İstanbul Üsküdar Lisesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
İstanbul Üsküdar Lisesi
İstanbul Üsküdar Lisesi Yeni Logo.jpeg
Slogan İstanbul Üsküdar Liseli olmak ayrıcalıktır.
Kuruluş 1938
Ülke Türkiye
Şehir Üsküdar, İstanbul
Türü Anadolu Lisesi
Müdür Mehmet Yayla
Müdür yardımcısı Murat Çolak, Kamil Özkan Çokgez, Fazıl Topaloğlu, Sevgi Kaş
Eğitim dili Türkçe
Yabancı dil(ler) İngilizce, Almanca
Sınıflar 26
Öğrenci sayısı 876
Öğretmen sayısı 50
Adresi İcadiye Mh. Barışık Sk. No:18 Üsküdar/İstanbul
Resmî sitesi http://www.iul.meb.k12.tr

İstanbul Üsküdar Lisesi, 1938 yılında eğitim ve öğretim hayatına başlamıştır. İcadiye Mahallesi'nde bulunmaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1938 yılında Üsküdar 14. Kız Ortaokulu adıyla eğitim-öğretime başlamıştır. 1946 yılına kadar ortaokul adıyla kalan okul, aynı yıl Üsküdar Kız Lisesi adını almıştır. 1949 yılında Üsküdar 3. Erkek Ortaokulu ile birleştirilmiş, Fıstıkağacı Ortaokulu adını almıştır. 1956 yılında tekrar Üsküdar Kız Lisesi adını almıştır.

2000 yılında karma liseye dönüştürülerek Üsküdar Lisesi adını almıştır. 2005 yılında Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı tarafından anadolu lisesine dönüştürülerek İstanbul Üsküdar Lisesi adını almıştır.

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Okul 4 yıllıktır. Lise, tanınmış üniversiteler olan Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi gibi yerlere her sene öğrenci yerleştirmektedir. Okul anlaşmalı olduğu özel bir şirket ile her yıl isteyen öğrencileri Kanada veya İngiltere’ye götürmektedir. Orada 1 ay boyunca İngilizce kurslarına tabii tutmaktadır. Okuldaki yabancı diller İngilizce ve Almanca’dır.

Okul, 2010-2011 eğitim-öğretim yılında Avrupa Birliği Ağ Bağlantılı Eğitim Projesi'nde pilot okul olarak yer almıştır. Bu projedeki başarısından dolayı, Avrupa Birliği içerisinde 2011-2014 yıllarını kapsayan "ITEC" Eğlenceli Eğitim Ortamları, yenilikçi pedagoji anlayışı ile uygulanan proje için tekrar pilot okul olarak seçilmiştir. 2015-2016 eğitim öğretim yılı içinde Olumlu Davranışları Geliştirme Projesi (ODGE)'nin pilot okullarından biri seçilmiştir.

Okul, eğitim-öğretim başarısının yanı sıra, badminton, basketbol, voleybol, hentbol, satranç, tiyatro, halk oyunları, müzik, resim ile sosyal ve eğitsel faaliyetlerde de kendisinden söz ettirmeyi başarmıştır.

Fiziksel Olanaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Okul, iki birleşik blok şeklinde olmakla beraber ana bina 4 katlıdır. Yardımcı bina ise tek kat olmakla birlikte beden eğitimi dersleri burada işlenmektedir. Tamamı kullanımda 26 adet derslik, fizik, kimya, biyoloji laboratuvarları, toplantı salonu, kütüphane ve müzik odası bulunmaktadır.

Ayrıca 2 adet psikolojik danışma rehberlik servis odası, 1 adet öğretmen odası ve 3 adet idari oda ile Okul Aile Birliği odası bulunmaktadır. Okulda 1 adet spor salonu, halı saha ve kantin bulunmaktadır. Her sınıfta Fatih Projesi'ne bağlı olarak akıllı tahta bulunmaktadır.

Okula bağlı olarak kız pansiyonu bulunmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]