İngiliz Batı Florida Hakimiyeti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İngiliz Batı Florida Hakimiyeti
İngiliz Batı Florida Hakimiyeti bayrağı
Bayrak
Slogan
Tanrı ve Haklarım!
(Dieu et mon Droit)
Millî marş
Tanrı, Kraliçeyi Korusun
Başkent Pensacola
Resmî diller İngilizce
Hükûmet Monarşi
Tarihçe
• Kuruluş
Kasım 29, 2005[1]
Para birimi Pound

İngiliz Batı Florida Hakimiyeti (İngilizce: "The Dominion of British West Florida"), 2005 yılında "gerçek tarihi olayların eksantrik bir yorumu" iddiasıyla kurulmuştur. Amerika Birleşik Devletleri'nin Körfez Kıyısı'nda bulunan ayrılıkçı bir mikro ulustur. ABD'nin 18. yüzyıl Batı Florida kolonisi üzerinde hak iddia etmektedir. Bu alan, şimdiki zamanda ABD tarafından Alabama, Louisiana, Mississippi [2] ve Florida eyaletleri arasında bölünmüştür.

Bu hakimiyet, "Kanada, Yeni Zelanda, Avustralya, Antigua ve Barbuda, Saint Kitts ve Nevis ve Bahamalar ile eşit düzeyde bir İngiliz Milletler Topluluğu Bölgesi olarak Hakimiyet Statüsü için çabaladığını" iddia ediyor.[3] İngiliz Batı Florida Hakimiyeti, herhangi bir hükûmet tarafından kabul edilmiyor ve tanınmıyor. Hak iddia edilen bölge üzerinde herhangi bir yetkiye sahip değil ve faaliyetleri büyük ölçüde internet ile sınırlı.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

İngiliz Batı Florida Hakimiyeti mikro ulusu 2005 yılının Kasım ayında, bu mikro ulusun internet sitesi üzerinde "Robert VII, Florida Dükü" olarak tanımlanan bir kişi tarafından, "Britanya'nın bölge üzerindeki haklarını yeniden savunmak" amacıyla kuruldu.[4] İnternet sitesinde yer alan bilgiye göre; Dük Robert, 1969'da "Hakimiyet Hükümdarlığı'nı miras aldığını" ve 1994'te "Genel Vali konumunu kabul ettiğini" iddia ediyor. Mikro ulus kendi içinde resmi pullarını bastı ve Jorge Vidal tarafından üretilen ve ondalık pound'a dayalı birkaç temel madeni parayı bastı.

ABD, Florida'yı Adams-Onís Antlaşması gereğince 1821 yılında İspanya'dan aldı. Ancak bu mikro ulusun kurucuları, bölge kontrolünün 1808 yılında İspanya Kralı IV. Charles 'ın ofisinden çıkarılmasından itibaren İngiliz hakimiyeti altına girdiğini iddia etmektedir.[4] Tarihsel olayların bu yorumu, herhangi bir ana akım tarihçi tarafından desteklenmiyor.[5]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Unrecognised States Numismatic Society". Erişim tarihi: 21 Ekim 2020. 
  2. ^ Micronations. Lonely Planet. 2006. s. 139. ISBN 1-74104-730-7. 
  3. ^ "dbwf.net". dbwf.net. 2 Ocak 2020 tarihinde [www.dbwf.net/ kaynağından] |url= değerini kontrol edin (yardım) arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ekim 2020. 
  4. ^ a b "Dominion of British West Florida". Erişim tarihi: 21 Ekim 2020.  Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi: "DBWF" adı farklı içerikte birden fazla tanımlanmış (Bkz: Kaynak gösterme)
  5. ^ Mathson, S and Lorenzen, M.G. (2008). We Won't Be Fooled Again: Teaching Critical Thinking via Evaluation of Hoax and Historical Revisionist Websites in a Library Credit Course. College and Undergraduate Libraries, 15 (1/2): 211-230.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]