İsa'nın ikinci gelişi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İkinci gelişi tasvir eden Yunan ikonu y. 1700

İsa'nın ikinci gelişi, İsa'nın yaklaşık iki bin yıl önce çarmıha gerilip üç gün sonra dirilmesinin ardından göğe yükselmesinden sonra dünyaya dönmesine ilişkin Hristiyan inancıdır. Bu inanç ayrıca, diğer bazı dinlerde farklı yorumlarla yer alır. Mesih kehanetlerine dayanmaktadır ve çoğu Hristiyan eskatolojisinin bir parçasıdır. İsa'nın ikinci gelişinin mahiyeti hakkındaki görüşler, Hristiyanlık mezhepleri arasında ve Hristiyan bireyler arasında olduğu kadar diğer bazı inançlar ve mensupları arasında da farklılık göstermektedir.

Hristiyanlıkta[değiştir | kaynağı değiştir]

Hristiyanlıkta, İkinci Geliş, İsa Mesih'in dünyaya geri geleceği bir zamandır. Bu geliş, yaşayanları ve ölüleri yargılamak içindir. Tarih boyunca bu olayın detayları hakkında farklı fikirler ortaya çıkmıştır. Bu anlaşmazlıklar, Vahiy Kitabı'nda Mesih'in yeryüzündeki 1000 yıllık saltanatı olarak tanımlanan Binyıl ile ilgilidir. Amillennialistler[1] olarak adlandırılan bazı Hristiyanlar, 1000 yılın yalnızca Müjde'nin nihai zaferini ifade ettiğini düşünüyor. Postmillennialistler[2] olarak adlandırılan diğerleri, İsa'nın fiziksel olarak dünyaya döneceğini düşünüyor. Bu, ancak Hristiyanlığın 1000 yıl boyunca baskın hâle gelmesinden sonra gerçekleşecek. Bu gerçek bir 1000 yıl veya süresiz olarak uzun bir zaman olabilir. Son zamanlarda, özellikle Amerika Birleşik Devletleri'ndeki birçok Hristiyan, Hristiyanların İsa tarafından taşınacağına inandı.[3] Bu, belirli bir zamanda tüm Hristiyanların İsa ile birlikte olmak için cennete gideceği anlamına gelir. Yeryüzünde yedi yıllık sıkıntıdan sonra İsa, Mesih Karşıtı'nı yenmek ve 1000 gerçek yıl boyunca yeryüzünde hüküm sürmek için tüm Hristiyanlarla birlikte geri dönecek. Taşınmaya inanan diğerleri onu yedi yılın ortasına ya da sonuna koyarlar. Bu farklı görüşler esas olarak Vahiy Kitabı'ndan gelir, ancak farklı görüşleri geliştirmek için Yeni Ahit'in diğer kitapları ve Eski Ahit de kullanılır. Vahiy Kitabı oldukça sembolik bir dil kullandığından, farklı şekillerde anlaşılabilir. Hemen hemen tüm Hristiyanların hemfikir olduğu şey, bir şekilde İsa'nın bir gün yeryüzündeki tüm kötülükleri yok edeceği ve iyilik ve barış getireceğidir.

İslam'da[değiştir | kaynağı değiştir]

Müslümanların inancına göre İkinci Geliş Âhir Zaman'da Mehdi'nin zuhurundan hemen sonra İsa'nın inişi, Deccal'i öldürmesi ve bütün dünyanın Müslüman olmasıdır. Müfessirlere göre Kur'an'da İsa'nın ikinci gelişi Zuhruf Suresi'nin 61. ayetinde haber verilir.[4] Hadislere göre Şam'daki Ulu Camii'de bir minareye gökten inecektir.[5]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 9 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Eylül 2021. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 9 Eylül 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Eylül 2021. 
  3. ^ "The Pretribulation Rapture Made Simple". Full Gospel Tabernacle Apostolic Church. 
  4. ^ "Kuranı Kerim Mealleri". 9 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ekim 2016. 
  5. ^ "Isa", Encyclopedia of Islam