07:19, 15 Aralık 2007 (UTC)
Aşağıdaki Kafkasya cephesi milli mücadelenindir. Herhalde uykunuz çoktur:))))))))

Renkler meselesi[kaynağı değiştir]

Selam arkadaşlarım. Bu şablonun tek renkten olursa daha hoş olacaktır. Bu renklerin özel anlamları mı var? Diğer şablonlarda hiç görmedim. Daha önce söyleyecektim. Eğer tek renk olursak hangi renk öneriyorsunuz? Takabeg 10:34, 31 Aralık 2007 (UTC)