İstanbul Bölge Üniversiteleri Münazara Konseyi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

İstanbul Bölge Üniversiteleri Münazara Konseyi, İstanbul bölge üniversiteleri münazara kulüpleri arasında iletişimi ve işleyişi destekleyici, kulüpler ve üniversiteler arası öğrenci topluluğudur.

Oluşumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye Münazara Şampiyonasının kuruluşuna paralel, bu konsey 2001 yılında çalışmalarına başladı. İlk yılında belirli bir çerçeveye sahip olmayan konsey; Boğaziçi Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi ve Beykent Üniversitesi temsilcilerinin düzensiz buluşmalarıyla kuruldu. İlerleyen yıllarda daha geniş katılımla toplantılarına devam etmiştir. 2007 yılı itibarı ile İstanbul üniversitelerinden 15, İstanbul dışından da 3 üniversite temsilcisi en az bir toplantıya katılmıştır.

İşlevi[değiştir | kaynağı değiştir]

Konseyin işleyişine dair herhangi bir yazılı kurallar bütünü bulunmamaktadır. Genelinde yazılı olmayan taamüller çerçevesinde işler. Bu çerçevede konseyin 2 önemli işlevi bulunmaktadır, İstanbul bölge temsilcisinin seçilmesi veİstanbul Münazara Şampiyonası'nın düzenlenmesi. Konsey, önceleri İstanbul Münazara Ligi'nin düzenlenmesi görevini de üstlense de bu lig 2009 yılından beri düzenlenmemektedir.

İstanbul Bölge Temsilcisi[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul Bölge Temsilcisi her yıl yeniden seçilir. Konseyde her üniversite temsilcisinin bir oyu bulunmaktadır ve çoğunluk kuralına göre seçim yapılır. 2007 yılından 2011 yılına dek temsilci yardımcısı pozisyonu için de seçim yapılmış ancak bu uygulamadan 2011 yılında vazgeçilmiştir. Türkiye Ulusal Münazara Konseyi'nin 2011 yılında aldığı bölge temsilcilerinin ulusal konseydeki oy hakkının kaldırılması kararı üzerine bölge temsilcisinin herhangi bir yetkisi kalmamıştır. Temsilcinin görevleri konseyin sözcülüğünü yapmak, gerçekleştirilen toplantılara başkanlık etmek şeklinde özetlenebilir. Temsilci, üyesi olduğu münazara kulübünü temsil edemez.

Üyeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Şu ana kadar en az bir toplantıya temsilci gönderen üniversiteler:

İç bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]