İnternet faks

Vikipedi, özgür ansiklopedi

İnternet faksı veya çevrimiçi faks, standart telefon bağlantısı ve faks makinesi kullanmak yerine, faks göndermek için internet ve internet protokollerinin kullanılmasıdır. İnternet faksının, e-posta gibi internet üzerindeki diğer iletişim araçlarına kıyasla ayırt edici bir özelliği, geleneksel telefon tabanlı faks makineleriyle faks mesajı alışverişi yapabilmesidir.

Amaç[değiştir | kaynağı değiştir]

Faksın, e-posta, tarayıcı ve grafik dosyası formatları gibi teknolojileri kullanarak, İnternet üzerinden bilgi gönderme yöntemlerine göre teknik bir avantajı yoktur; ancak, kullanımı son derece basittir: fakslanacak dokümanları bir hazneye koyduktan sonra, bir telefon numarası çevrilir ve bir düğmeye basılır.[1] Faks, bilgisayar ve internet olanakları bulunmayan yerlerde telefon şebekesi üzerinden kullanılmaya devam eder; ve bazen kişinin ıslak imzası olan bir belgenin faksı yasal nedenlerden ötürü bir gerekliliktir. Fakslar, fiziksel bir faks makinesine gerek kalmadan faksların gönderilmesini ve alınmasını sağlayan, çevrimiçi faks olarak adlandırılan elektronik aygıtlardan gönderilebilir. Çevrimiçi faks gönderme, kullanıcının, saldırıya uğramaktan korkmadan güvenli bir hat kullanarak belge göndermesine ve almasına izin verdiği için hala popülerdir; çünkü çevrimiçi faks hizmetleri, belgelerin saldırıya uğramasını önlemek için uçtan uca şifreleme kullanır.

Geleneksel faks[değiştir | kaynağı değiştir]

Telefon hatları üzerinden faks göndermenin geleneksel yöntemi (PSTN)

 • Faks makinesi → Telefon hattı → Faks makinesi

Klasik faks makinesi, tarayıcı, modem ve yazıcıdan oluşan elektronik bir aygıttır. Verileri bir telefon hattı yoluyla bir alıcıya, genellikle başka bir faks makinesine, daha sonra bu bu verileri görüntülere dönüştüren ve kağıda basan bir şekilde iletir.

Geleneksel faks cihazı bir telefon hattı gerektirir ve tek seferde yalnızca tek bir faks gönderebilir veya alabilir. Telefon bağlantısı, gecikmelerin olabileceği paket tabanlı bir sistem olmamalıdır; VoIP bağlantısı çeşitli ayarlamalar yapılmadan düzgün çalışmayabilir.

İnternet faksı[değiştir | kaynağı değiştir]

İnternet faksı, özellikle uzun metinlerin sık ​​sık yurt dışı veya uzak ofisler arasında gönderilip alınmasından dolayı iletişim maliyetini önemli derecede azaltır. Bu nedenle sıklıkla tercih edilir.[2]

İnternet üzerinden faks gönderirken telefon bağlantısı ücreti alınmadığından, faks gönderme maliyeti tamamen sabit hatlı internet bağlantısı ücreti ile karşılanır. Alıcı, internet faksı yöntemiyle gönderilen faksları alabilmek için bir faks makinesi veya bir internet faks hizmeti kullanabilir.

Gelen basılı kopya, TIFF veya PDF formatlarına dönüştürülür ve MIME formatında bir e-postaya eklenir. Ardından, ofis LAN'ına bağlantıdan yararlanarak, veriler doğrudan intranet veya internetteki herhangi bir internet faksa TCP/IP protokolü üzerinden iletilir. TCP/IP'den yararlandıkları için, internet faksları uzun mesafeli iletim maliyetlerine yol açmaz ve faksın alıcıya ulaşıp ulaşmadığı doğrulanabilir.

IP faks ve IP adresi geçişi[değiştir | kaynağı değiştir]

IP faksı sık sık internet faksıyla karıştırılır; ancak IP faksı bir ofis intraneti üzerinden, ağa bağlı çok işlevli bir aygıttan diğerinin IP adresine verileri iletir. T.38, IP faksı için yaygın olarak kullanılan ve önerilen bir iletim standardıdır.[3]

Ayrıca, IP faksı özel bir sunucu gerektirmez veya ofis posta sunucusunu kullanmaz. IP adresi rölesi, yerel bir G3 faks makinesine geçiş yapmak için çok işlevli bir cihaza iletilir.

Bilgisayar tabanlı faks[değiştir | kaynağı değiştir]

Modemler kişisel bilgisayarlarda daha yaygın olarak kullanılmaya başlayınca, bilgisayarlar doğrudan faks göndermek için de kullanıldı. Önce faks makinesi aracılığıyla gönderilecek bir basılı kopya yazdırmak yerine, bir belge artık doğrudan faksa yazdırılabilir, ardından bilgisayarın modemi üzerinden gönderilebilir.

 • Bilgisayar → Telefon hattı → Faks makinesi
 • Faks makinesi → Telefon hattı → Bilgisayar

Faksları bilgisayar üzerinden almanın bir dezavantajı, bilgisayarın açılması ve faksları almak için faks yazılımının çalıştırılmasıdır. Ayrıca, faks görüntüsünü okumak için optik karakter tanıma yöntemleri kullanılmadığı sürece, belgenin bilgisayar uygulamaları tarafından okunamayacağı anlamına gelmektedir. Not: Bilgiler internet üzerinden değil, doğrudan telefon şebekesi üzerinden gönderildiği için bu yöntem internet faksından farklıdır. Bu, uzak yerlerden faks makinesiyle iletişim kurulmasına yardımcı olur.

Mobil tabanlı faks[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu yöntem, akıllı telefonlarda herhangi bir sabit telefona veya ekstra donanıma ihtiyaç duymadan faks göndermek ve almak için kullanılır. Mobil tabanlı faks işlemlerini gerçekleştiren çeşitli faks uygulamaları (hem Android hem de iOS için) bulunmaktadır.

Kullanıcılar akıllı telefonlarına veya akıllı saaterine bir uygulama yüklemeli ve çevrimiçi bir faks servis sağlayıcısında aktif bir aboneliğe sahip olmalıdır. Telefonun kamerası belgeleri taramak için tarayıcı olarak kullanılır veya kullanıcı, servisin faks olarak gönderdiği cihazdan belgeleri servise yükler. Bazı sağlayıcılar ayrıca özel bir faks numarası alma ve bu numaradan faks alma seçeneği sunar.

İnternet faks sunucuları ve ağ geçitleri[değiştir | kaynağı değiştir]

İnternet, faks gönderme ve alma yöntemlerinin geliştirilmesini sağlamıştır. Daha yaygın olan yöntem, bilgisayar tabanlı fakslamanın bir uzantısıdır. Belgeleri fakslar ve e-postalar arasında dönüştürmek için internete bir faks sunucusu/ağ geçidi kullanılmasını sağlar. Bu teknoloji, ek telefon hattının yanı sıra makineyle birlikte dağıtma avantajı sunar ve bu nedenle geleneksel faks makinesinin yerini almaya başlamıştır.

Alma[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Fax makinesi → telefon hattı → fax ağ geçidi → e-posta mesajı (internet üzerinden) → Bilgisayar e-posta hesabı

Genel Anahtarlamalı Telefon Ağı (PSTN) aracılığıyla, faksı alan ve kullanıcının talimatlarına göre PDF veya TIFF formatına dönüştüren faks sunucusuna bir faks gönderilir. İşlenen dosya, daha sonra faksı ekli dosya olarak içeren bir e-posta olarak gönderen ve bazen bir cep telefonuna teslimatı bildiren bir mesaj gönderen web sunucusuna iletilir.

Gönderme[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Bilgisayar → İnternet → fax ağ geçidi → telefon hattı → fax makinesi

Kullanıcı tedarikçi internet sitesine bağlanır, alıcı faks numarasını belirtir ve gönderilecek dokümanı yükler. Belge genellikle PDF veya TIFF biçimine dönüştürülür ve web sunucusu tarafından faks sunucusuna gönderilir; bu işlem daha sonra onu telefon şebekesi üzerinden alıcı faks makinesine iletir. İnternet faksı hizmeti, genellikle tedarikçinin internet sitesinde bulunan bir web arayüzü sayesinde, faksların bir bilgisayardan internet bağlantısı yoluyla gönderilmesine izin verir. Bunun birçok avantajı da bulunmaktadır:

 • Fax makinesine gerek yoktur - bakım, kâğıt, toner kartuş gibi sarf malzemelerini ve olası onarımları vb. içermez.
 • Hareketlilik - Tüm eylemler web arayüzünde yapılır; hizmet böylece dünyanın her yerinde internete bağlı herhangi bir bilgisayardan edinilebilir.
 • Gizlilik - Fakslar, alıcının e-posta hesabına gönderilir; bu, birkaç kişi tarafından kullanılan bir faks makinesinden daha özel olabilir.
 • Yazılım veya donanım kurulumu gerekmez - web arayüzü kullanılır.
 • Faks kullanımı için telefon hattına gerek yoktur.
 • Aynı anda birden fazla faks gönderilebilir veya alınabilir. Ayrıca bilgisayar kapalıyken de fakslar alınabilir.

1990'lı yılların ortalarında, The Phone Company ve Digital Chicken gibi şirketler ilk kez e-posta üzerinden faks hizmetini gerçekleştirdiler. Ancak, açık kaynaklı IP PBX sistemlerinin geliştirilmesinden sonra, faks veya internetten faks ağ geçitleri yerine, tamamen yazılım tabanlı e-posta oluşturmak daha yaygın hale geldi.

VoIP kullanarak faks gönderme[değiştir | kaynağı değiştir]

İnternet üzerinden telefon görüşmesi yapmak (İnternet protokolü üzerinden ses veya VoIP) giderek daha popüler hale geldi. Faks sinyallerinin sıkıştırılması, ses sinyallerinin sıkıştırılmasından farklı olduğundan, bunun için yeni bir standart olan T.38 oluşturulmuştur. Her ikisi de, T.38 uyumlu bir (gönderen) VoIP adaptörü ve (alıcı) ağ geçidi kullanarak, çoğu faks makinesi VoIP adaptörüne normal bir telefon hattıyla aynı şekilde takılabilir. Ancak T.38 uyumluluğunu iddia eden tüm faks ekipmanları güvenilir şekilde çalışmaz. Özellikle eski faks makineleriyle iletişim kurmak sorunludur.[4]

 • Fax makinesi → VoIP adaptörü → VoIP ağ geçidi → telefon hattı → Fax makinesi (veya tersi)Normal fakslarda olduğu gibi, aynı anda yalnızca bir faks gönderilebilir veya alınabilir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "It's 2015. Why are people still using fax?". Crosby Fax. 7 Nisan 2015. 11 Mayıs 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Temmuz 2020. 
 2. ^ Agar, Colt (14 Ekim 2019). "What Is The Best Online Fax Service For 2019?". TheTechReviewer. 13 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Temmuz 2020. 
 3. ^ "The definitive guide to online fax (2017)". Fax Authority. 3 Mart 2017. 8 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Temmuz 2020. 
 4. ^ "Faxing over IP networks". Soft Switch. 4 Nisan 2005 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Temmuz 2020.