İsmail Emrah Karayel

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İsmail Emrah Karayel
İsmail Emrah Karayel (Turkey) - July 2016 (cropped).jpg
İsmail Emrah Karayel
Doğum 1978
İstanbul, Türkiye
Milliyet T.C
Eğitim Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi
Meslek Avukat
Tanınma nedeni

MTTB Genel Başkanı

AK Parti Kayseri Milletvekili
Yerine geldiği Taha Enes Şener
Siyasi parti AKP
Din İslam
Resmî site Kişisel web sitesi

İsmail Emrah Karayel (d. 1978, İstanbul, Türkiye), Türk siyasetçi ve Talebe Birliği Federasyonu 60. ve 61. dönem Genel Başkanı.

Kayserili bir ailenin ikinci çocuğu olarak 1978 yılında İstanbul'da doğmuştur. Annesinin adı Hatice babasının adı Yaşar'dır. İlkokulu Fatih İlkokulu'nda tamamlamıştır. Ortaokulu ve lise ikinci sınıfa kadar liseyi İstanbul İmam Hatip Lisesi'nde okumuştur. Gelenbevi Lisesi mezunudur. Üniversite eğitimini Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde tamamlamıştır. Avukatlık stajını bitirdikten sonra Amerika'da İngilizce eğitimi görmüş ve Kent State University'de Ceza Hukuku alanında yüksek lisans yapmıştır. Akabinde ikinci yüksek lisansını İngiltere'de Canterbury şehrinde University of Kent'de Uluslararası Ticaret Hukuku alanında tamamlamıştır. Avukat olan Karayel, halen Kocaeli Üniversitesi'nde Özel Hukuk Alanında Doktora yapmaktadır. Birlik Vakfı Gençlik Kulübü (Genç Birlik) Genel Başkanlığı görevinde bulunmuştur.

Talebe Birliği Federasyonu Genel Başkanlığına III. Genel Kurulda oy birliğiyle seçilmiştir. 05 Mayıs 2013 tarihinde oy birliğiyle yeniden Milli Türk Talebe Birliği Genel Başkanlığına seçilmiştir.

Halen Milli Türk Talebe Birliği Genel Başkanlığı görevini yürüten Karayel, 1 Kasım 2015 Türkiye Genel Seçimleri'nde Adalet ve Kalkınma Partisi'nden 26. Dönem Kayseri Milletvekili seçilmiştir. AK Parti Dış İlişkiler başkan yardımcılığı yapmaktadır[1].

Ayrıca eski Adalet ve Kalkınma Partisi Kayseri Milletvekili Yaşar Karayel'in oğludur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ https://www.akparti.org.tr/site/yonetim/baskanliklar/dis-iliskiler 18 Ocak 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Ak Parti Resmi Web Sitesi