Şablon:Taksonkutu renk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Şablon belgelemesi[gör] [değiştir] [geçmiş] [temizle]

Şablon Düzenleyicilerine not: Bu şablonda, taksonomi (takson) terimlerindeki düzenlemeler elle ayarlanmış, takson sıralamasına göre renk belirleyen {{Takso kutusu}} şablonunun taksonkutu renginin değiştirilmesine dayanmaktadır, yani değişime uğrayabilirler. Renkler, {{Taksonkutu renk/ayarla}} şablonunun düzgün çalışması için rgb(..,..,..) biçimi kullanılarak belirlenmelidir.

Amaç[kaynağı değiştir]

Bu şablon taksonkutusu sisteminde kullanılan konfigürasyon şablonlarından bir tanesidir, hem elle ayarlanmış hem de otomatik taksonkutu sisteminde.

Bir taksonkutusunun uygun rengini oluşturmaktadır.

Yalnızca diğer taksonkutusu şablonları tarafından kullanılmalıdır.

Taksonomi şablonları tarafından kullanımı[kaynağı değiştir]

Elle oluşturulmuş şablonlar, bu şablonu {{Takso kutusu}} Üzerinden çağırmaktadır, ki bu şablonlar da taksonkutusunda phylum ve üzerinde verilen sıralama değerlerine bakarak ilk uyan taksonkutu rengiyle eşleşir (veya eşleşme bulunmazsa hata rengini çıktı verir). {{Taksonkutu renk/ayarla}} şablonu ise bir taksonun bir renkle eşleşip eşleşmediğini kontrol eder, bunu da bu şablon yardımıyla yapar.

Otomatik taksonkutuları, Modül:Ototaksonkutu modülündeki bir fonksiyonu kullanmaktadır, ki bu da taksonun renkle eşleşmesini taksonomi şablonlarında kodlanmış olan taksonomi hiyerarşisini arayarak (örn. "Taksonomi/takson-adı" biçiminde başlayan şablon adlarını tarayarak).

Bir taksonkutu içerisindeki eşleşmiş renk[kaynağı değiştir]

Hem elle Hazırlanmış hem de otomatik taksonkutuları genellikle renklerini otomatik oluşturur. Eğer oluşturamazsa ya da birtakım bilinmeyen nedenlerden dolayı otomatik rengi görmezden gelirse, |renk_benzeri= parametresi uygulanan takson için girilebilir. Sonuçta:

| renk_benzeri = Animalia

kodu bir taksonkutusu içerisindeyse rengin eşleşmesini uygun hayvanlar alemindeki renk ile değiştirir. Girilen |renk_benzeri= parametresi bu şablonun kullandığı switch parametrelerinden biri olmalıdır. Yani |renk_benzeri=Felis işe yaramaz ve hata rengine yönlendirir.

Taksonkutu renk şeması[kaynağı değiştir]

Virüsler rgb(250,250,190) ayrıca Viroidler
Bakteri rgb(220,235,245)
Arkea rgb(195,245,250) ayrıca Nanoarchaeota (Nanarchaeota), Korarchaeota, Thaumarchaeota, Crenarchaeota ve Euryarchaeota
Ökaryotlar rgb(245,215,255) Excavata, Amoebozoa ve Opisthokonta da dahil olmak üzere ökaryotların tek bir rengi mevcut
Hayvanlar rgb(235,235,210)
Mantarlar rgb(145,250,250)
Archaeplastida rgb(180,250,180) ayrıca Bitkiler ve Viridiplantae
SAR rgb(200,250,80) ayrıca Chromalveolata
incertae sedis rgb(250,240,230)
Ichnotaxa rgb(215,240,210)
Ootaxa rgb(250,250,220)

İzleyici kategoriler[kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[kaynağı değiştir]

Otomatik taksonkutu sisteminde kullanılan şablonlar: