İphikrates

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

İphikrates (Yunanca: Ιφικράτης/MÖ y. 418-MÖ y. 353), hafif silahlı birlikleri (peltast) etkili biçimde kullanmasıyla tanınan Atinalı komutan. Askerlerinin silahlarının uzunluğunu artırıp zırhlarını hafifleterek hareket yeteneklerini geliştirmiştir.

Korinthos Savaşı (MÖ 395-387) sırasında Korinthos yakınında ağır zırhlı bir Sparta piyade birliğini hemen hemen yok etti (MÖ 390). Savaştan sonra paralı asker olarak Perslere hizmetine geçip Mısır'da savaştı; Satrap Pharnabazos ile bozuşmasının ardından Atina'ya döndü. Kérkira'yı (Korfu) Sparta kuşatmasından kurtarmak için giriştiği sefer (MÖ 373) başarılı olduysa da, Amphipolis'i geri almayı başaramadı (MÖ 367-364).

Trakya'ya yerleşerek Atina'ya karşı Trakya kralı Kotys'in emrinde savaştı. Ama Atinalılarca bağışlanarak, ayaklanan müttefiklere karşı yürütülen Müttefikler Savaşı'nda (MÖ 357-355) komutan olarak görevlendirildi. Öteki iki komutanla birlikte şiddetli fırtına sırasında savaşmayı reddettiği için dördüncü komutan Khares tarafından yargılandı (335). Büyük olasılıkla aklandığı bu yargılamanın hemen ardından öldü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]