İskenderseyh, Koyulhisar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
İskenderseyh
—  Köy  —
Sivas
Sivas
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sivas
İlçe Koyulhisar
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 69
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0346
İl plaka kodu
Posta kodu 58660
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

İskenderseyh, Sivas ilinin Koyulhisar ilçesine bağlı bir köydür.

Genel Bilgi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün tarihi osmanlıya kadar dayanmaktadır ilk olarak o zmanki adı Mışaz daha sonra Koyulhisar olan ilçemiz den ilk köyümüze yerleşmiş olan aile Karakollukçu ailesidir. Daha sonra köyümüze ilk okul Bahri hoca tarfından kurlmuş olup birçok çevre köylerden de öğrenciler eğitim hayatlarına bizim köyümüze kurulmuş olan bu okul sayesinde atılmışlardır.

Bu olay 1800 ile 1810 yıllarına rastlamaktadır. Daha sonra Alaca Ailesi, Simolar, ve Karaşaban ailesi köyümüze yerleşmişlerdir.

Tabiki köyümüzde bu tarihden öncede yerleşim olmustur bunların en öenmli örnekleri köyümzde tarihin tozlu sayfalarından bu güne kadar gelmiş olan bu üç mezardır.

Bunların ilki köyün bahçesinde yatmakta olan ve aynı zamanda köyün ismini aldıgı sanılan İskenderşeyh Baba, diğeri ise köy mezarlıgımızda bulunan Kanber Baba adı ile anılmış olan kişidir sonucusu ise köyümüz yerleşim yeri içierisnde olan ve üçler çeşmesi yanı başında bulunan mezardır.

köyün adını verdiği sanılan İskenderşeyh Baba aslında iskender baba olarak anılmaktaymış fakat günümüze kadar adı iskenderşeyh baba olarak gelmiştir.

köyün en kalabalık dönemleri 1955 ile 1970 li yıllara rastlamaktaydı bu donemlerde köy nufusumuz o zmankı nufus kayıtlarına göre 400 kişi bulmustur ve köyde yaklaşık 70 ocağı tüten ev bulunmaktaydı. Gene aynı yıllarda köyün okulunda 90 öğrenci eğitim hayatını sürdürmekteydi.

Ülkemizin kanayan bir yarası olan köyden şehre göç bizim köyümüzüde vurmuş ve 1980 li yıllara gelindiğinde köy nufusu 5de 1 ‘e düşmütür köyde 15 ocağı tüten ev ve yaklaşık 50 nufusu bulunmaktaydı ve öğrencisi olmadıgı için okulumuz eğitim vermeyi bırakmıştır.

Günümüzde ise köyümüzde kış aylarından 15 veya 20 ocağı tüten ev yaz aylarına gelindiğinde ise 50 ocağı tüten eve dayanamktadır ve geneli büyükşehir de olan bir hale gelmiştir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivas iline 180 km, Koyulhisar ilçesine 15 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 69
1997 140

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]