İrkeştam Geçiti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Çin'e geçmek için sınırda bekleyen kamyonlar

İrkeştam Geçiti (Kırgızca: Иркештам; diğer yazılış şekilleri, Irkeshtam, Irkishtam veya Irkeštam) ismini Kırgızistan'da, güney Osh İli içinde, Alay Vadisi'nin doğusunda ortalama deniz seviyesinden 3004 metre yükseklikte konumlanan İrkeştam[1] isminde bir sınır köyünden almış, Kırgızistan ile Sincan (Çin) arasındaki, bir ana sınır geçitidir. İrkeştam Geçiti ortalama deniz seviyesinden 3536 metre yüksektedir.

Batısında 13 km uzaklıkta İkizyak (İkazak), güneyinde 6.4 km uzaklıkta Nura gibi yerleşim yerleri ve 40.93 km doğusunda sınırın Çin tarafında Uluğçat (乌恰镇; Wūqià zhèn) kasabası konumlanır. 1960'lı yıllarda Çin ile Rusya arasında oluşan çatışmada İrkeştam sınır kapısı kapatılmış, 1983 yılında tekrar açılmıştır. Özellikle Sarı-Taş'dan İrkeştam yönünde yolun ilk 45 kilometresi çok kötü, buna karşın sınırdan önceki ilk 15 kilometresi çok iyi koşuldadır. Asya Kalkınma Banka (Asian Development Bank)'sı İrkeştam ve arası 124 km uzunlukta olan bu karayolunun genişletilmesi için 32,8 milyon US-Dolar yardımda bulunmuştur. 2006 yılından beri bu tasarı için çalışılmaktadır.[2]

165 km kuzeydoğusunda yerleşen Torugart Geçiti ile İrkeştam Geçiti, Kırgızistan ile Çin arasındaki iki önemli sınır kapısıdır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]