İmirler, Gümüşhacıköy

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Peykbot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 11.22, 1 Mayıs 2016 tarihli sürüm (→‎top: bağlantı düzenleme)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
İmirler
Ülke Türkiye Türkiye
İl Amasya
İlçe Gümüşhacıköy
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 437
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0358
Posta kodu 05700
Resmî site
[1] www.imirler.com -

İmirler, Amasya ilinin Gümüşhacıköy ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe

Köyün bilinen tarihinin İskitlere kadar dayandığı sanılmaktadır. Niyaz baba bölgesinde bulunan kalıntılar bölgede Alan Türklerinin yaşadığının göstergelerindendir. Amasya'nın tarihsel gelişimi doğrultusunda köyde çeşitli medeniyetlerin barındığı, köyde ortaya çıkan eski Para, işlenmiş taş ve çömleklerden anlaşılmaktadır. 15. yüzyıl Beylikler döneminde ise Amasya ve Gümüşhacıköy bölgesine yerleştiği bilinen Eymür Beyliği'nin, İmirler ve Eymür Köyleri bölgesinde yaşadığı ve köyün adının buradan geldiği sanılmaktadır

Coğrafya

Amasya iline 75 km, Gümüşhacıköy ilçesine 5 km uzaklıktadır. Orta Karadeniz Bölgesinde Amasya'nın Gümüşhacıköy ilçesine bağlı olan İmirler köyü kuzeyde Sallar, doğuda Balıklı, güneyde Karakaya, batıda Alan köyleri ve İnegöl dağları ile çevrilidir. Köyün Batısında yer alan dere yataklarından gelen sular 1996 yılında tamamlanan İmirler Barajını oluşturmakta, ilçenin sulama ve içme suyu İhtiyacını karşılamaktadır. Aynı zamanda barajda sazan ve levrek balıkları yetişmekte, barajın çevresi aynı zamanda mesire yeri olarak kullanılmaktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 318
2000 437
1997 342

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar

www.imirler.com