Şaban Çavuşoğlu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Şaban Çavuşoğlu
Doğum 1926
İstanbul, Türkiye
Ölüm 12 Haziran 2007 (81 yaşında)
İstanbul, Türkiye
Eğitim İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi
Meslek Sanayici
Organizasyon Çbs
Evlilik Lale Çavuşoğlu

Şaban Çavuşoğlu (d. 1926, İstanbul - ö. 12 Haziran 2007, İstanbul), Türk sanayici ve eski İstanbul Sanayi Odası Başkanı. Çbs Holding'in kurucularındandır. Şirketin kuruluşundan 1999 yılındaki istifasına kadar Yönetim Kurulu Başkanlığını yapmıştır. Türk sanayisinin duayenlerinden kabul edilen Çavuşoğlu aynı zamanda İstanbul Sanayi Odası Başkanlığı görevini üstlenmiştir.[1] Evli ve 5 çocuk babası olan Çavuşoğlu 12 Haziran 2007'de kalp yetmezliğinden 81 yaşında hayatını kaybetmiştir.[2]

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Şaban Çavuşoğlu, 1926 yılında İstanbul'da doğmuştur. 1949 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden mezun olan Çavuşoğlu, kardeşleri Recep ve Abdülkadir ile birlikte ÇBS Boya A.Ş. şirketini kurmuştur. Çbs 1953 yılında üretime başlamıştır ve Şaban Çavuşoğlu Türkiye'nin en başarılı boya markalarından biri haline gelen bu şirketin Yönetim Kurulu Başkanlığını üstlenmiştir. Şirket içi anlaşmazlıklar ve şirkete karşı alınan haciz kararları sebebiyle 1999 yılında bu görevini yeğeni Ali Eşref Çavuşoğlu'na bırakmıştır.

Şaban Çavuşoğlu, Türkiye Boya ve Reçine Sanayicileri Derneği’nin kurucuları arasında yer almıştır. İstanbul Sanayi Odası'nda Meclis Üyeliği, Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği ve Yönetim Kurulu Başkanlığı pozisyonlarında 14 yıl hizmet vermiş, ardından İSO Meclisi Onur Üyesi olarak devam etmiştir.

Evli ve 5 çocuk babası olan Şaban Çavuşoğlu, 12 Haziran 2007'de kalp yetmezliğinden kaldırıldığı Amerikan Hastanesi'nde tüm çabalara rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetmiştir. Cenazesi 15 Haziran 2007'de Fatih Camii'nde kılınan öğle namazının ardından Edirnekapı Şehitliği'nde toprağa verilmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]