İvan Mihayloviç Moskvin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Ivan Moskvin 1912.jpg

İvan Mihayloviç Moskvin (Rusça: Иван Михайлович Москвин; d. 1874, Moskova - ö. 16 Şubat 1946, Moskova), Rus tiyatro ve sinema oyuncusu. Oyunculuk yaşamı Moskova Sanat Tiyatrosu'yla özdeşleşmiştir.

1893-96 arasında Moskova Filarmoni Derneği'nin tiyatro okulunda öğrenim gördü. Daha sonra Moskova'daki Yaroslavl ve Korş topluluklarında sahneye çıktı. 1898'de, yeni kurulan Moskova Sanat Tiyatrosu'na katıldı. Aynı yıl topluluğun sahnelediği ilk oyun olan Aleksey Konstantinoviç Tolstoy'un Tsar Fyodor İvanoviç' inde (Çar Fyodor İvanoviç) başrolde oynadı. Bunu Maksim Gorki'nin Na dne 'sindeki (1902; Ayaktakımı Arasında) Luka ile Anton Çehov'un Vişnyovi Sad (1904; Vişne Bahçesi) oyunundaki Epihodof rolleri izledi. Moskvin 1919-24 arasında çıktığı Avrupa ve ABD turnelerinde büyük övgü topladı.

Sinemadaki rolleri arasında Polikuşka 'daki (1922) Rus serfi ve Kollejski registrator 'daki (1925; İstasyon Şefi) memur tipiyle yönetimine de katıldığı Çini i liudi'deki (1929; Rütbeler ve İnsanlar) başrol sayılabilir.

Moskvin aynı zamanda üç kuşak boyunca Moskova Sanat Tiyatrosu'nun oyuncularını yetiştiren ve büyük saygı gören bir öğretmendi. 1942 sonuna değin tiyatro oyunculuğunu sürdürdü. 1943'te Moskova Sanat Tiyatrosu'nun başına geçti. Aynı yıl Stalin Ödülü'nü aldı. Öldüğünde Yüksek Sovyet'in üyesiydi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]