İphigenia

Vikipedi, özgür ansiklopedi

İphigenia, Miken Kralı Agamemnon ile Clytemnestra'nın kızıdır. Kardeşleri ise Elektra, Orestes ve Khrysothemis'tir.

Terwesten Augustin The Sacrifice of Iphigenia Grand Peterhof Palace 1690

Agamemon, Artemis Korusunda avlanırken kutsal bir geyiği öldürüp, böbürlendiği için tanrıça Artemis'i kızdırır. Böylece Akha Ordusunun Aulis'ten Truva'ya açılmasını sağlayacak uygun rüzgarlar çıkmaz. Agamemnon böylece ordunun bilicisi Apollon'un Kalkhas'a danışır. Kalkhas... düş yorumcularının en büyüğü, biliyordu her şeyi, geçmekte olanı, geçmişi, geleceği. Apollon verdiydi bu hüneri ona.[1] Böylece Apollon da çatışmaya dahil olur. Kalkhas, tanrı Apollon'un Agamemnon'a sinirli olduğunu, eğer kızını tanrıçaya kurban ederse yola çıkmasını sağlayacağını söyler.

Bunun üzerine kızı İphigenia'yı Miken'den Akhilleus ile evlendireceğini söyleyerek getirtir ancak onu Artemis'e kurban ederek uygun rüzgarların çıkmasını sağlar.

Homeros destanlarından İphigenia'dan pek söz edilmez ancak özellikle Euripides, İphegenia Aulis'te ve İphegenia Tauris'te isimli iki tragedyasında onu anlatır.

Kızının ölümüne çok üzülen Clytemnestra ise Agamemnon Truva Savaşı'ndan döndükten sonra onu öldürecektir.

Benjamin West - Pylades and Orestes Brought as Victims before Iphigenia

Başka versiyonlara göre İphegenia, Aulis'te ölmez; Artemis onu kurtarır ve onu Tauris'e götürerek Artemis rahibesi yapar. İphegenia, buradaki tapınakta gemileri batıp, Tauris'e çıkan yabancıları kurban etmektedir. Günün birinde kardeşi Orestes ile arkadaşı Pylades gelirler. Delphoi kahininin verdiği görev, buradaki Artemis Heykeli'ni Yunanistan'a götürmektir. İphigenia onlara yardım eder ve birlikte Yunanistan'a kaçarlar. İphigenia, Pylades ile evlenir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Homeros (2016). İlyada. Erhat, Kadir, Azra, A. tarafından çevrildi. İstanbul: Türkiye İş Bankası Yayınları. s. 70: 5.