İstanbul'un Altınları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
İstanbul'un Altınları
Format TV Dizisi
Tür Sitcom
Proje tasarımcısı Haluk Özenç
Senarist Haluk Özenç, Cüneyt İnay
Yönetmen Yonca Güzelpınar, Birkan Uz
Başrol Haluk Bilginer
Demet Akbağ
Salih Kalyon
Ani İpekkaya
Gürgen Öz
Defne Yalnız
Nadir Sarıbacak
Funda Eryiğit
Pınar Göktaş
Taner Ölmez
Günay Karacaoğlu
Onur Ünsal
Elif Nur Kerkük
Tema müziği bestecisi Fish Animation&VFX, Sinan Kestane, Ohannes Gökçeoğlu
Besteci Wabun Sound/Gülhan Eralp
Ülke Türkiye
Dili Türkçe
Sezon sayısı 1
Bölüm sayısı 16 (bölümleri listesi)
Yapım
Yapımcı Mine Öztürk
Mekân İstanbul
Gösterim süresi 60 dakika
Yapım şirketi İCA
Yayın bilgileri
Kanal atv (HD)
Resim formatı 576i (SDTV)
1080i (HDTV)
Ses formatı Stereo
Yayın tarihi 5 Ağustos 201113 Aralık 2011
Durumu Sona erdi

İstanbul'un Altınları, başrollerinde Demet Akbağ ile Haluk Bilginer'in oynadığı Türk sitcom dizisi.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Reşat Altın (Haluk Bilginer), İstanbul'da kendilerine ait Altın Apartmanı'nda annesi Saadet (Ani İpekkaya), kızı Ayşegül (Funda Eryiğit), damadı Tankut (Gürgen Öz) ve yeğeni Fahri (Nadir Sarıbacak) ile yaşamaktadır. Apartmanın altında da kendilerine ait bir pasaj bulunmaktadır. Bu pasajdaki şekerci dükkanı ise Altın ailesinindir.

Fahri, apartmandaki boş iki daireyi kiraya verir. Bu dairelerden birini, eskiden İtalya'da yaşayan bir opera sanatçısı olan İsmet Azmarazlı (Demet Akbağ) ile kızı Monica'ya (Pınar Göktaş) kiralar. Reşat'ın dairesinin karşısındaki daireyi ise Kayserili bir aileye, Ahmet (Salih Kalyon) ile Emine'ye (Defne Yalnız) kiralarlar. Ahmet ile Emine'nin çocukları Mustafa (Taner Ölmez) ise ailesinden önce de İstanbul'da yaşamaktaydı, bir kebapçıda çalışmaktaydı. Ailesi de Mustafa'yı İstanbul'da yalnız bırakmamak için şehre taşınırlar, şehir hayatı ile köy hayatı arasında bocalamaktadırlar.

İsmet, daha önce beş evlilik yapmış ve boşanmıştır. Kocaları yüzünden bütün erkeklerden nefret etmektedir. İlk evliliğinden olan kızı Monica ile İstanbul'a taşınmıştır.

Daha sonra ise İsmet'in akrabası, aynı zamanda menajer olan Uğur (Günay Karacaoğlu) İsmet'in evine taşınır. Emine, köyüne geri döner ve Ahmet'in yeğeni Ercüment (Onur Ünsal) apartmana gelir. Fahri, şekerci dükkanına Reyhan (Elif Nur Kerkük) isimli genç bir kızı alır.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Reşat Altın (Haluk Bilginer): Kendisine babasından kalan Altın Apartmanı'nda ailesiyle beraber yaşayan bir İstanbul beyefendisidir. Apartmandaki herkesin gerçek bir İstanbul insanı olmasını istediği için, yeni taşınan Ahmet ve ailesi ile İsmet'ten nefret etmekte ve onları apartmandan attırabilmek için her yolu dener.
 • İsmet Azmarazlı (Demet Akbağ): Opera sanatçısı. İtalya'dan gelmiştir. İlk başlarda Reşat ile hiç anlaşamamıştır, daha sonra apartman yöneticiliğini Reşat'tan kapmıştır, ama apartman yönetiminde Reşat'tan da yardım istemiştir. Maddi sıkıntısı olduğu için, Uğur'un da teklifiyle bir pavyonda Mihrap Yerinde lakabıyla şarkı söylemeye başlamıştır. Reşat dahil herkes, Mihrap'ın İsmet olduğunu bilmemektedir. Reşat Mihrap'a aşık olmuş, onu yemeğe çıkarmıştır. Daha sonradan ise herkes Mihrap'ın İsmet olduğunu öğrenmiştir. Daha sonra Reşat'la evlenmiştir.
 • Saadet Altın (Ani İpekkaya): Reşat'ın annesi. Sürekli olarak dizi izlemektedir. Arada sırada hafıza problemleri yaşamaktadır. İsmet'le kaynaşmak istese de Reşat yüzünden bunu başaramaz.
 • Tankut Açık (Gürgen Öz): Ayşegül'ün kocası. Reşat, başından beri Tankut'u sevmediği için araları açıktır. Ayrıca Tankut biraz pis ve dağınık bir adamdır, Reşat ise bu yüzden Tankut'tan nefret etmektedir. Tankut, daha sonra bir dizide oyunculuk yapmaya başlamıştır, ama bu işi kısa sürmüştür. Daha sonra da ailesini ve çevresindekileri dolandırıp kaçmıştır.
 • Ayşegül Altın Açık (Funda Eryiğit): Reşat'ın kızı. Tankut ile babasından habersiz evlendiği için Reşat ona kırgındır. Fakat sonra bu kırgınlık geçmiştir. Arada sırada şekerci dükkanında çalışmaktadır.
 • Fahri Altın (Nadir Sarıbacak): Reşat'ın yeğeni. Hayatı boyunca hiçbir kadınla ilişkisi olmamıştır. İsmet'i ilk gördüğü anda aşık olmuştur, Fakat karşılık bulamamıştır. Buna rağmen her fırsatta İsmet'e asılmaktadır.
 • Ahmet (Salih Kalyon): Reşat'ın karşı dairesine taşınan bir Kayseri'li. Reşat, apartmanda gerçek İstanbulluları istediği için, Ahmet'le sürekli tartışma halindedir.
 • Emine (Defne Yalnız): Ahmet'in karısı. Yaptığı mantıları ile ünlüdür. Ahmet'le beraber şekerci dükkanının yanına bir mantıcı açmışlardır. Daha sonra köyüne dönmüştür.
 • Mustafa (Taner Ölmez): Ahmet ile Emine'nin oğlu. Anne babasından önce de İstanbul'da yaşamaktaydı. Reşat'ın hayatını kurtardığı için Reşat onu evladı gibi sevmiştir. Reşat, Mustafa'nın Kayseri şivesini düzeltmesine yardımcı olmuştur. Mustafa; anne babasının yanında Kayseri şivesiyle, Reşat'ın yanında ise İstanbul şivesiyle konuşmaktadır.
 • Ercüment (Onur Ünsal): Ahmet'in yeğeni. Hukuk okumaktadır. Ayşegül'den hoşlanmaktadır. Kendisi İstanbul'a geldiğinde Emine köye gideli 1 sene olmuş, Ahmet de iyice zengin olmuştur. Ahmet, Ercüment'i yanında bulundurur, onun fikirlerine önem verir.
 • Uğur (Günay Karacaoğlu): İsmet'in akrabası, menajer. Çok sakardır, ya bir şeye takılıp düşer, ya da bir eşyaya çarparak düşürür. İsmet'in maddi sıkıntısını fark etmiş, ona şarkıcılık yapma teklif etmiştir.
 • Monica (Pınar Göktaş): İsmet'in kızı. Mustafa ile aşk yaşamaktadır.
 • Reyhan (Elif Nur Kerkük): Fahri'nin şekerci dükkanında işe aldığı genç kız.

Konuk oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Doktor Baloğlan (Önder Açıkbaş): Reşat'ın sağlık sorunlarını çözmesi için Tankut'un ayarladığı sahte doktor. Aslında bir dolandırıcıdır.
 • Siyami Azmarazlı (Ata Demirer): İsmet'in ilk kocası. Aslında İsmet'i hala sevmektedir. Fakat İsmet, Reşat'lara Siyami'yi kardeşi olarak tanıştırır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]