İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
20.45, 1 Eylül 2016 tarihinde Neolegen (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17555272 numaralı sürüm
İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi
Dosya:İstanbul Üniversitesi.png
Kuruluş 1950
Eski isim(ler)i Gazetecilik Enstitüsü
Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Enstitüsü
Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksekokulu
Basın Yayın Yüksek Okulu
Dekan Prof. Dr. Nilüfer Sezer
Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Pınar Eraslan Yayınoğlu
Doç. Dr. Ayşen Akkor Gül
Bulunduğu Yer Beyazıt, Fatih, İstanbul
Web sitesi http://iletisim.istanbul.edu.tr/

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi, 1950 yılında İstanbul Üniversitesi bünyesinde Gazetecilik Enstitüsü adı ile kurulan fakülte. Türkiye'nin ilk iletişim yüksek okuludur.

İstanbul Gazeteciler Cemiyeti, 1947 yılında İstanbul Üniversitesi Senatosu'na başvurarak, gazetecilik eğitimi veren bir yüksek öğrenim kurumunun faaliyete geçmesini istemiştir. Amaç, ülkenin yaşamında önemli payı olan gazetecilerin bilimsel temellere dayalı, çağdaş bir eğitim ortamından geçerek yetişmeleridir. Bu düşünceden hareketle Gazetecilik Enstitüsünün kuruluşuna öncülük eden Gazeteciler Cemiyeti Kurucu Başkanı Sedat Simavi, bir mektup hazırlamış ve bunu dönemin İstanbul Üniversitesi Rektörü Ord. Prof. Dr. Sıddık Sami Onar'a sunmuştur.

1975-1980 arasında üniversitenin İktisat Fakültesi altında Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Enstitüsü adını alan okula, 1980'de Yüksekokul statüsü verilmiş, ve (yine İktisat Fakültesi altında) adı Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksekokulu olmuştur.[1] 1982'de İstanbul Üniversitesi Rektörlüğüne bağlanarak Basın Yayın Yüksek Okulu'na dönüştürülmüştür. Okul, 1992 yılında, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi olmuştur. 1992-1993 öğretim yılında, Fakülte'nin ilk dekanlığına Yüksek Okul müdürü Prof. Dr. Tayfun Akgüner atanmıştır. Günümüzde, Gazetecilik, Halkla İlişkiler ve Tanıtım ile Radyo Televizyon Sinema dallarında lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimine devam etmektedir.

İletişim Fakültesi, iki stüdyosunda faaliyet gösteren İÜRTV adında kapalı devre bir televizyona, internet üzerinden yayınlanmakta olan bir radyo kanalına ve İÜHA adında bir haber ajansına sahiptir.

Kaynakça

  1. ^ [1] İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi: Tarihçe