İpsilantis ailesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
İstanbul'un Tarabya semtindeki İpsilanti Yalısının 1809-1819 yılları arasındaki halini gösteren Antoine Ignace Melling (1763-1831) tarafından yapılmış gravürü

İpsilantis ailesi (Yunanca: Υψηλάντης) Osmanlı, Eflak, Boğdan ve Yunanistan tarihinde önemli roller oynamış bir Fenerli Rum ailesidir.

İpsilantis ailesinin kayıtlara geçmiş ilk üyesi olan Atanasios İpsilantis 1730 yılında İstanbul'da doğdu. İtalya'da Padova Tıp Fakültesi'nde hekimlik eğitimi gördü. İstanbul'a dönerek 1760 yılına kadar vezir Ragıp Paşa'nın hekimliğini yaptı. Daha sonra Bükreş'te Eflak beyi Giga'ya danışman hekimi oldu. Kardeşi Aleksandros İpsilantis ise Osmanlı Devleti'nin Eflak ve Boğdan beyliğini yaptı. Oğlu Konstantin de Boğdan Beyliği görevinde bulundu. Konstantin'in oğlu Aleksandros İpsilantis ise Rumların Osmanlı Devletinden bağımsızlığına öncülük yapan Filiki Eterya derneğinin başkanlığını yaptı.

İpsilantis ailesi Osmanlı Devletinin yüksek kademelerinde aldıkları görevlerden dolayı çok zengin oldular. Tarabya semtinde inşa ettirdikleri gösterişli yalı Fransız ressam Melling'in gravüründe tasvir edilmiştir. Ailenin Yunanistan'ın bağımsızlık hareketlerine katılmalarını cezalandırmak için Osmanlı Devleti bu yalıya el koydu. Yalı önce Fransa'nın Osmanlı Elçiliğine yazlık binası olarak verildi. Binanın bazı bölümleri yıllar boyunca çeşitli yangınlar sonucu kül oldu. Geriye kalan bölümleri şu an Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından Fransızca Kamu Yönetimi bölümünün binası olarak kullanılmıştır.

İpsilantis ailesinin bazı tanınmış üyeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Atanasios İpsilantis (1730-?), Osmanlı Devleti ve Eflak'ta saray hekimi
  • Aleksandros İpsilantis (1725-1805), Osmanlı Devleti'nin Eflak ve Boğdan beyi, küçük Aleksandro İpsilanti'nin dedesi
  • Konstantin İpsilantis (ölümü 1816), Osmanlı Devleti'nin Boğdan beyi, büyük Aleksandro'nun oğlu, küçük Aleksandro'nun babası
  • Aleksandros İpsilantis (1792-1828) , Konstantin'in oğlu, Yunan Bağımsızlık Savaşı'nın önderlerinden biri
  • Dimitri İpsilantis (1793-1832), Konstantin'in diğer oğlu, Yunan Bağımsızlık Savaşı'nın önderlerinden biri