İsmail Altunsaray

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

İsmail Altunsaray (d. 19 Ağustos 1980, Kırşehir), Bozlak geleneğinin yeni kuşak temsilcilerinden biri olan Türk saz ve ses sanatçısıdır.

1980 yılında Kırşehir'de doğan İsmail Altunsaray, 12 yaşında bağlama çalmaya başladı. 1997 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Temel Bilimler Bölümü’nü kazandıktan sonra öğrenimi boyunca kendi üniversitesi başta olmak üzere çeşitli üniversite ve toplulukların ulusal ve uluslararası etkinliklerinde yer aldı. 2002 yılında konservatuvar eğitimini tamamlayan Altunsaray, 2003 yılında TRT İstanbul Radyosu Türk Halk Müziği Birimi’ne akitli sanatçı olarak kabul edildi. Bu dönemde çeşitli televizyon ve radyo programlarında icracı ve solist sanatçı olarak yer aldı  2005 yılında Haliç Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Musikisi Ana Sanat Dalı Yüksek Lisans Programı’nda lisansüstü eğitimini başarıyla tamamladı. İTÜ Halk Bilimleri ve Sanatları Kulübü’nün 2006 yılından beri düzenlemekte olduğu; Neşet Ertaş, Musa Eroğlu, Erkan Oğur gibi ustaların da katılımıyla gerçekleşen “İTÜ Bağlama Günleri” etkinliğinde solo performanslar gösterdi. 

2008 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Başbakanlık Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi TİKA'nın desteğiyle düzenlenen 9. Uluslararası Sürmeli Festivali bünyesindeki ''Nida Tüfekçi Altın Bağlama Kültür Sanat Ödülleri" adını taşıyan organizasyonda Türk Halk Müziği İcracılık Dalı’nda Teşvik Ödülü aldı.

İsmail Altunsaray, 22 Nisan 2009 tarihinde Avrupa’nın en prestijli konser salonlarından Berliner Philharmoniker Chamber Music Hall’da, “Bozlak ve Flamenko” sentezinin başarıyla gerçekleştiği bir konsere imza attı. “Alla Turca: Orient and Occident Meet for a Cultural Dialogue of Instruments and Voices” başlıklı konserde, kendisine kopuz ve perdesiz gitarda Erkan Oğur ile İspanyolların dünyaca tanınmış Flamenko gitaristi Paco Pena ve geleneksel anlamda dünyaca tanınmış vokallerinden biri olan Miguel Ortega eşlik etti.

05 Şubat 2011 tarihinde Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleşen, Bozlak’tan Flamenko’ya “İki Gözden Bir Damla” adlı konserde İsmail Altunsaray , Ulusal Cordoba Flamenko Ödülü almış İspanyol sanatçı “Ye Ye De Cadiz” ile beraber başarılı bir performans sergiledi. İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Ses Eğitimi Bölümünde 2009-2011 yılları arasında “THM Repertuarı Öğretim Görevlisi” olarak görev yapan İsmail Altunsaray, Anadolu müzik kültürüne sahip çıkarak Türk Halk Müziği’nde ekol olmuş birçok ustanın haklarını titizlikle savunan “Kalan Müzik” şemsiyesi altında 21 Eylül 2011 tarihinde “İncidir” adlı albümünü çıkarmıştır 

Anadolu Abdalları'nın-Ustaların diyarı Kırşehir’de doğup büyümüş olan İsmail Altunsaray, Abdal aşiretine mensup olmamasına rağmen Muharrem Ertaş, Neşet Ertaş, Hacı Taşan ve Çekiç Ali gibi efsanelerden feyz alarak sanatını, bağlama ve vokal icrasını ve tavrını geliştirmiş, konservatuvarda aldığı nazari bilgiler ile harmanlayarak hem alaylı hem mektepli nadir sanatçılar arasına girmiştir. Bu özelliği ile Neşet Ertaş ekolünün yeni kuşak içindeki onlarca temsilcisinden bir adım öne çıkmıştır. Yurtiçinde olduğu kadar yurtdışında da vermiş olduğu sayısız konserler ve dünya çapındaki sanatçılarla beraber gerçekleştirdiği sahne performansları ile dikkatleri çeken İsmail Altunsaray 18.03.2013 tarihinde Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen Mugam Dünyası Festivalinde ülkemizi temsil etmiştir..2013-2014 yıllarında TRT Müzik ekranlarında yayınlanan ''Dilde Can'' adlı programı Nazlı Öksüz Tubay ile birlikte sunarak bizlere türkü ziyafeti yaşatmıştır.Şu an ise ikinci albüm çalışmalarını sürdürmektedir. İsmail Altunsaray, bir taraftan geleneğe sahip çıkarken diğer taraftan günümüz gençliğinin beklentileri doğrultusunda teknolojik altyapıyla destekli bir tarz yaratmış, bu yönüyle de geniş hayran kitlesi oluşturmuştur. İsmail Altunsaray son yıllarda iyice çığırından çıkıp saygınlığını yitiren, sözleri değiştirilip şiddetli dejenerasyona uğrayan Orta Anadolu havalarının otantik formunun hatırlanması ve yeni kuşaklara aktarılmasında büyük rol üstlenmiştir. Elektrosazla çalına çalına iyice sulandırılan oyun havalarını hizaya sokmuş, eline sazı alanın, ruhundan hiçbir şey katmadan okumaya cüret ettiği bozlakları eski vakarına kavuşturmuş, bu noktada Muharrem Usta’nın, Hacı Taşan’ın, Çekiç Ali’nin taşıdığı geleneğin uğrayabileceği dejenerasyonun önüne geçilmesi adına kararlılığını ortaya koymuştur. Altunsaray, Çekiç Ali gibi seri, Hacı Taşan gibi lirik, Neşet usta gibi yaratıcı, Muharrem Ertaş gibi otantiktir.  İsmail Altunsaray, erken yaşlardan itibaren halay, bozlak ve kırık havalarla yoğrulmuş, çok dinlemiş, çok çalışmıştır. Bağlama ailesinin en büyük üyesi olan Divan Sazını büyük bir ustalıkla icra etmekte olan Altunsaray’ın bedeni saza, sazı bedenine adapte olmuştur. Kırşehir’in bağrından kopup gelirken, yöresel altyapısını akademik düzeye taşıyan, geleneği koruyan, hakkıyla çalıp çığıran, mükemmeliyetçi yaklaşımı, mütevazı tavrı ve yaptığı işe olan sonsuz saygısıyla gönüllerde taht kuran bir İsmail Altunsaray’ı vardır artık Türkiye’nin… Bozlakların piri Muharrem usta’nın bıraktığı miras artık emin ellerdedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]