İslam Kalkınma Bankası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
YBot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 14.48, 4 Eylül 2016 tarihli sürüm (Arşiv bağlantısı eklendi)
Dosya:IsDB Logo.gif
İslam Kalkınma Bankası logosu

İslam Kalkınma Bankası 7 Aralık 1973'te, tamamı İslam Konferansı Örgütü'ne üye 7 ülke tarafından, geri kalmış İslam ülkelerini kalkındırmak amacıyla kurulmuş olan kurum. Merkezi Cidde'dedir. Başkanlığını Dr. Ahmad Mohamed Ali Al MADANI[1][2] yürütmektedir. İslam Konferansı Teşkilatı üyesi ülkeler arsında ticaretin arttırılması bankanın stratejik amaçları arasında olup bunun için finansman imkânları sağlamaktadır. Ticaret kredilerini için 2005 yılından beri banka şemsiyesi altında faaliyet gösteren Uluslararası İslam Ticaret Finans Kuruluşu (International Islamic Trade Finance Corporation) ticaretin gelişmesine önemli katkı sağlamaktadır.Türkiye, İcra Kurulunda Dr. Selim C. Karataş tarafından temsil edilmektedir.Banka’nın amacı, İslam felsefe ve prensipleri (Şeriat) doğrultusunda, üye ülkelerin ve Müslüman toplumların münferit veya birlikte ekonomik kalkınmalarına ve sosyal gelişmelerine katkıda bulunmaktır. Banka’nın kuruluş amacı doğrultusundaki fonksiyonları aşağıdaki şekilde özetlenebilir: • Üye ülkelerdeki kuruluşlara veya verimli projelere sermaye iştirakinde bulunmak, • Üye ülkelerdeki kamu ve özel sektör projelerine kredi sağlamak, • Üye ülkeler arasındaki ticaretin geliştirilmesine yardımcı olmak ve bu amaçla gerekli çalışmaları yapmak, • Üye ülkeler arası teknik işbirliğine yardımcı olmak ve teknik yardım sağlamak, • Üye ülkelerde kalkınma faaliyetlerine katkıda bulunan personele eğitim imkânları sağlamak, • Müslüman ülkelerdeki ekonomik, mali ve bankacılık faaliyetlerinin İslami kurallara uygun şekilde yürütülmesi yönünde araştırmalar yapmak. Kuruluş Tarihi : 1974 (Türkiye kurucu üyelerden biridir) Üye sayısı : 56 Merkezi : Cidde - Suudi Arabistan Üyeler:

Suudi Arabistan Fas Tunus Gine-Bissau
Kuveyt Ürdün Bahreyn Kazakistan
Libya Sudan Suriye Kırgızistan
İran Gabon Afganistan Maldivler
Mısır Umman Benin Mozambik
Türkiye Irak Moritanya Sierra Leone
B.A.E. Senegal Lübnan Somali
Pakistan Gine Mali Surinam
Cezayir Brunei Azerbaycan Togo
Endonezya Kamerun Çad Komoros
Malezya Uganda Gambiya Fildişi Sahilleri
Bangladeş Burkina Faso Arnavutluk Nijerya
Katar Nijer Tacikistan Türkmenistan
Yemen Filistin Cibuti Özbekistan

İhale olanakları

Türk firmaları, İslam Kalkınma Bankası’nın faaliyet gösterdiği ülkelerde finansman sağladığı tüm projelerin mal ve hizmet alımı, yapım işleri veya müşavirlik ihalelerine katılabilirler. Katılım tüm üye ülke firmalarına açıktır. Bu ihaleler İslam Kalkınma Bankası İhale yöntemlerine göre yapılmaktadır.

Finansman olanakları

İslam Kalkınma Bankası üye ülkelerdeki gerek kamu gerekse de özel sektör yatırımlarını finanse etmektedir.

Burs olanakları

İslam Kalkınma Bankası gerek üye ülkelere gerekse de üye olmayan ülkelerdeki Müslüman toplumlara yönelik muhtelif burs programları uygulamaktadır. Halen uygulanmakta olan burs programları içinde Türkiye'nin de dahil olduğu tek burs programı yüksek teknoloji alanındaki doktora ve doktora sonrası çalışmaları için verilen “Merit Scholarship Programme for High Technology”isimli programdır.

Yan Kuruluşlar

İslam Ülkeleri Arası İhracat ve Yatırım Sigortası Kurumu

IDB’nin bir yan kuruluşu olarak, İslam Konferansı Örgütü’ne üye ülkeler arasındaki ticaretin geliştirilmesi ve yatırımların yaygınlaştırılması amacıyla, ihracat alacaklarına ve üye ülkelerde yapılacak yatırımlara sigorta hizmeti vermektedir.

Islamic Corporation For the Development of the Private Sector (ICD)

IDB tarafından üye ülkelerdeki özel sektör yatırımlarının finansal ve teknik yönden desteklenmesi amacıyla 1999 yılında kurulmuştur.

Kurucu üye ülkeler

Kaynakça

  1. ^ Ahmed Mohammed Ali Al-Madani
  2. ^ "Islamic Development Bank (IDB) web site". Islamic Development Bank (IDB). Copyright © IDB 2015. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26.04.2015.  Tarih değerini gözden geçirin: |erişimtarihi= (yardım)