İsrail Evi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Hannahannah (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 05.14, 5 Mayıs 2013 tarihli sürüm (→‎Gana'nın Yahudi tarihi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
İsrail Evi
Önemli nüfusa sahip bölgeler
Gana Gana ~800
Diller
Sefvi
Din
Yahudilik

İsrail Evi Gana'daki bir Yahudi cemaatidir. Bu etnik grup kendilerinin Kayıp On Kabile'den geldiklerine inanırlar. Bu grup geleneksel Yahudilikte Yahudi olarak kabul edilmez.

Gana'nın Yahudi tarihi

Modern Yahudilik 20. yy'ın sonlarında Sefwi kabilesinin dünya Yahudileriyle irtibata geçip Tanah, Sidur ve diğer eğitim araçlarını tedarik etmesiyle Gana'ya girmiş oldu. Yahudiliğe geçişin mimarı Aaron Ahomtre Toakyirafa'dır; 1977'de Aaron Ahomtre Toakyirafa isimli bir Ganalı kendisine vahiy geldiğini ve Gana'daki Sefwi kabilesinin İbrani olduğunu söylemiştir.[1] İnanışına göre Sefwi halkının ibadet ve teolojileri çevre halkınınkine kıyasla çok farklıydı. Bu geleneklerin İbrani kökenli olduğuna kanaat kıldı. Örneğin, halk domuz yememekte (bkz. Kaşerut) ve cumartesileri dinlenmektedir (bkz. Şabat) . Ayrıca aynı Yahudilikte olduğu gibi erkek çocuklar 8 günlükken sünnet edilmektedir.[2] Erkeklerin, kadınlarına adet döneminde yaklaşmazlar. Sefwi Wiawso ve Sefwi Sui cemaatlerine yakın zamanda sık sık Yahudi ziyaretçiler gelmektedir. Bu ziyaretçiler, Sefwi halkına eğitim malzemesi getirip, cemaat hakkında yazılar yazıp dünya Yahudilerinin ilgisini çekmeye çalışmaktadır.

Yahudi soyu

Birkaç Sefwi ihtiyarı soylarının Yahudilere dayanıp dayanmadığını araştırmaktadır ve bunlarda bazıları ise bu bağlantıyı bulduğunu iddia etmiştir. Sonuç olarak İsrail Evi liderlerine topraklarında bir Yahudki okulu açmalarına izin verilmiş böylece Hıristiyan okullarına gitme zorunluluğu kalkmıştır.[3]

Kaynakça

  1. ^ [1]
  2. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; g1 isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
  3. ^ [2]

Ayrıca bakınız

Dış bağlantılar