İnyupik Miras Merkezi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
12.53, 15 Ocak 2016 tarihinde Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 16520800 numaralı sürüm (düzeltme AWB ile)

İnyupik Miras Merkezi (İng. Iñupiat Heritage Center), Amerika Birleşik Devletleri'nin Alaska eyaletinde Barrow şehrinde bir müze.

New Bedford'daki New Bedford Balina Avcılığı Milli Tarih Parkı (New Bedford Whaling National Historical Park) bünyesinde kurulu olan müze, öncelikle, Kuzey Alaskadaki İnyupiklerin balina avcılığı ve tarihi üzerinedir.

İnyupik Eskimoları, 19. yy sonları ve 20. yy başlarında yapılan ve New Bedford'dan yola çıkan 2000 'den fazla balina avcılığı seferine diğer Alaska yerlilerinden daha fazla katılmışlardır. İnyupikler bu seferlerde gemi tayfası olarak yer aldıkları gibi, balinacılara kürk satımında da bulunmuşlar ve onların karaya çıkmalarını daha da yaşanabilir kılan korunaklı ortam sağlamışlardır.

North Slope Borough Planlama Bölümü (North Slope Borough Planning Department) tarafından yönetilen merkezin, İnyupik kültürüne ait balina avcılığı malzeme koleksiyonundan hediyelik eşyaya kadar değişik alanlarda faaliyeteri vardır. Merkez içerisinde geleneksel İnyupik el sanatları koleksiyonu olan özel bir oda, sergi salonu, konferans salonu, performans odası, kütüphane (Tuzzy Consortium Library), hediyelik eşya dükkânı bulunmaktadır. Merkezde ayrıca, İnyupik Tarih, Dil ve Kültür Komisyonu ofisi de bulunmaktadır. 1999 başlarında halkın ziyaretine açılmıştır.

Ayrıca bakınız

Kaynakça

Iñupiat Heritage Center