İslami sosyalizm

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

İslami sosyalizm, İslam ve sosyalizmi birleştiren bir görüştür. Müslüman sosyalistler Kur'an ve Muhammed'in öğretilerinin ekonomik ve sosyal eşitlik ilkeleriyle uyumlu olduğunu düşünmektedirler.

İslam dünyasındaki zekât, fitre gibi sosyal eşitlikçi ekonomi politikaları ve anti emperyalist siyasi politikaları yoluyla İslam ile sosyalizm arasında koşutluklar aranması, tarih boyunca farklı ülke ve şartlarda, farklı biçimlerde gündeme gelmiştir.

Bu çabaların en erken uygulamalarından biri olduğu iddia edilen Şeyh Bedrettin ve yandaşları, 15. yüzyıl başlarında Osmanlı Devleti'nde bir ayaklanmaya girişmiş ve başarısız olarak 1420 yılında idam edilmiştir.

Türkiye'de kendilerini Antikapitalist Müslümanlar olarak tanımlayan kişiler, 2012 yılında Kapitalizmle Mücadele Derneği altında örgütlendiler ve Siyasal İslamcılık akımından farklı olarak anti emperyalist bir dünya görüşüyle siyaset yapmaktadır.

Başarılı olmuş ilk İslami sosyalist hareket 1917 Devrimi'ne de katılan Veisi Hareketi'dir. İslami sosyalizm Libya'da Muammer Kaddafi döneminde gelişmiştir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]