Avlonyalı İsmail Kemal Bey

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(İsmail Kemal Vlora sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
İsmail Kemal (1844-1919)

Avlonyalı İsmail Kemal Bey (16 Ocak 1844, Avlonya - 24 Ocak 1919), Meclis-i Mebusan milletvekili, Arnavut lider ve Arnavutluk devletinin kurucusu.

Osmanlı Devleti Balkanlar'da güç kaybedince, Yunanistan ve Sırbistan'dan sonra Arnavutlar arasında da bölücü hareketler güç kazanmaya başlamıştı. İsmail Kemal, Bayram Curi, Hasan Priştina ve İsa Boletin gibi beylerin desteği ile 28 Kasım 1912 günü Avlonya şehrinde Arnavut bayrağı göndere çekilmiş ve Arnavut topraklarının bütünlüğü ilan edildi. Bu bağımsızlık bildirgesinde bağımsızlığın zorunluluk olduğu, yoksa Arnavut topraklarının diğer devletlerce paylaştırılacağı, Balkanlar'daki topraklarını kaybeden Osmanlı Devleti'nden destek gelemeyeceği için bundan başka yol olmadığı belirtilmekteydi.

Mithat Paşa'nın oğlu Ali Haydar hatıratında; "Avrupa'daki Jön Türklerin arasında İsmail Kemal diye birisi vardı ki bir kelime ile korkunç bir tipti bu adam. Büyük bir kusuru vardı ki, o da, paraya karşı olan zaafıydı. Avusturya ve İtalya devletlerinden tahsisat aldığı gibi, Yunan kralının malumat ve tasdiki altında olarak, İstanbul'da bulunan Prens Mavrokordatos'un marifetiyle kendisine on bin dirhem maaş bağlanmıştı. Üstelik bu maaşı bütün hayatı müddetince alabileceği de kendisine vaat edilmişti. Buna mukabil, İsmail Kemal Bey'in taahhüdü ise, gerek İtalya gerek Yunanistan'a Arnavutlukta birer nüfuz mıntıkası ayrılmasına delalet etmekten ibaretti. Zekâ ve kurnazlığın üzerinde bu zıt menfaatleri senelerce bir arada idare etmeye ve kendi menfaatini hepsinden yüksek tutmağa imkân bulmuştu." demektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Menfa-ı ihtiyarı hatıratı / Ali Haydar Midhat Bey, 1905