İstanbul Tıp Fakültesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
09.59, 8 Ocak 2017 tarihinde Coachwiki (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 18023179 numaralı sürüm (İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi İTF'nin Cerrahpaşa'dan ayrılmadan önceki adıdır. Güncel ve doğru isim yazıldı.)
İstanbul Tıp Fakültesi
Kuruluş

1470 (Fatih Darüşşifası olarak)

14 Mart 1827 (modern anlamda)
Eğitim dil(ler)i Türkçe
Bağlılık İstanbul Üniversitesi
Dekan Prof. Dr. Bahauddin Çolakoğlu
Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Ümit Dilber Türkoğlu
Bulunduğu Yer Çapa, Fatih, İstanbul
Web sitesi http://istanbultip.istanbul.edu.tr
Monoblok binasından Fakülteye genel bakış.

İstanbul Tıp Fakültesi, Türkiye'nin en eski üniversitesi İstanbul Üniversitesi'nin iki tıp fakültesinden biridir. Üniversite reformuyla kurulmuş ilk tıp fakültesidir. Türkiye'de modern tıbbın gelişimine öncülük etmiş, sayısız hekim ve bilim insanı yetiştirmiştir. Fatih ilçesinin Çapa semtinde yer almasından dolayı halk arasında daha çok Çapa Tıp Fakültesi olarak bilinir.

Türkiye'nin akademik eğitim veren sayılı üniversitelerinden biridir. 6 yıllık eğitim boyunca öğrencilerini teorik ve uygulamalı alanda birçok bilgi ve beceriyle donatır. Her sene bu üniversiteden mezun olmuş birçok doktor adayı TUS'da başarılı olur. Yani İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Bölümü'nün başarı oranı oldukça yüksektir. Yetenekli ve donanımlı pratisyen hekim yetiştirmesi ile de ünlü bir fakültedir.

Fakülte bünyesinde değişik kültür ve sanat kolları etkinlik göstermektedir.

Tarihçe

İstanbul Tıp Fakültesi, İstanbul Üniversitesi'ndeki senato sırası 1[1]'dir. Türkiye'de modern tıp eğitiminin okutulduğu ilk kurumdur. Türkiye'nin en önemli ve en köklü bir diğer tıp fakültesi olan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ve İstanbul Tıp Fakültesi 1967 yılında ikiye ayrılmıştır.

Kaynakça

Dış bağlantılar