İndirgeyici şeker

Vikipedi, özgür ansiklopedi

İndirgeyici şeker bazik çözeltide aldehit veya keton oluşturan bir şeker tipidir.[1] Bu tür şekerler örneğin Maillard reaksiyonu veya Benedict reaksiyonunda indirgeyici olarak davranırlar. İndirgeyici şekerlerin içine früktoz, glikoz, laktoz, arabinoz ve maltoz dahildir. Keton grubu olan monosakkaritler ketoz, aldehit grubu buluduranlar da aldoz olarak adlandırılırlar. Sükroz indirgeyici bir şeker değildir.

Benedict Ayıraçı indirgeyici bir şekerin varlığını belirlemek için kullanılır. Eğer indirgeyici şeker varsa karışım yeşil veya turuncu veya kırmızı olur. Fehling çözeltisi de bu amaçla kullanılabilir çünkü her iki ayıraçta da bulunan bakır (II) iyonları ısıtıldıklarında indirgenip kırmızı renkli bakır (I) oksit çökeleği oluştururlar.

Anomerik karbonu serbest olan şekerler indirgeyici şeker olurlar. bir denge oluşabilir. Hemi-asetal veya ketal hidroksil grubu serbest olunca, kitli değilse veya başka bir moleküle bağlı değilse, şekerin aldehit (veya keto-) biçimi bakır (II) iyonlarını indirgemek için serbesttir. Şeker oksitlendiği zaman karbonil grubu (yani aldehit veya keton grubu) bir karboksil grubuna dönüşür.

KAYNAKÇA[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Pratt, Charlotte W.; Cornely, Kathleen (2013). Essential Biochemistry (Third ed.). Wiley. SY. 626.