İlker İnanoğlu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
İlker İnanoğlu
Doğum adı İlker İnanoğlu
Doğum 20 Ağustos 1965 (1965-08-20) (51 yaşında)
İstanbul, Türkiye
Uyruk  Türkiye
Evlilik(ler)i Biricik Suden 1986-1988
Chloe ?-?
Yeşim Salkım 2006-2007
Çocukları Berker İnanoğlu
Ebeveyn(ler)i Filiz Akın-anne
Türker İnanoğlu-baba
Meslek(ler) Sinema ve dizi oyuncusu
Etkin yıllar 1969-günümüz
Ödüller
Antalya Film Festivali'nde En İyi Çocuk Oyuncu Ödülü (1970) - Yumurcak

İlker İnanoğlu (d. 20 Ağustos 1965; İstanbul), Türk sinema ve dizi oyuncusu. Yönetmen Türker İnanoğlu ve oyuncu Filiz Akın çiftinin oğludur.

Sinemadaki ilk önemli rolünü Türker İnanoğlu’nun "Yumurcak" filminde oynadı.İlker İnanoğlu konuşmaya ve yürümeye başladığında soluğu stüdyolarda aldı. Namı yumurcaktır. İlker İnanoğlu,Türk Sinemasında önemli bir çığır açmıştır. Daha önceki yıllarda Zeynep Değirmencioğlu,ve Parla Şenol gibi kız yıldızların olduğu filmler büyük bir etki toplamıştır. İnanoğlu'nun Yumurcak filmi de Türk sinemasına iyi bir erkek çocuk oyuncu kazandırmıştır.

Eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

"Yumurcak" filmleriyle ünlenen İlker İnanoğlu'nu, babası, ülkede başlayan terör eylemleri üzerine İsviçre"nin Cenevre Şehirndeki Leman Koleji ne kaydettirdi.

Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

İlker İnanoğlu Antalya Film Festivali'nde En İyi Çocuk Oyuncu ödülünü aldı.[kaynak belirtilmeli]

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1986 yılında,Türkiye'ye gelen ve babasıyla çalışmaya başlayan İnanoğlu, Biricik Suden'le (Mazhar Alanson'un eşi) tanıştı ve aynı yıl onunla evlendi. Ama ilişkileri uzun sürmedi, 1988 yılında İlker İnanoğlu, Biricik'ten ayrıldı.Sonra İlker İnanoğlu, Amerika Birleşik Devletleri'nde masterını yapmak için gittiği Los Angeles'ta Amerikalı eşi Chole'den bir oğlu oldu ve adını Berker koydular. Daha sonra çeşitli dizilerde rol aldı. 2006 yılında Yeşim Salkım ile evlendi ancak bu evlilik de uzun sürmedi ve İlker İnanoğlu, Yeşim Salkım'dan boşandı.

Filmografi[değiştir | kaynağı değiştir]