İzmit

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(İzmit (ilçe) sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara

Koordinatlar: 40°45′50″K 29°56′40″D / 40.76389°K 29.94444°D / 40.76389; 29.94444

İzmit
—  İlçe  —
Şehrin genel görünümü
Şehrin genel görünümü
Kocaeli location İzmit.svg
Ülke Türkiye
İl Kocaeli
Coğrafî bölge Marmara
Yönetim
 - Kaymakam Ersin Emiroğlu
 - Belediye başkanı Nevzat Doğan (AKP)
Yüzölçümü [1]
 - Toplam 480 km2 (185,3 mi2)
Nüfus (2014)[2]
 - Toplam 338,710
 - Kır -
 - Şehir 338,710
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İnternet sitesi: izmit.bel.tr
İzmit körfezi manzarası
Fevziye camii

İzmit, Türkiye'nin Kocaeli ilinin bir ilçesi. İzmit Körfezi'nin doğu kıyısında, Marmara Bölgesi'nin Çatalca-Kocaeli bölümünde yer almaktadır. Aynı zamanda şehrin tarihî merkezi de olan İzmit, 22.03.2008 tarih ve 5747 Sayılı Kanuna göre tüzel kişilikleri kaldırılan Kuruçeşme, Bekirpaşa, Alikahya ve Akmeşe ilk kademe belediyelerinin Saraybahçe İlk Kademe Belediyesine katılması ve bu belediyenin adının İzmit olarak değiştirilmesiyle kurulup Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin idaresi altına alınmıştır.[3]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İzmit ve dolayinda tarih öncesi çağlardan yaklaşık olarak MÖ 3000 itibariyle insanların var oldugu ve yerlesimler olusmaya basladigi, yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. İzmit'e ait en eski kalintilar MÖ 12. yüzyıla tarihlenir. O tarihlerde Frigler yöreyi korumuş, ardından Yunanistan'ın Megara sehrinden yola çıkan bir göçmen grup yani Megaralilar, günümüzde Başiskele'nin bulundugu yöreye Astakoz adını verip, yerleşmişlerdir. Trakya kralı Lysimakhos'un Astakoz'u tahrip ettirmesi sonucu, bugünkü İzmit'in bulunduğu yöreye Nicomedia adında yeni bir şehir kurulmuştur. Nikomedya şehri, MÖ 91 ve MÖ 94 yılları arası Romalılar'a bağışlanmış, İmparator Diocletianus, 284 yılında Nikomedya şehrini başkent yapmıştır. Nikomedya, o dönemde, Roma, Antakya ve İskenderiye'den sonra dünyanın en büyük 4. şehri olmuştu. Nikomedya, Selçuklular tarafından 11. yüzyılın son çeyreğinde zapt edilmiş, I. Haçlı Seferi sırasında geri alınmış, bir süre Latinlerin işgalinde kaldıktan sonra yeniden Selçuklular'ın eline geçmiştir. O dönemin Hendek ve Adapazarı yörelerinin valisi Akça Koca, Orhan Gazi zamanında fethedip, bunun sonucunda şehir Osmanlı Devleti'nin eline geçmiştir.

Kökenbilim[değiştir | kaynağı değiştir]

İzmit kelimesi etimolojik ve tarihsel kullanılışıyla Nikomedya'dan kaynaklanmıştır. Sehrin ismi olan Nikomedya zaman içerisinde, önce İznikomid, sonra İznikmid ve çok daha sonraysa İzmid şeklinde evrilerek, 1928 sonrası latin harflerine geçilmesiyle bugünkü seklini almıştır.

İzmit'in Osmanlılara geçisi, 1337 kabul edilir. Fetihe dâir Osmanlı hâtıralarında olaylar anlatılır. Fetihten sonra Orhan Gâzi'nin oğlu Süleyman Paşa tarafından vakıflar kurulmuştur. İzmit'in sembolü Orhan -kaynaklarda geçen ismi ile Süleyman Paşa Camiî de bu dönemde yapılmıştır. İzmit'in tepesinde ve kale içinde yer alan camiîn yanında medrese, zâviye ve hamam da bulunurdu.

Körfez kiyisinda kurulan İmâret, Fevziye ve Yeni Cuma camiîlerinin günümüzde daha içeride kalmis olmalarinin sebebi 20. yüzyılda İzmit Körfezine dogru yapılan dolgulardır; İzmit'in eski fotoğraflarında bu fark kolayca görülür.

İzmit, 1888 yılına kadar İstanbul'a bağlı kalmış, bu tarihten sonra ayrı bir idâri yapıya dönüştürülmüştür. Kurtuluş Savaşı sırasında İngiliz ve Yunan işgali altında olan şehre, 28 Haziran 1921 de Türk Ordusu girmiştir.[4] Yunan ordusu çekilmeden önce şehri yağmalamış ve İzmit katliamını yapmıştır.[5][6][7]

Târihi boyunca bir çok kez deprem felâketine uğrayan şehir, Bizans imparatoru Justinianus zamanında onarılmıştır.[8]

İdari yapı[değiştir | kaynağı değiştir]

İzmit ilçesine bağlı yerleşim birimleri [9].

Mahalleler
Köyler

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

İzmit'in Çukurbağ'dan görünümü

İzmit; Asya ve Avrupa'yı birbine bağlayan Marmara Denizi'nin ve Marmara Bölgesinin doğusunda yer alan bir şehirdir. Kuzeyinde Kandıra, doğusunda Adapazari, güneyinde Bursa, güneybatısinda Yalova ve tam bati yönünde İstanbul yer almaktadır. 2009 nüfus sayımına göre 1.522.926 kişi, km²'ye düşen nüfus sayısı 398 kişidir. Kara, demir, deniz ve hava yolu ulaşımları ile Türkiye'nin en önemli geçiş noktalarından biridir.[4] İzmit'in doğusundan geçen 30° doğu boylamı Türkiye saati (UTC+2) için esas kabul edilir.

Kendiyle aynı ismi taşıyan körfezin doğu yakasında yer alan İzmit, bir kıyı şehridir. Jeolojik ve coğrafi yapı açısından 40°-41° kuzey paralelleri ile 29°-31° doğu meridyenleri arasında bulunmakta, güneyde İzmit Körfezi, kuzeyde ise dik yamaçlarla Karadeniz'e uzanmaktadır. Arazi yapısının dik yamaçlara sahip olmasi nedeniyle, %5 egime sahip olup, düzlükler az yer tutmaktadir. Kentin yerleşmiş olduğu alan ise geniş düzlüklerden mahrum, dar ve kıyıya paralel uzanan bir banttır. Topografya koşulları, şehri birbirine benzemeyen iki büyük kısma ayırmaktadır. Birinci kısım, meyilli yamaçlar üzerinde dar ve yokuşlu sokakların bulunduğu ve genellikle eski mahallelerin yer aldığı kesim; ikinci kısım ise, düzlük alana yayılmış büyük binalarin bulunduğu, kara ve demiryolunun içinden geçtiği, aktif iş merkezlerinin yer aldığı alanlardır. Diğer bir önemli konu ise, kentin 1. derece deprem bölgesi olmasıdır. Tüm bu jeolojik ve topografik özellikler, yağışlarla birlikte heyelan riskini arttırma özelliğine sahiptir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Körfez kıyılarıyla Karadeniz kıyısında ılıman, dağlık kesimlerde daha sert bir iklim hüküm sürer. Kocaeli ikliminin, Akdeniz iklimi ile Karadeniz iklimi arasında bir geçiş oluşturduğu söylenebilir. İzmit'te yazlar sıcak ve az yağışlı, kışlar yağışlı, zaman zaman karlı ve soğuk geçer. Genelde Kocaeli ilinin özelde ise İzmit'in Karadenize bakan kıyıları ile İzmit Körfezine bakan kıyılarının iklimi arasında bazı farklılıklar göze çarpar. Yazın Körfez kıyılarında bunaltıcı sıcaklar yaşanırken Karadeniz kıyıları daha serindir. İzmit'te ölçülen en yüksek hava sıcaklığı 41,6 °C derece (11 Ağustos 1970), en düşük hava sıcaklığı -8,7 °C derece (4 Şubat 1960), yıllık ortalama sıcaklık ise 14,8 °C derecedir (Kaynak : Kocaeli Valiliği " Kocaeli 2001") İzmit'te yıllık ortalama yağış miktarı 784,6 mm'dir.

Coğrafi konum[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul ile komşu olan Kocaeli’nin şehir merkezi İzmit'in İstanbul’a olan uzaklığı, 85 kilometredir. Ankara'ya TEM otoyolu ile bağlıdır. İstanbul Atatürk Havalimanı'na olan uzaklığı ise 120 kilometredir.

İzmit Körfezi’nin civarına yerleşmiş olan İzmit, hem Karadeniz’e hem de Marmara’ya yani iki denize açılımı olan bir şehirdir. Deniz ulaşımı açısından ülkenin en yoğun merkezlerinden biridir. Şehrin kıyısında bulunan iki büyük liman (Derince ve Yarımca) yanı sıra 34 özel iskele ile deniz ulaşımı yapılmaktadır. Şehir, ülkenin demiryolu ve karayolu bağlantıları açısından önemli yerlerden biridir. Ortadoğu ve Asya, karayolu ve demiryolu bağlantıları da bu şehirden geçer.

Yüzey şekilleri[değiştir | kaynağı değiştir]

İzmit topraklarının İzmit Körfezi kuzeyindeki büyük bölümü, güneyden kuzeye doğru eğimli ve az engebeli bir yayladır. Bu yayla, Karadeniz´e doğru akan suların vadileriyle yarılmış, yer yer tepelerle kabaran bir görünüm almıştır. Bu yaylanın yüksek kesimi güneyde İzmit Körfezi dolaylarındır. Burada Çenedağı 645 metreye ulaşır. İzmit´in kuzeyinde hiçbir tepenin denizden yüksekliği, 350 metreyi aşmaz. İzmit Ovası ve Sapanca Gölü çukur alanlardır. Kocaeli ilinin İzmit Körfezi güneyinde kalan kesimi dağlıktır. Burada Samanlı Dağları, Sapanca Gölü İzmit Körfezi üzerinde yer yer dar yalı şeritleri bırakarak birden yükselir. Bu kesimde Samanlı Dağlarının en yüksek noktası Kartepe'dir (1602 m).

Karlar altında İzmit'ten bir bölüm

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Toplam Şehir Kır
2008[10] 306.515 287.970 18.545
2009[11] 313.964 293.339 20.625
2010[12] 315.734 294.875 20.859
2011[13] 322.588 300.611 21.977
2012[14] 327.435 302.960 24.475
2013[15] 332.754 332.754 veri yok
2014[16] 338.710 338.710 veri yok

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Kocaeli Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi: Alman Otto Ritter tarafından çizilen, 1910 yılında tamamlanan tarihi tren garı ve eski ambar binalarından oluşan müze, Paleolitik dönemden günümüze birçok eser sergilenmektedir.
 • Yüzer Müze: Türk silahlı kuvvetlerince verilen ismiyle TCG Gayret (D-352), ABD yapımı bir savaş gemisidir. Günümüzde müze olarak faaliyet göstermektedir.
 • TCG Hızırreis Müzesi: Eski adı TCG Hızırreis (S-342) olan yine ABD yapımı olan bu denizaltı, 2004 yılından beri müze olarak hizmet vermektedir.

Tarihi yapılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kocaeli büyükşehir belediyesi kent haritası sisteminde[17] kayıtlı İzmit ilçesindeki tarihi yapılar şunlardır;

 • İzmit Tarihi Gar Binası ve Lojmanları
 • İzmit Gar Binası ve Lojmanları
 • İzmit Saat kulesi
 • Kasr-ı Hümayün Av Köşkü
 • Pembe Köşk (Kocaeli Valiliği vilayet konuk evi)
 • Pertev Paşa Külliyesi
 • Orhan Camii
 • Akmeşe eski hamamı
 • Canfeda Hatun Çeşmesi

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

İzmit, ülke imalat sanayinde en gelişmiş 1.inci şehirdir. Birçok büyük firmanın fabrikaları, bu şehirde bulunmaktadır. İzmit ekonomisinin tamamına yakını sanayiye dayalıdır. İstanbul gibi büyük bir ticaret merkezine yakın bir konumda olup, transit karayolu taşımacılığına imkân vermektedir. 5 devlet limanı, 43 özel iskele ile deniz yolu taşımacılığında önemli bir yere sahiptir.

İzmit´e ayrı bir ekonomik potansiyel kazandıran Seka Kağıt Fabrikası da oldukça eskidir (1934). Bu fabrika ile önce dokuma ve orman ürünleri etrafında oluşan endüstri kompleksi daha sonra Petrol Ofisi (1941), Tüpraş (1960) ve Petkim (1965)´in kurulmasıyla petrol ürünleri etrafında gelişmiş; son yıllarda da organik kimya, metal, gıda, ilaç, gübre, boya ve tersane endüstrilerine yönelerek çok çeşitlilik kazanmıştır.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

İzmit, birçok karayolunun kesiştiği noktada bulunur. Ayrıca deniz trafiği çok fazladır. Ayrıca Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından ilçeler arası deniz ulaşım seferleri yapılmaktadır. Kasım 2011'de sivil havacılığa açılan Cengiz Topel Havalimanından Ankara Esenboğa Uluslararası Havalimanı aktarmalı olarak Türkiye'nin bir çok noktasına hava ulaşımı sağlanmaktadır.[18]

Şehir Yol
İstanbul O-4 otoyolu.png D-100.png
Ankara O-4 otoyolu.png D-100.png
Bursa D-130.gif

Kardeş şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "İl ve İlçe Yüz Ölçümleri". Harita Genel Komutanlığı. http://www.hgk.msb.gov.tr/images/haberler/e0df0711825fa26.pdf. Erişim tarihi: 25 Kasım 2014. 
 2. ^ "2014 genel nüfus sayımı verileri" (html). Türkiye İstatistik Kurumu. 10 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://www.webcitation.org/6WFD8FBCw. Erişim tarihi: 10 Şubat 2015. 
 3. ^ İzmit İlçesinin Kuruluşu (5747 Sayılı Kanun)
 4. ^ a b Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Resmî İnternet Sayfası, 31 Ağustos 2009, Pazartesi târihinde erişilmiştir.
 5. ^ Sofuoğlu, Adnan (2006). Milli Mücadele döneminde Kocaeli. Atatürk Araştırma Merkezi. ss. 181. ISBN 9789751619136. "Bu sırada İzmit katliamı haberini alan Ankara'nın İstanbul'daki temsilcisi Hamit Bey" 
 6. ^ Özel, Sabahattin (2009). Milli mücadelede İzmit-Adapazarı ve Atatürk. Derin. ss. 241. ISBN 9789756463024. http://books.google.com/books?id=xYwsAQAAIAAJ&q=Manchester+Guardian+Gazetesinin+yazar%C4%B1+Profes%C3%B6r+Toynbee+ve+e%C5%9Fi+de+tan%C4%B1k&dq=Manchester+Guardian+Gazetesinin+yazar%C4%B1+Profes%C3%B6r+Toynbee+ve+e%C5%9Fi+de+tan%C4%B1k&hl=com&sa=X&ei=Bj_BU8zuIonkOs_3gbgO&ved=0CB8Q6AEwAA. 
 7. ^ Toynbee, Arnold Joseph (1922). The Western question in Greece and Turkey. General Books LLC. s. 287–297–298–299. ISBN 9781152112612. https://archive.org/stream/westernquestioni00toynrich#page/287/mode/2up. 
 8. ^ Meydan Larousse Ansiklopedisi 6. cilt 635. sayfa
 9. ^ Muhtarlarımızın İletişim Bilgileri
 10. ^ "2008 genel nüfus sayımı verileri" (html). Türkiye İstatistik Kurumu. 3 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://www.webcitation.org/6Bu3scp4y. Erişim tarihi: 3 Kasım 2012. 
 11. ^ "2009 genel nüfus sayımı verileri" (html). Türkiye İstatistik Kurumu. 3 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://www.webcitation.org/6BuE4ke8J. Erişim tarihi: 3 Kasım 2012. 
 12. ^ "2010 genel nüfus sayımı verileri" (html). Türkiye İstatistik Kurumu. 3 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://www.webcitation.org/6BuFh1Eox. Erişim tarihi: 3 Kasım 2012. 
 13. ^ "2011 genel nüfus sayımı verileri" (html). Türkiye İstatistik Kurumu. 3 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://www.webcitation.org/6BuGzPBaf. Erişim tarihi: 3 Kasım 2012. 
 14. ^ "2012 genel nüfus sayımı verileri" (html). Türkiye İstatistik Kurumu. 20 Şubat 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://www.webcitation.org/6EZxnRXT4. Erişim tarihi: 8 Mart 2013. 
 15. ^ "2013 genel nüfus sayımı verileri" (html). Türkiye İstatistik Kurumu. 15 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://www.webcitation.org/6NPV5v7Ga. Erişim tarihi: 15 Şubat 2014. 
 16. ^ "2014 genel nüfus sayımı verileri" (html). Türkiye İstatistik Kurumu. 10 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://www.webcitation.org/6WFD8FBCw. Erişim tarihi: 10 Şubat 2015. 
 17. ^ Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kent haritası arama motoru
 18. ^ "Cengiz Topel’den ilk uçuş yarın gerçekleşecek". 1 Kasım 2011. http://kocaeli.bel.tr/icerik/cengiz-topel%E2%80%99den-ilk-ucus-yarin-gerceklesecek/317/23913.aspx. Erişim tarihi: 26 Temmuz 2014. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]