Aleksandros Balas

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(İskender Balas sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Aleksandros Balas'ın bastırdığı gümüş sikke. Yunanca ΒΑΣΙΛΕΩΣ ΑΛΕΧΑΝΔΡΟΥ "Basil Aleksandros" yazmaktadır. Tarih olarak yazan ΓΞΡ (163) Selevkus devrinin kaçıncı senesi olduğunu gösterir. Modern tarihle MÖ 150-149'a denk düşer.

Aleksandros Balas (Yunanca: Ἀλέξανδρoς Bάλας), MÖ 150-146 yılları arasında Selefkos Devleti'nin kralıydı. İzmir'in yerlisi ve asil olmayan bir aileye mensup olarak bilinir. Bununla birlikte o IV. Antiokhos Epiphanēs'in ve IV. Laodikē'nin oğlu olduğunu öne sürerek Selefkos tahtına varis olduğunu ilan etti. IV. Antiokus dönemi Selefkos yöneticilerinden - ve Medya'da bağımsızlığını ilan ettikten sonra I. Dēmētrios Sōtēr'e yenilip öldürülen Timarkhos'un kardeşi- Hrakleidēs'in desteğiyle Balas, kızkardeşi VI. Laodikē ile beraber tahtın verasetini sahiplendi.

Roma Senatosu, Mısır'da Ptolemaios Philomētōr ve diğerleri Aleksandros Balas'ın iktidarını tanıdılar. Ptolemaios hanedanından Kleopatra Thea ile evlendi. Başlarda yenilse de nihayetinde Balas, Dēmētrios Sōtēr'i MÖ 150'de mağlup etti. Aleksandros'in Selefkos tahtındaki konumunu sağlama aldıktan sonra disiplinini kaybedip müsrif bir hayat yaşadığı iddia edilir. Selefkos parasındaki resimleri I. Ptolemaios'un benzeri olarak bastırmasının sebebi olarak Ptolemaiosların desteğiyle iktidarını devam ettirdiği iddiası öne sürülür.

Dēmētrios Sōtēr'in oğlu II. Dēmētrios bir fırsattan faydalanarak babasının tahtını ele geçirmek için ayaklandı. Aleksandros'in kayınpederi durumundaki Ptolemaios Philomētōr, Dēmētrios'un safına geçmeyi tercih etti. Bunun ardından MÖ 145 Antakya Muharebesi'nde Balas yenildi. Bu savaş Onoparus Muharebesi olarak da bilinir.

Balas bir Nebati şehzadesine sığınmak üzere kaçtı. Sığındığı şehzade onu katledip kafasını -Balas'la yaptığı savaşta ölümcül bir yara almış olan- Philomētōr'a yolladı. Philomētōr da aynı sene, savaşta aldığı yaralar sonucunda öldü.