İndigirka

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İndigirka Nehri
İndigirka Ust-Nera dan geçerken
İndigirka Ust-Nera dan geçerken
Genel bilgiler
Kaynak Tuora-Yuryakh ve Taryn-Yuryakh kavşağı
Kaynak rakımı 792 m
Ağız Doğu Sibirya Denizi
Uzunluk 1726 km

Indigirka batıda Yana ve doğuda Kolyma nehirleri olan Rusya bünyesindeki Yakutistan'da bir nehirdir. Nehrin uzunluğu 1.726 km2dir. Drenaj alanının büyüklüğü 360.000 km2dir.

Nehrin seyiri[değiştir | kaynağı değiştir]

İndigirka nehri, 251 km uzunluğundaki Tuora-Yuryakh (Khastakh, Khalkan veya Kalkan olarak da bilinir) nehrinin[1] ve 63 kilometre (39 mi) uzunluğunda Taryn-Yuryakh nehirlerinin[2] birleşmesinden kaynaklanır. Bu her iki nehirde Khalkan alanının kuzey yamaçlarından kaynaklanırlar.

Seyrinin en üstünde nehir Oymyakon Yaylası'nın en alt kısmı boyunca kuzeybatıya doğru akar. Kuzeye döndüğünde, Chersky Bölgesi' nin alt aralığını keser. Chemalgin bölgesi'ni geçtiği noktada nehir daralır, akıntılar oluştur ve derin bir geçide akar. Güneydoğudan Moma nehri ile birleştiği yerde Indigirka nehri, rotasının ortasında ve vadisinin genişlediği geniş bir intermontan havza olan Momo-Selennyakh çöküntüsüne ulaşır. Kuzeye doğru döndüğünde Indigirka, Moma Sıradağını derinden keser ve kuzeydoğuya Aby Ovası boyunca kıvrılıp 500 m'ye kadar genişleyerek akar. Polousny sıradağı'nın doğu ucunun oluşturduğu boyun ile Ulakhan-Chistay sıradağı' nın batı ucu arasında aktıktan sonra nehir Kondakov Platosu ile kuzeye doğru büyük Doğu Sibirya Ovası'nın bir parçası olan Yana-Indigirka Ovası'na doğru akar. Indigirka nehri ağzından 130 km uzakta, daha kuzeydeki arazinin artık tamamen düz hale geldiği yerde dallara bölünerek 5.500 km² genişliğinde bir delta oluşturur. Suları sonunda Kolyma Körfezi'ne, Doğu Sibirya Denizi'ne varır.[3]

Indigirka Ekim ayında donar ve Mayıs – Haziran aylarına kadar buzun altında kalır.

Kolları[değiştir | kaynağı değiştir]

İndigirka'nın kaynaktan denize döküldüğü ağzına doğru ana kolları şunlardır:[4]

Limanlar, yerleşimler ve ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Nehir üzerindeki ana limanlar şunlardır:

Indigirka havzasında altın arama sanayisi vardır. Altın madenciliğinin merkezi olan Ust-Nera, nehir yanındaki en büyük yerleşim yeridir.

Indigirka çeşitli balıklarla doludur. En değerli olanlar arasında vendace, chir, muksun, inconnu (nelma), omul vb.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Russian State Water Register - Река Хастах (Торо-Юрях, Туора-Юрях, Калкан)". 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Haziran 2020. 
  2. ^ "Russian State Water Register - Река Тарын-Юрях". 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Haziran 2020. 
  3. ^ Google Earth
  4. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; gvr isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)