İstanbul-Pithiu Demiryolu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
İstanbul (Sirkeci) – Pithiu Demiryolu
Genel bilgiler
Sistem TCDD (Sirkeci GarıUzunköprü Sınır Kapısı)
OSE (Pithiu Sınır KapısıPithiu Garı)
Durum İşletmede
Bölge 1. Bölge (TCDD)
Dedeağaç – Svilengrad Demiryolu (OSE)
Terminal İstanbul (Sirkeci)
Pithiu (Kuleliburgaz)
Website http://www.tcdd.gov.tr
İşletim
Açılış 1873
Sahibi TCDD (Sirkeci GarıUzunköprü Sınır Kapısı)
OSE (Pithiu Sınır KapısıPithiu Garı)
İşletmeci(ler) TCDD Taşımacılık (Sirkeci GarıUzunköprü Sınır Kapısı)
TrainOSE (Pithiu Sınır KapısıPithiu Garı)
Teknik
Hat uzunluğu 280,962 km (174,6 mi) (İstanbul-SirkeciKazlıçeşmeMuratlıMandıraPehlivanköyUzunköprü Sınır KapısıPithiu Sınır KapısıPithiu - Ana Hat)
31,050 km (19,3 mi) (Muratlı – Tekirdağ)
45,594 km (28,3 mi) (Mandıra – Kırklareli)
5,296 km (3,3 mi) (Sirkeci GarıKazlıçeşme Tren İstasyonu) - Marmaray
Hat açıklığı 1435 mm
Elektriklenme 25 kV AA Katener (İstanbul (Sirkeci)–Uzunköprü Sınır Kapısı)
Rota sayısı 2 (Sirkeci – Kazlıçeşme)
3 (Kazlıçeşme – Halkalı)
1 (Halkalı – Uzunköprü Sınır Kapısı)
Rota haritası

İstanbul (Sirkeci) – Pithiu Demiryolu, Türkiye'nin Avrupa topraklarında İstanbul (Sirkeci)Uzunköprü Sınır Kapısı arasında bulunan TCDD'ye ait ana demiryolu hattıdır. Hat Türkiye'yi Avrupa'ya bağlayan tek demiryolu hattı olduğu için aynı zamanda çok önemli bir yük koridorudur. Rumeli Demiryolu'nun hattı için 18701873 yılları arasında inşa edilmiştir.[4]

Demiryolu hattı 1870 yılında tamamen Osmanlı İmparatorluğu toprakları içinde inşa edilmeye başlandı. Ancak Balkanlarda çıkan isyanlar ve 93 Harbi sebebiyle hattın inşaatı sık sık kesintiye uğradı ve inşaat 1888'de tamamlandığında artık Bulgaristan, Sırbistan ve Osmanlı toprakları içinde yer alıyordu. Ardından yaşanan Balkan Savaşları ve I. Dünya Savaşı ile hattın bir kısmı Yunanistan sınırları içinde kaldı. En son Kurtuluş Savaşı ile belirlenen sınırlar ile demiryolu hattının PithiuKaraağaç arasındaki kısmı Yunanistan sınırları içinde kalmıştır. Bu durum sebebiyle 19231971 yılları arasında Türkiye kendi toprağı olan Karaağaç'a ve Bulgaristan'a demiryoluyla ulaşmak için Yunanistan sınırlarından geçmek zorunda kalmıştır. 1971 yılında TCDD ve BDZ tarafından inşa edilen Pehlivanköy – Svilengrad Demiryolu hattı ile artık Yunanistan sınırlarıdan geçmek zorunda kalmadan Edirne'ye ve Bulgaristan'a doğrudan bağlantı sağlanmıştır. Bu hattın inşası ile birlikte Karaağaç'ta yer alan demiryolu hattı kullanıma kapatılmıştır. Ancak Pithiu'daki özgün Rumeli Demiryolu hattı hâlâ OSE tarafından Bulgaristan'a demiryolu bağlantısı olarak kullanılmaktadır.

İstanbul'daki Marmaray hattı inşatı nedeniyle 20132016 yılları arasında demiryolu hattındaki tren seferleri durdurulmuştur. Şu an hat üzerinde TCDD Taşımacılık tarafından İstanbul (Halkalı) – Kapıkule ve İstanbul (Halkalı) – Uzunköprü bölgesel trenleri işletilmektedir.

Güzergâh[değiştir | kaynağı değiştir]

Demiryolu hattı İstanbul'un Avrupa Yakası'nda Haliç kıyısındaki Sirkeci Garı'ndan başlar ve deniz surlarını takip ederek Yedikule'ye ulaşır. Daha sonra yine sahilden Halkalı'ya kadar devam eder. Ardından Küçükçekmece Gölü'nü takip ederek kuzeye Çatalca'ya doğru yönelir. ÇatalcaKurfallı arasında ‰6 eğimle 200 metre yüksekliğe tırmanır ve sonra Çerkezköy'e doğru geri iner. Ardından ortalama 50 metre yükseklikte Ergene Ovası'nı takip ederek Uzunköprü'ye ulaşır. Buradan sonra kuzeydoğuya doğru yönelerek TürkiyeYunanistan sınırını oluşturan Meriç Nehri üzerindeki Uzunköprü Sınır Kapısı ve Pithiu Sınır Kapısı'nı geçerek Yunanistan topraklarındaki Pithiu (Kuleliburgaz)'da sona erer.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]