İspanyol Virjin Adaları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İspanyol Virjin Adaları
Islas Vírgenes Españolas
USA Puerto Rico location map.svg
Harita
Coğrafya
SVG Map of Virgin Islands.svg
Bölge Karayipler
Koordinatlar 18°14′K 65°20′B / 18.233°K 65.333°B / 18.233; -65.333
Denizi Karayip Denizi
Ada sayısı 2 + yan adalar
Diğer adalar Vieques ve Culebra
Yüzölçümü 165,1 km2
Siyasi
Adadaki ülke(ler)
Demografi
Nüfus 11.119

İspanyol Virgin Adaları (İspanyolca: Islas Vírgenes Españolas),[1][2] ya da daha eski ismi olan Geçit Adaları (İspanyolca: Islas del Pasaje) olarak adlandırılan ve Porto Riko Virjin Adaları ya da Batı Virjin Adaları (İspanyolca : Islas Vírgenes Occidental, Islas Vírgenes Occidentales ) olarak da bilinen ve Culebra ve Vieques adalarından oluşan, günümüzde Karayipler'de yer alan ve Amerika Birleşik Devletleri'nin denizaşırı ada bölgelerinden biri konumunda olan Porto Riko Milletler Topluluğu'na bağlı adalar.[3]

Adalar isminde bulundurmasına rağmen İspanya egemenliğinde bulunmamaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Vieques'teki arkeolojik çalışmalar, Kristof Kolomb'un 1493'te gelmesinden yaklaşık 1.500 yıl önce Vieques adasında Güney Amerika'dan yerli grupların yaşadığını göstermekte. Porto Riko'nun Büyük Adası'ndaki Tainos yerlilerin akrabaları olan Viequesler, İspanyolların sömürgeleştirme ve kölelik planlarına direndiler.

Kristof Kolomb'un 1493 yılında Amerika'ya yaptığı ikinci seyahatte Culebra adasını keşfettiği belgelenmiştir. Adanın bilinen ilk sakinlerinin Taíno Kızılderilileri ve daha sonra Karibler olduğuna inanılmakta. Culebra Adası, 1511'de İspanyollara karşı isyan sırasında mağlup olmuş birçok Taíno Kızılderilisine sığınak olarak hizmet etti.

Vieques'in komşu Britanya kolonileri olan Tortola, Anguilla ve Saint Kitts ve Nevis'ten adaya 17. ve 18. yüzyıllar boyunca çeşitli vesilelerle birçok İngiliz Vieques'e yerleştiler. 1688'de ve daha sonra 1717'de, adaya yerleşen İngilizler, Vieques'i kolonileştirme çabalarının bir parçası olarak ada mezralar, bir askerî kale, bir Britanya hükûmeti ve geniş çiftçilik kurdular. Her iki durumda da Porto Riko'daki İspanyol vali güçlü askerî seferler düzenleyerek, İngiliz "istilacılarını" başarıyla uzaklaştırarak Vieques üzerindeki İspanyol egemenliğini sağlamlaştırdı.

1875'te İspanyol Tacı, Culebra adasına nüfus yerleştimek için çaba sarf etse de bu ancak 1880'de San Idelfonso de la Culebra kasabasının kurulmasıyla sağlandı.

Porto Riko gibi bu adalar da 1898'e kadar İspanya hakimiyetinde kaldı. 19 Eylül 1898'de Amerika Birleşik Devletleri, İspanya-Amerika Savaşı'ndaki askerî operasyonları sona erdiren ateşkesin imzalanmasından sonra adaları ele geçirdi. Adalar, Porto Riko, Mona, Monito, Desecheo ve Porto Riko adasına bitişik diğer küçük adalarla birlikte, 10 Aralık 1898 yılında Paris Antlaşması'nın imzalanmasıyla İspanya tarafından resmen Amerika Birleşik Devletleri'ne devredildi.

1903'te A.B.D. hükûmeti İspanyol Kraliyetine ait Culebra adasındaki tüm kamu arazilerini A.B.D. Donanması'nın kullanımı için ayırdı. O sırada A.B.D. ordusu, San Ildefonso de la Culebra topluluğunun tam kontrolünü ele geçirerek kasabada ikamet edenleri uzaklaştırarak, İspanyol-Amerikan Savaşı sırasında seçkin bir Amerikan amiralinin onuruna Dewey adını verdikleri Bahía Sardinas'ın küçük bir bölgesine yerleştirdi.

II. Dünya Savaşı'nın çıkmasıyla birlikte Culebra Adası, A.B.D. Donanması için ana topçu ve bombalama uygulama alanı haline geldi ve 1975'e kadar bu amaçla kullanılmaya devam edildi.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Noticias aliadas (İspanyolca). Noticias Aliadas. 2000. 20 Eylül 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Eylül 2022. 
  2. ^ Américas (İspanyolca). Organization of American States, General Secretariat. 2001. 
  3. ^ "For the Beauty of It". Yachting. January 1999. s. 44. Erişim tarihi: 2 Mayıs 2020.  Birden fazla yazar-name-list parameters kullanıldı (yardım); Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]