İov

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Patriarch Job of Moscow.jpg

İov (Rusça: Иов/ölümü 29 Haziran 1607, Staritsa, Rus Çarlığı), Moskova'nın ilk Rus Ortodoks patriği (1589-1605).

İov'un seçilmesine değin Rus Kilisesi'nin başı Moskova metropoliti unvanını taşıyor ve en azından kâğıt üzerinde Konstantinopolis (İstanbul) patriğine bağlıydı. Ama patriklik düzeyine yükselmeye çalışan Moskova kilisesi, Antiokheia (Antakya) ve Konstantinopolis patriklerinin para gereksinmesini fırsat bilerek, onlara mali destekte bulunma karşılığında Moskova'ya patriklik verilmesini önerdi. Büyük Bölünme (Skhisma) sonra Ortodoks Kilisesi, dört patriklikten (Konstantinopolis, Antiokheia, İskenderiye, Kudüs) oluşuyordu. Şimdi ise Moskova, Büyük Bölünme'den önce Roma'ya ait sayılan birinci patriklik konumunu talep ediyordu.

Konstantinopolis patriği II. İeremias sonunda Moskova'nın önerisini kabul etti ve Moskova metropoliti İov'u 1589'da tüm Rusya'nın patrikliğine yükseltti.[1] Antiokheia, İskenderiye ve Kudüs patrikleri de 1593'te İov'un patrikliğini onayladılar, ama Moskova patriğinin patrikler hiyerarşisinde beşinci sırada yer almasına karar verdiler.

İov'un patrikliğe yükselmesinin dinsel ve siyasal sonuçları oldu. Artık Rusya içinde Moskova'nın üstünlüğünü korumak zorunluluğu kalktığı için İov, Novgorod ve Rostov piskoposlarını metropolitliğe yükseltti. 1598'de Çar Fyodor ölünce, Rus halkı yeni bir çar seçilmesi için İov'a başvurdu. Onun seçtiği Boris Godunov yönetiminde ise Rusya'da Karışıklık Dönemi (1598-1613) başladı. Godunov'lara karşı olan boyarlar (ordu ve sivil yönetimde yüksek görevlere sahip soylular) 1605'te İov'u görevinden uzaklaştırarak, Staritsa'daki Uspenski Manastırı'na gönderdiler. Patrik iki yıl sonra burada öldürüldü.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Önce gelen:
Önce gelen yoktur.
Moskova ve Tüm Rusya Patriği
1589-1605
Sonra gelen:
İgnatius