İzlanda Seferi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
İzlanda Seferi
Ic-map-tr.png
İzlanda ve Vestmannaeyjar adası
Tarih20 Haziran – 19 Temmuz 1627
Bölgeİzlanda
SonuçKesin Osmanlı galibiyeti; 26 günlük işgal sonrası geri çekilme
Taraflar
Fictitious Ottoman flag 2.svg Osmanlı İmparatorluğu Coat of Arms of Iceland (13th century).svg İzlanda
Komutanlar ve liderler
Fictitious Ottoman flag 2.svg Murat Reis
Fictitious Ottoman flag 2.svg Ali Biçin Reis

İzlanda Seferi (İzlandaca: Tyrkjaránið), Küçük Murat Reis komutasındaki, Cezayir-Türk korsanları tarafından, 1627 yılında Atlas Okyanusu'ndaki İzlanda adasına yapılan denizaşırı harekâttır.

Murat Reis, 12'si kadırga 15 parçadan oluşan donanması ile İzlanda'ya giderken ilk önce Manş Denizi'nden geçti, sonra Kuzey Denizi boyunca Danimarka ve Norveç kıyılarını topa tutarak, 20 Haziran 1627 tarihinde İzlanda sahillerine ulaştı. Ülkenin Austurland denilen doğu bölgesi ile İzlanda kıyılarına çok yakın konumda bulunan Vestmannaeyjar adası Cezayir-Türk korsanlar tarafından yağmalandı. Türkler, 16 Temmuz tarihine kadar 26 gün boyunca İzlanda'yı işgal altında tuttular. Bu sürede genç ve sağlıklı kişileri köle olmak üzere esir edildi.[kaynak belirtilmeli] Sefer sonunda, 400 köle ve birçok ganimet ile birlikte 27 günlük bir yolculuktan sonra 12 Ağustos'ta Cezayir'e geldiler.

İzlanda'ya sefere çıkan Türk korsanlardan biri de Ali Biçin Reis'dir. O da bu seferi neticesinde İzlanda'dan 800 köle getirmiştir.