İçeriğe atla

İlirce

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İlirya dilleri
Coğrafi dağılımBatı Balkanlar (antik İlirya)
SınıflandırmaHint Avrupa dil ailesi
  • İlirya dilleri
ISO 639-3xil
Antik çağda İlir kabileleri.

İllirya veya İlir dili, Batı Balkanlar'da konuşulmuş bir Hint-Avrupa dili grubuydu.[a] Dilin, tarihi İlirya bölgesinde yaşamış ve İliryalılar olarak tanımlanan Ardiaei, Delmatae, Pannonii, Autariates ve Taulantii boyları tarafından konuşulduğuna inanılmaktadır.

Yabancı kaynaklarda bahsi geçen İlir kişi, yer, etnik grup ve göl isimler gibi veriler doğrultusunda Proto Hint-Avrupa dilinden İlir dillerine ses değişimleri ve diğer dil özellikleri istintaç edilmiş olmakla birlikte, İlirya dilinde yazılmış edebi örnekler olmadığı için[1] (Messapya dilinde yazılı eserler vardır, ancak İlir dili olup olmadığı belirsizdir.), Hint-Avrupa dil ailesindeki yerini netleştirmek zordur. Bu belirsizlik nedeniyle, çoğu kaynak İlirya dil ailesini Hint-Avrupa dilleri içerisinde kendi dalına yerleştirmekle birlikte, diğer eski ve modern dillerle olan ilişkisi araştırılmaya devam edilmektedir.[2]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Eğer Messap dili bir İlirya dili olarak kabul edilirse İlirya dilleri Güney İtalya'da da konuşulmaktaydı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Woodard 2008, s. 6: "While the Illyrians are a well-documented people of antiquity, not a single verifiable inscription has survived written in the Illyrian language."
  2. ^ Wilkes 1995, s. 67: "Though almost nothing of it survives, except for names, the Illyrian language has figured prominently in several theories regarding the spread of Indo-European languages into Europe."