İslami olmayan ibadethanelerin camilere dönüştürülmesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İstanbul'un Fethi'nden sonra camiye dönüştürülen bir Doğu Ortodoks katedrali olan Ayasofya; 1935'te müzeye dönüştürüldü.

İslami olmayan ibadethanelerin camiye dönüştürülmesi, Muhammed'in hayatı boyunca ve sonraki İslami fetihlerde ve Müslüman yönetimleri altında devam etti. Birçok alt kıta veya bölgenin yerli nüfusu Müslüman oldu. Sonuç olarak, Hindu tapınakları, Jain tapınakları, Hristiyan kiliseleri, sinagoglar ve Zerdüşt ateş tapınakları camiye dönüştürüldü. İslam dünyasındaki veya eski Müslüman bölgelerindeki bu tür camilerin çoğu yeniden dönüştürülmüş veya Türkiye'deki Ayasofya, Yunanistan'daki Parthenon ve İspanya'daki sayısız cami, müze haline gelmiştir. İslami olmayan binaların camilere dönüştürülmesi, İslam mimarisinin farklı bölgesel stillerini etkiledi.

Kutsal Topraklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Mekke[değiştir | kaynağı değiştir]

İslam'ın, doğuşundan önce Kâbe (Kuran'da Bekke[1] olarak anılır), kutsal tapınak olarak saygı ve hac yeri idi.[2] Bazıları eş tutarak İncil'den "Bekaa Vadisi" Mezmurlar 84 (Hebrew).[3][4] Muhammed (570-632) zamanında, Kureyş kabilesi, Kabe'den sorumluydu, o sırada Arap kabile tanrılarını ve diğer dini figürleri temsil eden yüzlerce put içeren bir tapınaktı. Muhammed, vaaz ettiği yeni İslam dininin ibadethanesi talep ederek kabilesinin düşmanlığını kazandı. Kabe'nin tek Tanrının ibadetine adanmasını istedi ve tüm putlar çıkartıldı . Kabe'deki Kara Taş (Hacer-ül-Esved) bu alanda özel bir saygı duyulan nesneydi. Geleneğe göre Kabe çevresinde özellikle onurlu şiirlerden oluşan yedi ya da on metnin metni askıya alındı.[5]

Kudüs[değiştir | kaynağı değiştir]

Kubbet-üs Sahra Kudüs'te bir tapınaktır. İslam'ın kurucusu Muhammed'in geleneksel olarak buradan cennete yükseldiğine inanılmaktadır. Yahudi geleneğinde, burada İbrani halkının atası ve ilk patriği olan İbrahim'in oğlu İshak'ı kurban etmeye hazır olduğu söylenir. Kubbe ve Aksa Cami, Süleymaniye Tapınağı ve haleflerinin bulunduğu Tapınak Dağı'nda yer almaktadır.

İncil'de de bahsedilen Kuran şahsiyetleriyle ilişkili Yahudi veya Hıristiyan kutsal alanlarına düzenli olarak camiler kuruldu.

Kudüs'ün ele geçirilmesinin ardından, Ömer'in daha sonra Müslümanların bir antlaşma güvencesine rağmen bir camiye dönüştüreceği korkusundan dolayı Kutsal Kabir Kilisesi [6] de dua etmeyi reddettiği yaygın olarak bildirilmektedir.[7] Kubbet-üs Sahra'ya Mimari olarak benzeyen, 7. yüzyılda terk edilmiş ve terk edilmiş bir alan olan ancak daha önce Yahudiliğin en kutsal yeri olan Kudüs'teki Yahudi Tapınağının bulunduğu Tapınak Dağı üzerine inşa edilmiştir.[8] Ömer, başlangıçta Emeviler tarafından Mescid-i Aksa caminin daha sonra inşası için temel oluşturan küçük bir mescit inşa etti.

Diğer Yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

Suriye'deki El-Şeyh Saad'ta Eyüp Camii, daha önce Eyüp Kilisesi'ydi.

Yahudiliğin ikinci en kutsal yeri olan Hebron'daki Patriklerin Mağarasının Kahramanlık tapınağı, Haçlı Seferleri sırasında 1266'da bir camiye dönüştürülmeden önce kiliseye dönüştürüldü ve bundan sonra Yahudilere ve Hristiyanlara yasaklandı. Bir kısmı 1967'den sonra İsrail tarafından bir sinagog olarak restore edildi.

Hindu, Jain ve Budist tapınakları[değiştir | kaynağı değiştir]

Hindistan'ın İslami fethi sırasında Hindistan'daki Hindu tapınaklarının imhası, Müslüman fethinin başlangıcından Hindistan kıtası boyunca Babür İmparatorluğu'nun sonuna kadar gerçekleşti.

Bindu Madhav (Nand Madho) Tapınağı[değiştir | kaynağı değiştir]

Varanasi'deki Bindu-Madhav tapınağının orijinal alanının üstünde duran Alemgir Camii'nin yapısı


Kashi Vishwanath Tapınağı[değiştir | kaynağı değiştir]

Üstünde duran 'Gyanwapi' Camii ile orijinal Kashi Vishwanath tapınağı.

Asıl Kashi Vishwanath Tapınağı, asıl Hindu tapınağının üzerindeki Gyanvapi Camii'ni inşa eden Babür hükümdarı Evrengzib tarafından yıkıldı. Kashi Vishwanath Hindistan'ın en ünlü Hindu tapınakları arasındaydı. Bugün bile, orijinal tapınağın sütunları ve yapısı açıkça görülebilir.

Evrengzib'in tapınağın yıkılması, bazıları Maratha kralı Shivaji'nin kaçışını kolaylaştıran tapınakla ilişkili yerel zamindarların (toprak sahipleri) isyanıyla motive edildi. Tapınağın inşaatçısı Raja Man Singh'in torunu Jai Singh I, Shivaji'nin Agra'dan kaçmasını kolaylaştırdığına inanılıyordu.[9] Tapınağın yıkılması, şehirdeki Babür karşıtı gruplara ve Hindu dini liderlerine bir uyarı olarak tasarlandı.[10]

Jadunath Sarkar tarafından açıklandığı gibi, 9 Nisan 1669'da Evrengzib “kafirlerin tüm okullarını ve tapınaklarını yıkmak ve dini öğretilerini ve uygulamalarını bırakmak” için genel bir emir yayınladı. Yıkıcı eli şimdi Hinduların Hindistan'ın her tarafına hükmeden büyük tapınağa düştü; örneğin Somnath'ın ikinci tapınağı, Benares'in Vishwanath tapınağı ve Mathura'nın Keshav Rai tapınağı gibi.[11]

Menara Kudus Camii[değiştir | kaynağı değiştir]

Minareler, geleneksel olarak Endonezya camilerinin mimari bir özelliği değildir, bunun yerine Menara Kudus Camii, dua çağırmak için kullanılan bir davul için Hindu - Budist tapınağı benzeri bir yapı kullanır.[12]

Endonezya'nın en ünlü camilerinden biri olan Menara Kudus, eski Hindu karakterinin çoğunu korumuştur.

Ram Janmabhoomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ram Janmabhoomi, Kuzey Hint şehri Ayodhya'da Hindu mitolojisinde Rama'nın doğum yeri olduğu iddia edilen bir toprak yolunu ifade eder. Hindistan Arkeolojik Araştırması (ASI), sahadaki kazıları yaptıktan sonra Babri Mescidini inşa eden Babür İmparatorluğu'nun ilk hükümdarı Babür'ün gelmesinden önce tapınakta bir yapının yerinde durduğunu belirten bir rapor açtı. (Babür Camii). Bununla birlikte, ASI ekibi tarafından gerçekleştirilen bilimsel testlerden sonra, "tartışmalı yapı altında eski bir Hindu tapınağının kalıntıları olduğu iddia edildi." "İslami bir yapı değildi" ama bir tapınağın bir cami inşa etmek için yıkılıp yıkılmadığını belirleyemedi.[13]

1528'den 1992'ye kadar burası Babri Camii'nin (Babri Mescidi) bulunduğu yerdi. Cami, 1527 yılında Babür'ün emriyle inşa edilmiş ve onun adını almıştır. 1940'lardan önce camiye Mescid-i-Janmasthan da denildi (doğum yeri camisi). Babri Camii, Hindistan'da 31 milyon Müslümanın bulunduğu Uttar Pradesh'teki en büyük camilerden biriydi.

ASI eleştirmenleri, ASI tarafından bulunan “surkhi” ve kireç harcı kullanımının yanı sıra “hayvan kemiklerinin varlığı” nın hepsinin Müslüman varlığının bir özelliği olduğunu belirtiyorlar, tapınağın altında bulunmuştu ".

Cami Bazı 150.000 çete tarafından 6 Aralık 1992 tarihinde yerle bir edildi. Hindular, Hindu örgütü tarafından desteklenen Raştriya Swayamsevak Sangh (RSS) ve Vishwa Hindu Parishad (VHP),[14] politik bir seminer ayaklanmaya dönüştü sonra miting organizatörleri tarafından Hindistan Yüksek Mahkemesi'ne caminin zarar görmeyeceğine dair taahhüt olmasına rağmen. Sangh Parivaar, VHP ve Bhartiya Janta Partisi (BJP) ile birlikte, bu yerde Rama'ya adanmış bir tapınak dikmeye çalıştı. Encyclopædia Britannica'nın 1986 baskısı, "Rama'nın doğum yerinin, daha önceki bir tapınağın olduğu iddia edilen bölgede 1528 yılında Moğol imparatoru Babür tarafından dikilen bir cami ile işaretlendiğini" belirtti.[15] Hindular tarafından mahkemelere yapılan çok sayıda dilekçe Rama'nın Hindu tapanlarına erişim sağladı.

30 Eylül 2010 tarihinde Allahabad Yüksek Mahkemesi, Babri Mescidinin 6 Aralık 1992'de yıkılmadan önce üzerinde durduğu 2.7 dönümlük arazinin Ayodhya'daki tartışmalı arazisinin üç bölüme ayrılacağına karar verdi: Ramlala putunun Ram'a yerleştiği yer, Nirmohi Akhara'ya Sita Rasoi ve Ram Chabutara, Sünni Vakıf Yönetim Kurulu üçüncü oldu.

9 Kasım 2019'da, Hindistan Yüksek Mahkemesi, tapınağı inşa etmek için 2.77 dönüm arazinin tamamını Hindulara veren bir karar verdi. Müslüman gruplara Ayodha şehir sınırları içinde cami inşa etmek için 5 dönümlük bir arsa verildi.[16]

Diğer Referanslar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kuvvet el-İslam Camii, Kutub kompleksi, Delhi manastır sütunları üzerinde karmaşık Hindu taş oymalar .

Delhi'deki Kutub Minar'ın bitişiğindeki Kuvvat el-İslam Cami'nde yazıt:

"Bu Camii Mescidi, 587 (hicri)'de, ordunun büyük, görkemli komutanı Emir Kutbüddin Aybeg, Allah yardımcılarını güçlendirsin! Her biri 2.000.000 Delival sikkesi harcanmış 27 put tapınağın malzemesi bu caminin (yapımında) kullanılmıştır.” [17]

Gücerat'ın Banaskantha İlçesindeki Malan'da 1462 Adat Jama Mescidinin bir yazıtında şöyle yazıyor:

Jama Mescidi Khan-ı Azam Uluğ Han tarafından yaptırılmıştır. Küstah kenarlı putlarla birlikte putperest türünden evleri ve zina yapılan yerleri yok etti ve bu yapıyı hazırladı. Duvarlarını ve kapılarını putlardan temizledi; her taşın arkası mümin secde edilme yeri oldu.[18]

Zerdüşt tapınakları[değiştir | kaynağı değiştir]

Perslerin İslam fetihlerinden sonra, Zerdüşt ateş tapınakları, dört eksen kemer açıklığı ile, genellikle kıble'ye (Mekke'nin yönü) en yakın kemer yerine bir mihrap (dua nişi) yerleştirilerek camilere dönüştürüldü. Bu uygulama birçok Müslüman kaynak tarafından tanımlanmaktadır; ancak, bunu doğrulayan arkeolojik kanıtlar hala azdır. Bu şekilde camiye dönüştürülen Zerdüşt tapınakları, Buhara'da, İstakhr ve diğer İran şehirlerinde ve yakınında bulunabilir:[19] Tarıkhaneh Tapınağı[20], Kazvin Jameh Camii, Kazvin Heidarieh Camii, Isfahan Jameh Camii , Kashan Jameh Camii, Ardestan Jameh Camii, Yezd Jameh Camii, Burucerd Jameh Camii, Büyük Herat Camii ve Tahran yakınlarındaki Bibi Shahr Banu Tapınağı

Kilise binalarının camilere dönüştürülmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Arnavutluk[değiştir | kaynağı değiştir]

Saint Nicolas Katolik kilisesi (Shën Nikollë) camiye dönüştürüldü. 1968 Komünist din karşıtı müdahalesinde yıkıldıktan sonra yer bir açık hava türbesine dönüştürüldü.

Türkiye[değiştir | kaynağı değiştir]

Osmanlı'nın Anadolu fethinden sonra, hemen hemen tüm İstanbul kiliseleri kutsallaştırıldı ve Moğolların Aziz Mary Kilisesi dışında camiye dönüştürüldü.

Ayasofya (Yunanca, "Kutsal Bilgelik"(Ἁγία Σοφία); Latince: Sancta Sapientia; Türkçe: Aya Sofya)

Roma İmparatorluğu'nun devlet kilisesinde Konstantinopolis katedrali ve Doğu Ortodoks Kilisesi Patrikhanesinin koltuğuydu. 1453 yılından sonra cami oldu ve 1931 yılından bu yana bir müze olmuştur. 360'ta 1453'e kadar olan adanmışlık tarihinden itibaren, 1204 ve 1261 yılları arasında, Batı Haçlıları tarafından kurulan Latin İmparatorluğu'nun Latin Konstantinopolis Latin Patriği altında Roma Katolik katedrali haline geldiği zaman, imparatorluk başkentinin Ortodoks katedrali olarak hizmet etti. 1453 yılında İstanbul, Sultan II. Mehmed yönetiminde Osmanlı Türkleri tarafından fethedildi ve daha sonra binanın camiye dönüştürülmesini emretti.[21] Çanlar, sunak, ikonostasis, ambon ve kurban kapları çıkarıldı ve mozaiklerin birçoğu sıvalı. Osmanlıların elindeyken mihrap, minber ve dört minare gibi İslami mimari eklendi. Bina, 29 Mayıs 1453'ten 1931'e kadar bir camiydi . 1 Şubat 1935'te müze olarak açıldı.[22]

Kutsal Havariler Kilisesi, Ayasofya kentin Jama mescidi haline geldiği için Konstantinopolis'in Düşüşünden sonra üç yıl boyunca katedral kilisesi ve patrikhanenin merkezi oldu. Justinianus kilisesi zaten terkedilmişti ve 1461'de yıkıldı ve yerine Fatih Camii dikildi.

Son Bizans İmparatorluğundaki imparatorluk mezarları için tercih edilen bir kilise olan Pantokrator Kilisesi, Zeyrek Camii oldu .

SS Sergius ve Bacchus tarafından inşa edilmiş bir kilise kilise Justinian'ın, Küçük Ayasofya lakaplı bir cami haline çevrilmiştir.

Türkiye'de 1923'te sınır dışı edilen Yunanların geride bıraktığı bazı Yunan Ortodoks kiliseleri camiye dönüştürüldü. Türkiye'nin başka yerlerinde çok sayıda kilise camilere dönüştürülmüştür:

Ortodoks
Ermeni Apostolik
Selimiye Camii, muhtemelen daha eski bir Bizans kilisesi üzerine inşa edilmiş olan Kıbrıs'ta hayatta kalan en büyük ve en eski Gotik kiliseydi.

Kıbrıs[değiştir | kaynağı değiştir]

Osmanlı'nın Kıbrıs'ı fethinden sonra, bir dizi Hristiyan kilisesi camilere dönüştürüldü. Kilise-cami dönüşümünde nispeten önemli bir artış 1974 Kıbrıs Harekatı'nda oldu. Kuzey Kıbrıs'taki Ortodoks kiliselerinin çoğu dönüştürülmüştür ve birçoğu hala cami olma sürecindedir.

Yunanistan[değiştir | kaynağı değiştir]

Parthenon harabelerinin ve 1715'ten sonra 1830'ların başlarında inşa edilen Osmanlı camisinin resmi.

Yunanistan'da Osmanlı döneminde (Türkokrasi) çok sayıda Ortodoks kilisesi camiye dönüştürülmüştür. Onların arasında:

 • Selanik'teki Acheiropoietos ve Hosios David (Saint David) Kilisesi, her ikisi de 5. yüzyılda inşa edilmiştir. Ayrıca Peygamber İlyas'ın kiliseleri (14.yy.), Aziz Katarina (14.yy.), Aziz Panteleimon, Kutsal Havariler (14.yy), Aya Dimitri (7.yy), Hepsi Selanik'te. Kuzey Makedonya'daki Veria Katedral Kilisesi, 11.yy. bazilikası. Bunlar, 1912'de Yunan Ordusu tarafından Kuzey Yunanistan'ın (Makedonya) bağımsızlaşmasından sonra Hristiyan kiliseleri olarak yeniden düzenlendi.
 • Atina'da Parthenon: On beşinci yüzyılın kapanışından bir süre önce Parthenon bir camiye dönüştü. Bundan önce Partenon bir Rum Ortodoks kilisesi olmuştu.
Selanik'teki Galerius Rotunda, başlangıçta Roma İmparatoru Galerius Türbesi, bir Hıristiyan kilisesi (326-1590), daha sonra bir cami ve yine 1912'den sonra bir kilise.
 • Rotunda arasında Galerius Selanik'te, erken 4.yüzyıla ait aslen bir Roma binası. 326 yılında bir Hristiyan kilisesi olarak tahsis ve 1590'da bir camiye dönüştürülmüştür. 1912'den sonra tekrar kiliseye dönüştürüldü, ancak minare korundu.

Macaristan[değiştir | kaynağı değiştir]

Macaristan Krallığının Osmanlı fethinden sonra, bazı Hristiyan kiliseleri camilere dönüştürüldü. Osmanlı egemenliği döneminde hayatta kalanlar, daha sonra Kutsal İttifak Savaşından sonra kiliseye dönüştürüldü.

 • Buda'nın Meryem Ana Kilisesi, 1541'de Buda'nın yakalanmasından hemen sonra Eski Djami'ye dönüştürüldü, 1686'da yeniden dönüştürüldü.
 • Buda, Mecdelli Meryem Kilisesi, Fethiye Djami 1602, 1686'da yeniden dönüştürülmüştür.
 • Buda'daki Vaftizci Yahya Aziz Fransisken Kilisesi, 1686'da Paşa Djami'ye dönüştü.

Lübnan[değiştir | kaynağı değiştir]

Fas[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Tangier Ulu Camii ; Kilise olarak inşa edilmiş

Suriye[değiştir | kaynağı değiştir]

Sömürge Sonrası Kuzey Afrika[değiştir | kaynağı değiştir]

20. yüzyılın ortalarında bir dizi Kuzey Afrika katedraline ve kilisesine el konuldu ve / veya camiye dönüştürüldü.

Hristiyan cemaatler çıkartıldıktan sonra imha edildi.

Irak[değiştir | kaynağı değiştir]

Daeş, 2014 yılında Musul'u işgal ettikten sonra bir dizi Hristiyan kilisesini camiye dönüştürdü. Musul 2017'de kurtarıldıktan sonra kiliseler orijinal işlevlerine geri döndü.[23]

Hebron'un fethinden sonra, bu kutsal yer Müslüman yöneticiler tarafından "sadece Yahudi geleneğinden alındı". Mağara ve çevresindeki Hirodes bir camiye dönüştürüldü

İsrail[değiştir | kaynağı değiştir]

Lahey, Hollanda'daki Aksa Camii eskiden bir sinagogdu.

İslam ülkeleri dışındaki ülkelerdeki kiliseler, sinagog ve diğer binalar cami olarak yeniden düzenlenmiş.

Önemli Müslüman nüfusu olan Avrupa ve Kuzey Amerika'da,[24][25] mülkün satışından sonra bazı kilise binaları ve kullanılmayan diğer dini cemaatlerin binaları camiye dönüştürülmüştür. Amerika Birleşik Devletlerindeki örnekler, Detroit'teki Rust Belt'teki iki Katolik kilisesini içerir.[26]

Birleşik Krallık[değiştir | kaynağı değiştir]

Amerika Birleşik Devletleri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Burlington, NC Burlington Mescidi [28] eski bir UCC kilisesinde yer almaktadır.
 • Utica, NY'daki Bosna İslam Utica Derneği [29] eski bir Metodist kilisesinde bulunuyor.
 • İsa İbn Meryem Mescidi [30] Syracuse, NY eski bir Katolik kilisesinde yer.
 • İsa ibn Meryem Mescidi (NYCMC) [31] eski bir ELCA-Lutheran kilisesinde bulunan Hollis, Queens, New York, NY'da.[32]
 • Brooklyn Müslüman Camii Inc.[33], daha önce (çeşitli zamanlarda) bir sera, Metodist Piskoposluk kilisesi, Protestan Kilisesi ve Topluluk Kurulu toplantı alanı bulunan bir binada bulunan Williamsburg, Brooklyn, New York, NY'da .[34] Ayrıca dikkat çeken, mescidin toplumunun kendisinin, 1920'lere kadar yukarıda adı geçen binaya taşınmamış olmalarına rağmen, Amerika'daki (1907'de kuruluşundan bu yana) en eski sürekli Müslüman cemaati olduğunu söyledi. (Bu, onları Maine'deki Arnavut mescidinden sonra kuruldukları için en eski cemaat değil ve Cedar Rapids'teki Ana Cami ve şimdi yeniden inşa edilen Ross, Kuzey Dakota mescidi nedeniyle ayakta duran ya da başka bir şekilde yapılan en eski amaç değil.
 • Altoona Mescidi Altoona, WI ilk Bethlehem yerleştirilmiş bir binada bulunan (Missouri kilise meclisinin bir koluna bağlı olduğu) Lüteryen Kilisesi 1908-1960 den,[35] bir ve Harvestime Kilisesi (Pentekostal Kilisesine bağlı Tanrı şubesinin meclisleri) 1960-1992 arasında.[36] Altoona Mescidi 1992'den beri bu binada.
 • Philadelphia, PA el-Camia Mescidi [37], 1960'larda sahne sanatları olarak yeniden kullanılmadan önce 1928'den 1950'lere kadar faaliyet gösteren "Commodore Tiyatrosu" [38] adlı sinemada yer almaktadır. "43. Sokak Tiyatrosu" adlı tiyatro. 1960'lar ve 1973 yılları arasında bina Pentekostal "Mucize Revival Tabernacle Kilisesi" ne ev sahipliği yaptı. 1973 yılında Pennsylvania Üniversitesi Müslüman Öğrenci Derneği'nden NAIF ile birlikte öğrenciler binada Camia Mescidini kurdu.
 • Arap Cuma Cami / Tousef Camii / Barış için Palestnian Kültür Merkezi Boston, MA bir aslen cemaatleri bağımsız sayan kilise olarak adlandırılan Allston teravihi Kilisesi .
 • İçinde Beytül Mamur Mescidi Buffalo, NY, Katolik "Holy Mother of Rosary Polish National Catholic Church", adını taşıyan kilise[39] 1904 yılında inşa edilmiş ve 1994 yılına kadar kilise olarak kullanılmıştır..[40]
 • Buffalo, NY'daki Zekeriya Mescidi, 1953 yılında inşa edilen ve 1993'e kadar kilise olarak kullanılan " Aziz İmran'ın Roma Katolik Kilisesi" olarak adlandırılan eski bir Katolik Kilisesinde bulunuyor.[41]
 • Buffalo, NY'daki Cami Mescidi, 2009 yılında satılan "Barış Kraliçesi Roma Katolik Kilisesi" olarak adlandırılan eski bir Katolik kilisesinde bulunuyor.
 • 2019 itibarıyla PA, Catasauqua'da yeni bir mescid eski St. Paul'un Protestan Lüteriyen Kilisesi'ne taşınıyor [42]
 • Steelton, PA'daki Büyük Harrisburg İslam Birliği, 1980'lerden sonra ISGH'ye satılan " St. James Katolik Kilisesi" adı verilen eski bir Katolik kilisesinde bulunuyor.[43] ISGH (Houston İslam Vakfı) 1970'lerin başında kurulurken, topluluk üyelerinin evlerinde çeşitli zamanlarda ve eski bir Hristiyan Pazar okulu ek binasında Harrisburg Doğu çarşısı'un (şimdi sadece "Harrisburg Avm") arkasında yer alıyorlardı. Caddesi üzerinde bina eski St. James Kilisesi. Harrisburg Roma Katolik Piskoposu, düşük bir satış fiyatına rağmen, "tesisin yıkılmak yerine bir ibadet yeri olarak devam etmesi için [,]" dini olmayan bir işlev için kullanılır. Özellikle, binaya taşınırken, Harrisburg Piskoposluğu " Haç yollarının vitray pencerelerinin Arapça'nın Tanrının doksan dokuz isminden bazılarının vitray panelleriyle değiştirilmesine yardımcı oldu."
 • IL, Chicago'daki Meryem Camii eski bir Rum Ortodoks kilisesinde bulunur ve 1972'den beri İslam Milletinin karargahı olarak görev yapmaktadır.[44]

Almanya[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Neuapostolische Kirche Berlin-Tempelhof [45]
 • Mönchengladbach Metodist Kilisesi [46]
 • Evangelische Notkirche Johannes, Kielstraße, Dortmund, şimdi Merkez Camii (DITIB)   [ <span title="This claim needs references to reliable sources. (February 2020)">alıntı gerekli</span> ][ <span title="This claim needs references to reliable sources. (February 2020)">alıntı gerekli</span> ]
 • Kapernaumkirche (Hamburg Boynuzu)   [ <span title="This claim needs references to reliable sources. (February 2020)">alıntı gerekli</span> ][ <span title="This claim needs references to reliable sources. (February 2020)">alıntı gerekli</span> ]

İslam mimarisine etkisi[değiştir | kaynağı değiştir]

İslam'ın ilk yüzyıllarında İslami olmayan dini yapıların camilere dönüştürülmesi, İslami mimari tarzların gelişiminde önemli rol oynamıştır. Arap, Fars, Endülüs ve diğerleri gibi isimlerle tanınan farklı bölgesel cami tasarım stilleri, genellikle kiliselerin dış ve iç üslup unsurlarını ve o bölge için karakteristik diğer tapınakları yansıtıyordu.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Bamiyan Budaları
 • Yıkılan miras listesi
 • İslam ve diğer dinler
 • Hristiyanlaştırılmış siteler
 • Kategori: Osmanlı İmparatorluğu tarafından kiliselerden dönüştürülen camiler

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Al-i İmran/96". 21 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 2. ^ Britannica 2002 Deluxe Edition CD-ROM, "Ka'bah."
 3. ^ Muhammad, prophet of God. Wm. B. Eerdmans Publishing. 2007. ss. 22-25. ISBN 978-0-8028-0754-0. 16 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Temmuz 2020. 
 4. ^ Tekvin Psalms, King James Version
 5. ^ Music in the World of Islam: A Socio-Cultural Study. Wayne State University Press. 2001. s. 4. ISBN 9780814329702. 
 6. ^ He was touring the Church and prayer time came around and he requested to be shown to a place where he may pray and the Patriarch said "Here".
 7. ^ Adrian Fortescue, "The Orthodox Eastern Church", Gorgias Press LLC, 1 December 2001, pg. 28 0-9715986-1-4
 8. ^ Routledge Encyclopedia of Ancient Mediterranean Religions. 19 Kasım 2015. ISBN 9781134625598. 21 Temmuz 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Mayıs 2016. 
 9. ^ Aurangzeb: The Life and Legacy of India's Most Controversial King. Stanford University Press. 16 Mayıs 2017. ISBN 9781503602595. 28 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Temmuz 2020. 
 10. ^ Architecture of Mughal India. Cambridge University Press. 24 Eylül 1992. ss. 278-279. ISBN 978-0-521-26728-1. 26 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Temmuz 2020. 
 11. ^ A Short history of Aurangzib. Calcutta: M.C Sarkar & Sons. 1930. ss. 155-156. 
 12. ^ Schoppert, P., Damais, S., Java Style, 1997, Didier Millet, Paris, p. 207, 962-593-232-1
 13. ^ "Ayodhya verdict: The ASI findings Supreme Court spoke about in its judgment". India Today (İngilizce). 9 Kasım 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Mayıs 2020. 
 14. ^ "Archived copy". 17 Ocak 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Eylül 2010. 
 15. ^ 15th edition of the Encyclopædia Britannica, 1986, entry "Ayodhya", Chicago: Encyclopædia Britannica Inc.
 16. ^ "Disputed Ayodhya site to be divided into 3 parts- TIMESNOW.tv – Latest Breaking News, Big News Stories, News Videos". Timesnow.Tv. 11 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Mart 2012. 
 17. ^ Epigraphia Indo Moslemica, 1911–12, p. 13.
 18. ^ Epigraphia Indica-Arabic and Persian Supplement, 1963, Pp. 26–29
 19. ^ Hillenbrand, R. "Masdjid. I. In the central Islamic lands". P.J. Bearman; Th. Bianquis; C.E. Bosworth; E. van Donzel; W.P. Heinrichs (Edl.). Encyclopaedia of Islam Online. Brill Academic Publishers. ISSN 1573-3912. 
 20. ^ "tarıkhanehcamii". 23 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 21. ^ "Archnet". 5 Ocak 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Şubat 2009. 
 22. ^ ""Istanbul: Buildings, Hagia Sophia" in Grove Art Online". Oxfordartonline.com. 10 Aralık 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Şubat 2010. 
 23. ^ "Iraq: Daesh have robbed and demolished every church". Independent Catholic News. 6 Mart 2018. 20 Mart 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mart 2018. 
 24. ^ Perlez (2 Nisan 2007). "Old Church Becomes Mosque in Uneasy Britain". The New York Times. 1 Mayıs 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Nisan 2010. 
 25. ^ Applebome (18 Ağustos 2010). "Utica Welcomes a New Mosque Replacing an Old Church". The New York Times. 17 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Nisan 2011. 
 26. ^ Karam (4 Ağustos 2017). "Rust Belt Revitalization, Immigration, and Islam: Toward a Better Understanding of Mosques in Declining Urban Neighborhoods". "City & Community"- American Sociological Association. 16 (3): 257-262. 
 27. ^ "Rav and history – Machzike Hadath". 17 Ağustos 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Şubat 2019. 
 28. ^ "Bridging faith: Welcomed by Christian church, Muslim mosque comes to Burlington". The Times-News. 9 Eylül 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Şubat 2019. 
 29. ^ "How crumbling church became celebrated Utica Mosque (photos)". NewYorkUpstate.com. 8 Şubat 2016. 11 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Şubat 2019. 
 30. ^ "From church to mosque: Syracuse Islamic group cuts crosses, tries to connect to neighborhood". syracuse.com. 16 Ağustos 2015. 7 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Şubat 2019. 
 31. ^ "NYCMC Expansion Project". NYCMC Expansion Project. 15 Ağustos 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Şubat 2019. 
 32. ^ "Holy Trinity Lutheran Church – Hollis (Queens), N.Y." www.nycago.org. 31 Mayıs 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Şubat 2019. 
 33. ^ "They gave her the keys to the mosque – and now she wants to open its doors to the neighborhood". PRI. 12 Aralık 2016. 12 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Nisan 2019. 
 34. ^ "America's Oldest Surviving Mosque Is in Williamsburg". Bedford + Bowery. 26 Aralık 2018. 26 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 31 Mart 2019. 
 35. ^ "History – Harvestime Church – Building Lives for Life Change". Harvestime Church (İngilizce). 14 Ağustos 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Kasım 2019. 
 36. ^ "History". Altoona Masjid ISNW (İngilizce). 12 Ocak 2014. 6 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Kasım 2019. 
 37. ^ "Masjid Al-Jamia: The History of Penn's Muslim Students Association and the Mosque in West Philadelphia · Masjid Al-Jamia: Penn's Muslim Students Association and the Mosque in West Philadelphia · Here and Over There: Penn, Philadelphia, and the Middle East". pennds.org. 24 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Kasım 2019. 
 38. ^ "Commodore Theatre in Philadelphia, PA – Cinema Treasures". cinematreasures.org. 6 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Kasım 2019. 
 39. ^ "A new solution for America's empty churches: A change of faith". The Conversation (İngilizce). 31 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Kasım 2019. 
 40. ^ "James Napora". buffaloah.com. 30 Ağustos 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Kasım 2019. 
 41. ^ "James Napora". buffaloah.com. 18 Mart 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Kasım 2019. 
 42. ^ "Catasauqua congregation bids farewell to 167-year-old church, which will become Islamic worship center: 'This will still be a place of worship'". mcall.com. 3 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Kasım 2019. 
 43. ^ "Islamic Society of Greater Harrisburg (ISGH) | The Pluralism Project". pluralism.org. 29 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Kasım 2019. 
 44. ^ David Lepeska (9 Nisan 2011). "Farrakhan Using Libyan Crisis to Bolster His Nation of Islam". The New York Times. 18 Mart 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Mayıs 2020. 
 45. ^ Gotteshäuser: Aus Kirchen werden Moscheen 9 Temmuz 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Tagesspiegel, 5. Oktober 2007.
 46. ^ Marion Menne: "Wirbel um Kirchen-Verkauf". 16 Mayıs 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ekim 2016. , WDR, 25. Juni 2012.