İsmail Hakkı Dümbüllü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

İsmail Hakkı Dümbüllü (d. 1897 - ö. 5 Kasım 1973) Geleneksel Türk Tiyatrosunun son temsilcisi, Orta oyunu ve Tulûat sanatçısıdır.

Trafik kazası sonucu 75 yaşına öldü. Cenazesi, 30 Ekim 1973 tarihinde açılan Boğaziçi Köprüsü üzerinden geçirilen ilk kişi olan Dümbüllü Karacaahmet Mezarlığı'nda yatar.

Dümbüllü'nün Fesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Geleneksel Türk tiyatrosunun son temsilcisi İsmail Hakkı Dümbüllü’nün fesi. Dümbüllü'nün Fesi yıllar boyunca Türk tiyatrosu oyuncuları arasında geleneksel bir törende devredilmektedir, Türk tiyatrosunda oyunculuk mirası kavuk ve fesle temsil ediliyor. Orta oyunu ve Tulûat (doğaçlama) sanatçısı İsmail Hakkı Dümbüllü, ustası Kel Hasan’dan devraldığı fesi, 1968’de oyuncu Münir Özkul’a devretmiştir.

Kel Hasan Efendi Kavuğu “Türk Tiyatrosu”nun güldürü geleneğinin nişanesi sayılıyor. Kel Hasan Efendi Kavuk’u öğrencisi İsmail Dümbüllü’ye devretmişti. İsmail Dümbüllü ise bir dönem geleneksel tiyatro ile ilgilenen sinema sanatçısı Münir Özkul'a devretmişti. Dümbüllü, Özkul’u 1967-1968 yılları arasında Arena Tiyatrosu’nda. ‘Kanlı Nigar’ piyesindeki ‘Kavuklu’ rolünde izlemişti. 1968 yılında Özkul’un yeteneğinin nişanesi olarak bir törenle Kavuk’u devretmişti[1], daha sonra Dümbüllü'nün fesi; Münir Özkul tarafından 1989’da Ortaoyuncular Tiyatro Topluluğu’nun kurucusu Ferhan Şensoy’a devredilmiştir.İsmail Dümbüllü’nün Münir Özkul’a devrettiği Hasan Efendi’nin fesini Ferhan Şensoy, [[Rasim Öztekin}}’e devretti.

Son olarak Müjdat Gezen, geleneksel Türk tiyatrosunun son temsilcisi İsmail Dümbüllü’ye ait olan ve yıllardır kendisinde bulunan fesi, eski öğrencisi Şevket Çoruh’a devretmiştir. [2]

Not[değiştir | kaynağı değiştir]

Dümbüllü'nün Fesi ile Dümbüllü'nün Kavuğu karıştırılmamalıdır. Fes; 2017 Nisan ayı itibarıyla, İsmail Hakkı Dümbüllü'den Müjdat Gezen'e ve ondan da Şevket Çoruh'a devredilmiştir. Kavuk ise mayıs 2016 ayı itibarıyla, İsmail Hakkı Dümbüllü'den Münir Özkul'a, Münir Özkul'dan Ferhan Şensoy'a, ondan da Rasim Öztekin'e devredildi.

Oynadığı Filmler[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Bianet". 4 Nisan 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20170404131649/http://bianet.org/bianet/sanat/174762-rasim-oztekin-e-devredilen-kavuk-un-yolculugu. 
  2. ^ "Ntv Sanat". http://www.ntv.com.tr/galeri/sanat/dumbullunun-fesi-artik-sevket-coruhta-baba-sahne-acildi,jJsfBNduXku2r0wZIFuKXA/lveyhF0k3UCUkAdQuIBipg.