İçeriğe atla

İskoçya'nın idari bölümleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İskoçya'nın konsey alanları

İskoçya'nın idari bölümleri, 32 konsey alanından (İngilizcecouncil areas; İskoçça (Kelt dili)comhairlean[1]) oluşmaktadır.

Konsey alanları, 1994 Yerel Yönetim Yasası hükümleri uyarınca 1 Nisan 1996'dan beri varlıklarını sürdürmektedir. Tarihsel olarak, İskoçya 34 kontluk veya shire tipi kontluğa bölünmüştür. Bunların artık herhangi bir idari işlevi olmamasına rağmen, İskoçya'da kültürel ve coğrafi amaçlarla hala bir dereceye kadar kullanılmaktadır ve mevcut konsey alanlarının bazılarına onların adı verilmiştir. Ayrıca, bazıları konseylerin ortak kurulları tarafından idare edilen bir dizi başka idari bölüm de vardır.

En yerel düzeyde İskoçya, artık yalnızca nüfus sayımı gibi istatistiksel amaçlar için kullanılan sivil mahallelere (civil parish) bölünmüştür. İdari alt bölümün en alt düzeyi, topluluk konseylerini (community council) seçebilecek topluluklardır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Local Government (Gaelic Names) (Scotland) Act 1997". 10 Temmuz 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Ağustos 2021.